Reklama

Ulubione dania Polaków

Kotlet schabowy, ziemniaki i surówka - to ulubione dania Polaków. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS OBOP.

Na polskich stołach niepodzielnie króluje również zupa pomidorowa, rosół, kurczak i kapusta.

- Niestety nasze upodobania kulinarne nie przekładają się na zdrowie i wagę. Ponad połowa Polaków ma nadwagę i nie stosuje żadnej diety, by to zmienić. Jemy rzadko - przeważnie 3 razy w ciągu dnia, ale za to duże porcje. Poza tym trudno nam zmienić złe nawyki żywieniowe i te związane z gotowaniem - mówiła podczas konferencji "Polacy w sosie własnym", dietetyk Dorota Osóbka.

Robert Makłowicz, znany kucharz i znawca smaków, który podczas konferencji przygotował specjalną potrawę - gotowane na parze szparagi, ma swoją tezę dotyczącą przywiązania Polaków do - ich zdaniem - tradycyjnych potraw.

Reklama

- Kariera schabowego zrodziła się w latach 50. ubiegłego stulecia, w czasach PRL-u. W przedwojennych książkach kucharskich schabowemu nie poświęcano dużo miejsca. Jeśli zaś chodzi o ziemniaki, to tę miłość do nich można powiedzieć, że wyssaliśmy z mlekiem matki. Niestety obecnie ziemniaki traktuje się jako dopychacz brzucha, a przecież można z nich zrobić wiele smacznych potraw - mówił. - Poza tym nie zastanawiamy się nad tym, że jest wiele gatunków ziemniaków, które mają swoje przeznaczenie, są więc specjalne odmiany tylko na frytki, czy na puree. A my traktujemy wszystkie odmiany jako po prostu - ziemniaki. Co do surówki to jest ona takim naszym alibi, jako zagłuszanie wyrzutów sumienia tego tłustego, smażonego w kalorycznej panierce schabowego - powiedział Robert Makłowicz.

Dorota Osóbka próbowała przekonywać, że najlepszym sposobem na smaczne i zdrowe gotowanie jest gotowanie na parze. Z wyników publikowanych badań wynika, że prawie 32 proc. Polaków wie, że gotując na parze zachowuje się wysoką zawartość witamin w produktach, jednak większość z nas nie stosuje tej metody w swojej kuchni. Poza tym osoby uczestniczące w badaniach twierdziły, że dania przygotowywane na parze mają gorszy smak, a to właśnie smak zdaniem ankietowanych jest najlepszym wyznacznikiem dobrej potrawy.

Robert Małkowicz również jest zwolennikiem gotowania na parze i nie podziela zdania respondentów, że potrawy gotowane na parze mają gorszy smak. - Ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że najzdrowiej przygotowywane potrawy mogą być zarazem - jak w przypadku rzeczy gotowanych na parze - najsmaczniejsze. Trzeba ich do tego przekonać - dodał.

Wbrew temu co twierdzą dietetycy i lekarze, że dieta Polaków jest tłusta i ciężkostrawna tylko 2 proc. badanych uważa swój sposób odżywiania na niezdrowy.

- Polacy sporo wiedzą na temat właściwego odżywiania, jednak na co dzień nie wykorzystują swojej wiedzy w praktyce, tłumaczą się brakiem czasu i szybkim tempem życia. Jednak prawda jest taka, że na zdrowe gotowanie wcale nie musimy poświęcać dużo czasu, a często nawet mniej niż na tradycyjne gotowanie. Nowoczesne urządzenia kuchenne bardzo ułatwiają życie każdej pani domu, bo jak wynika z badań w polskiej kuchni niepodzielnie królują kobiety - dodała Dorota Osóbka.

Zobacz przepisy Bikonta i Makłowicza.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: potrawy | smak | gotowanie | TNS OBOP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy