Reklama

Reklama

W niebieskim sweterku i szortach

Najnowsze kreacje japońskiej projektantki mody Tae Ashida podbiją kosmos. Niebieski kardigan i granatowe szorty to strój japońskiej astronautki Naoko Yamazaki.

Na pokładzie wystrzelonego w poniedziałek amerykańskiego statku kosmicznego Discovery oprócz Yamazaki znajdują się jeszcze dwie kobiety. To historyczna misja - na orbicie znajdzie się więcej kobiet , niż kiedykolwiek przedtem. Załoga udaje się do Międzynarodowej stacji Kosmicznej (ISS).

Kosmiczny projekt

Przed wyruszeniem w podróż, 39 - letnia Yamazaki, poprosiła projektantkę Tae Ashida, by zaprojektowała jej ubranie robocze na 13 dni misji kosmicznej. Jasnoniebieski rozpinany sweter i granatowe krótkie spodenki to oficjalny strój japońskiej kosmonautki.

"Jako kobieta -projektant, myślałam o kolorze, który dodałby gracji... ale także spokoju tej misji oraz szarej atmosferze zdominowanej przez mężczyzn." - powiedziała Ashida. - "To spełnienie marzeń, zobaczyć moje ubrania unoszące się w przestrzeni kosmicznej ".

Japoński zespół muzyczny

Yamazaki, oprócz stroju od projektantki, zabrała na pokład statku miniaturową wersję tradycyjnej japońskiej harfy koto. Jej rodak Soichi Noguchi wziął na pokład japoński flet. Załoga Discovery będzie więc mogła stworzyć kosmiczny zespół muzyczny.

Miniaturę instrumentu, który normalnie mierzy około 1.8 metra, przygotowano specjalnie dla astronautki.

Reklama

"Dźwięk jest całkiem inny niż ten, jaki wydaje autentyczna harfa, ale nie mogę się już doczekać, kiedy usłyszę koto w przestrzeni kosmicznej" - powiedział producent instrumentu Kenzo Ogawa. Astronauci japońscy pokazali zamiłowanie do rozrywki kosmicznej już wcześniej.

W zeszłym roku Koichi Wakata w stanie nieważkości przetestowała składanie ubrań i użycie kropel do oczu. Wideo zostało udostępnione on-line przez japońską agencję kosmiczną.

Na podstawie AFP Anna Piątkowska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: strój

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy