Nadchodzą zmiany dla czerwcowych emerytów. Dostaną wyższe świadczenia, jednak jest pewien haczyk

Rząd planuje istotne zmiany dla blisko 100 tys. seniorów, którzy przez lata pobierali mniej korzystne emerytury z powodu składania wniosków w czerwcu w latach 2009-2019. Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt specustawy pozwala na ponowne przeliczenie tych świadczeń. Jednak propozycja rządu wiąże się z pewnymi ograniczeniami, które mogą wzbudzać kontrowersje.

Czy czerwcowi emeryci doczekają się sprawiedliwego ustalenia świadczenia?
Czy czerwcowi emeryci doczekają się sprawiedliwego ustalenia świadczenia? 123RF/PICSEL

Rząd chce rozwiązać problem "czerwcowych emerytur"

Osoby urodzone w czerwcu, które wraz z ukończeniem wieku emerytalnego przeszły na emeryturę w tym miesiącu, przez lata były nazywane "emerytalnymi pechowcami". Powodem były niekorzystne zasady waloryzacji świadczeń, które powodowały, że emerytury te były o 1-2 proc. niższe w porównaniu z tymi przyznawanymi w innych miesiącach. Problem dotyczył osób urodzonych po 1948 roku, które osiągały wiek emerytalny i składały wnioski o emeryturę w czerwcu.

Rząd PiS wprowadził zmiany eliminujące ten problem, ale tylko dla nowych świadczeń. Seniorzy, którzy przeszli na emeryturę w latach 2009-2019, zostali pominięci, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w listopadzie 2023 roku. Dopiero teraz rząd wraca do sprawy, chcąc naprawić wcześniejsze zaniedbania.

Kto ma prawo do przeliczenia emerytury?

Według projektu specustawy, prawo do przeliczenia emerytur będą miały osoby, które:

  • przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009-2019,
  • pobierają renty rodzinne po seniorach, którym emerytury przyznano w czerwcu w latach 2009-2019,
  • mają prawo do renty rodzinnej po osobach, które zmarły w czerwcu, nie osiągnąwszy jeszcze wieku emerytalnego.

Jednak przeliczenie świadczenia będzie możliwe tylko na wniosek, który seniorzy będą mogli złożyć w ograniczonym czasie - prawdopodobnie od lipca do grudnia 2025 roku, o ile ustawa terminowo wejdzie w życie.

Dr Tomasz Lasocki, zapytany przez Business Insidera o nadchodzące zmiany wskazał, że to państwo powinno automatycznie przeliczyć świadczenia, ponieważ ZUS dysponuje wszystkimi potrzebnymi danymi. Obowiązek składania wniosków może prowadzić do chaosu i utrudnić dostęp do wyższych emerytur osobom starszym, które mogą nie być świadome nowych przepisów.

ZUS jeszcze raz przeliczy emerytury i renty rodzinne z lat 2009-2019
ZUS jeszcze raz przeliczy emerytury i renty rodzinne z lat 2009-2019123RF/PICSEL

Wyższe emerytury, ale bez wyrównania

Choć nowe przepisy przyniosą korzyści finansowe, nie obejmują one wyrównania za lata, w których seniorzy pobierali niższe świadczenia. Wyższa emerytura zacznie być wypłacana dopiero od miesiąca złożenia wniosku.

Przykładowo, jeśli emeryt, który przeszedł na świadczenie w 2009 roku, złoży wniosek o przeliczenie w grudniu 2025 roku, wyższe świadczenie otrzyma od tego miesiąca, ale bez wyrównania za wcześniejsze lata. W tej kwestii wielu seniorów czeka przykre rozczarowanie.

Z nowych przepisów ma skorzystać około 95 tys. osób, a średnia podwyżka świadczeń wyniesie 230 zł miesięcznie. Koszt dla budżetu państwa to około 260 mln zł rocznie.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas