Reklama

Reklama

Zapytaj prawnika

45% osób, które w tym roku skorzystało z możliwości doszkolenia, znalazło pracę.

45% osób, które w tym roku skorzystało z możliwości doszkolenia, znalazło pracę.

Rozmowa o pracę a plany macierzyńskie

Czy w czasie takiego spotkania przyszły pracodawca ma prawo zapytać mnie, czy planuję ciążę?

Absolutnie nie. Warto też pamiętać, że pracodawca nawet po zatrudnieniu nie ma prawa żądać podawania informacji dotyczących sfery prywatnej pracownika (w tym ewentualnych planów rodzicielskich). Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, osoba ubiegająca się o zatrudnienie w danej firmie, na etapie rekrutacji jest zobowiązana jedynie do podania swoich danych osobowych, jak: imię, nazwisko, adres, informacji o wykształceniu oraz przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Czy przysługuje mi urlop wychowawczy?

Reklama

Jestem zatrudniona na umowę terminową, która kończy się 30 kwietnia 2011 r. Obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim. Czy będzie mi przysługiwał urlop wychowawczy w wymiarze 3 lat, czy nie?

Niestety, nie będzie pani mogła otrzymać urlopu w maksymalnym wymiarze. Zgodnie z prawem, osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na czas określony, można go udzielić, ale nie dłużej niż do końca okresu, na który została zawarta umowa. W pani przypadku ewentualny urlop wychowawczy zakończy się z dniem rozwiązania umowy o pracę na czas określony, czyli 30 kwietnia 2011 roku.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy