Egzotyczny owoc na zdrowe stawy. Kryje w sobie wielką moc
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Mangostan w Polsce nie jest popularny, a szkoda, bo okazuje się, że skrywa w sobie całkiem sporą moc. To egzotyczny owoc o bogatej historii, niezwykłym smaku oraz imponujących właściwościach zdrowotnych i właśnie z tego powodu w ostatnich latach zdobywa coraz większą popularność na całym świecie.
Spis treści:
Co ma wspólnego mangostan z mango? Owoc, który zaskakuje
Mangostan pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Drzewo mangostanu może dorastać do 25 metrów wysokości i jest bardzo wymagające pod względem klimatu - rośnie wyłącznie w tropikach, gdzie występuje wysoka wilgotność i ciepło.
Zobacz również:
Historia owocu sięga setek lat wstecz. Mangostan był ceniony przez azjatyckich władców. Także według legendy sama królowa Wiktoria nazwała go swoim ulubionym owocem i obiecała wysoką nagrodę dla każdego, kto dostarczy jej świeży mangostan, co było niezwykle trudnym zadaniem.
Przez wieki owoc był używany w tradycyjnej medycynie w Azji do leczenia różnych schorzeń, takich jak stany zapalne, infekcje czy bóle brzucha.
Jego nazwa może kojarzyć się z innym, popularnym w Polsce owocem, z mango, ale tak naprawdę ma z nim niewiele wspólnego ani pod względem botanicznym, ani smakowym.
Mangostan ma twardą, purpurową skórkę, która skrywa delikatny, biały miąższ podzielony na segmenty, przypominające nieco wyglądem czosnek lub... liczi. Smak z kolei jest słodko-kwaśny, opisywany jako orzeźwiający. Wiele osób porównuje go do połączenia brzoskwini, ananasa i winogron.
Nie tylko wygląd i smak tego owocu przyciąga uwagę, ale także jego właściwości.
Co kryje w sobie mangostan? Egzotyczny owoc pełny skarbów
Mangostan jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych, a jego największym bogactwem są związki zwane ksantonami - silne przeciwutleniacze, które wspierają zdrowie na wielu poziomach.
To czyni go wyjątkowym, ale prócz ksantonów, w mangostanie znajdziemy także witaminy C, B1, B2, B6, potas, magnez, wapń, fosfor oraz błonnik.
Wszystko to sprawia, że mangostan przede wszystkim dzięki dużej zawartości witaminy C i ksantonów, wspiera układ immunologiczny i pomaga organizmowi w walce z infekcjami.
Polecany jest także osobom, które zmagają się ze stanami zapalnymi stawów. Wszystko dzięki ksantonom, które wykazują silne działanie przeciwzapalne. Dodatkowo pomoże to także obniżyć poziom "złego" cholesterolu, chroniąc serce i naczynia krwionośne przed uszkodzeniami.
Błonnik będzie z kolei wspierał pracę układu pokarmowego, więc wybranie mangostanu jako słodkiej przekąski jest doskonałym wyborem dla zdrowych jelit.
Mangostan to nie tylko zdrowie, ale i piękno - owoc ten jest często stosowany w kosmetologii, ponieważ pomaga w walce z trądzikiem, zmniejsza stany zapalne skóry i wspiera procesy regeneracyjne.
Owoc na wagę złota. Jego uprawa jest niezwykle wymagająca
Mangostan nie jest owocem łatwo dostępnym w Polsce, głównie ze względu na swoje wymagania dotyczące transportu i przechowywania. Najczęściej można go znaleźć w sklepach z egzotycznymi owocami, na targach azjatyckich lub w specjalistycznych delikatesach.
Coraz częściej dostępny jest jednak w formie suplementów diety, czy w owocowych sokach. Warto też wziąć pod uwagę, że owoc ten jest trudny w uprawie - drzewo zaczyna owocować dopiero po 7-10 latach i zależne jest to także od warunków klimatycznych.