5 faktów o środkach ochrony roślin

Artykuł sponsorowany

Środki ochrony roślin to należące do grupy pestycydów substancje chemiczne, ich mieszaniny albo żywe organizmy, które chronią rośliny przed szkodnikami, niszczą organizmy niepożądane, a także regulują wzrost i rozwój uprawy (nawozy nie zaliczają się do śor). Ich coraz powszechniejsze stosowanie w różnych gałęziach produkcji roślinnej wynika z konieczności zaspokojenia potrzeb żywieniowych wciąż rosnącej populacji, jednak korzystanie z nich jest ograniczone wieloma przepisami i zaleceniami.

article cover
materiały promocyjne

Stosowanie środków ochrony roślin wymaga uwzględniania integrowanej ochrony roślin

Głównym założeniem integrowanej ochrony roślin jest minimalizacja ryzyka (dla ludzi, zwierząt i środowiska) związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin. Warto wiedzieć, że w pierwszej kolejności należy skorzystać z niechemicznych i naturalnych metod. Do zwalczania szkodników podchodzi się całościowo, wykorzystując wiedzę na temat ich biologii i powiązań ze środowiskiem. Dobrym zwyczajem jest chociażby wykorzystywanie do ochrony przed niepożądanymi organizmami ich naturalnych wrogów - pasożytów lub drapieżników.

Rolnicy zajmujący się profesjonalną produkcją żywności mają prawny obowiązek realizacji tego sposobu zabezpieczania upraw, a także prowadzenia stosownej dokumentacji. Muszą wykazać, z jakiej przyczyny zdecydowali się na zastosowanie takiego, a nie innego środka ochrony roślin. Rolnicy mogą też uzyskać certyfikat IP (Integrowanej Produkcji).

Chociaż hobbyści nie mają takich obowiązków jak profesjonaliści (np. hodują warzywa na własny użytek), stosowanie się do zaleceń dobrej praktyki rolniczej na pewno nie zaszkodzi.

Środki ochrony roślin oraz opakowania po nich należy odpowiednio przechowywać i utylizować

Środki ochrony roślin mają różną klasę toksyczności, a ze względu na ich zdolność kumulowania się w organizmie niebezpieczna jest ekspozycja nawet na niewielkie dawki. Z tego powodu śor należy przechowywać w oryginalnych, szczelnie zamkniętych opakowaniach w przewiewnym miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci i zwierzęta oraz z dala od produktów spożywczych. Warto o tym pamiętać również w czasie przewożenia kupionych środków ochrony roślin - rolnicy nie powinni ich transportować razem z paszą. Nie wolno bagatelizować tego zagrożenia, ponieważ skutki zatrucia śor często są widoczne po jakimś czasie i łatwo je pomylić z objawami innych chorób!

Wiele środków ochrony roślin stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz dla środowiska, dlatego puste opakowania po śor są traktowane przez prawo jako odpady niebezpieczne. W związku z tym należy je odpowiednio utylizować - nie wolno ich wyrzucać do odpadów komunalnych, palić, wywozić na wysypiska ani wykorzystywać w jakimkolwiek innym celu. Puste opakowania jednostkowe zwraca się do punktu ich zakupu po trzykrotnym przepłukaniu wodą (tak powstałą ciecz roboczą wykorzystuje się do oprysków - nie wolno jej wylewać do kanalizacji).

W czasie stosowania środków ochrony roślin należy zadbać o bezpieczeństwo

W czasie stosowania środków ochrony roślin (te znajdziesz w ofercie wPolu.pl) może dojść do różnych wypadków, np. przecieku, przez co ludzie i zwierzęta zostaną skażeni niebezpiecznymi substancjami. Rolnicy - potencjalni pracodawcy - muszą wiedzieć, w jaki sposób ochronić osoby pracujące z śor oraz w razie potrzeby udzielić im pierwszej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie środków ochrony indywidualnej w trakcie wprowadzania śor do uprawy. Takie wyposażenie obejmuje najczęściej:

  • nakrycie głowy,
  • okulary ochronne (lub ekran),
  • maseczka do ochrony dróg oddechowych,
  • kombinezon,
  • rękawice.

Wszystkie elementy stroju ochronnego powinny mieć odpowiedni certyfikat (symbol CE). Po skończonej pracy należy zdjąć kombinezon oraz całe ubranie pod nim (łącznie z bielizną) i wyprać (nigdy nie wolno prać odzieży ochronnej razem z innymi ubraniami!). Należy też umyć całe ciało i twarz ciepłą wodą z detergentem oraz przepłukać usta wodą. Pamiętaj! W czasie pracy ze środkami ochrony roślin nie wolno jeść, pić ani palić tytoniu!

Uwaga! Przed każdym użyciem środków przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych przez producenta na etykiecie.

Środki ochrony roślin do użytku profesjonalnego mogą być nabyte tylko i wyłącznie przez osoby pełnoletnie oraz posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w ustawie (art. 28 Ustawy z dn. 8 marca 2013 r. o Środkach Ochrony Roślin Dz. Ustw 2020 poz.2097 z pózn. zm.) Niespełnienie powyższych warunków jest złamaniem regulaminu sklepu.

Niektóre środki ochrony roślin są przeznaczone tylko do użytku profesjonalnego

Nie wszystkie środki ochrony roślin mogą być używane przez domowych ogrodników czy działkowców. Ustawa zabrania stosowania przez użytkowników nieprofesjonalnych śor zaklasyfikowanych m.in. jako substancje o działaniu mutagennym, rakotwórczym, szkodliwym na rozrodczość. Zastosowanie ich wymaga prowadzenia i posiadania określonej dokumentacji, w której użytkownik wskazuje przyczynę ich zastosowania. Czas przechowywania takiej dokumentacji wynosi 3 lata.

Środki ochrony roślin muszą zostać użyte celowo

Środki ochrony roślin muszą zostać wprowadzone do środowiska świadomie i pod kontrolą człowieka. Celowe używanie środków ochrony roślin oznacza również dopasowanie rodzaju środka do szkodnika, uprawianego gatunku, etapu rozwoju roślin, pory roku, a nawet oficjalnej prognozy pogody. Produkty przeznaczone do konkretnych celów i gatunków można wyszukać za pomocą wyszukiwarki środków ochrony roślin na stronie www.gov.pl.

Źródła:

https://zpe.gov.pl/pdf/PkNOkk6re. [dostęp online: 16.05.2023].
https://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/broszury_prewencja/2022/ulotka_srodki_ochrony_sc.pdf. [dostęp online: 16.05.2023].
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/integrowana-ochrona-roslin. [dostęp online: 16.05.2023].
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie. [dostęp online: 16.05.2023].
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zbior-zalecen-dobrej-praktyki-rolniczej-do-dobrowolnego-stosowania. [dostęp online: 16.05.2023].
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Arodki_ochrony_ro%C5%9Blin. [dostęp online: 16.05.2023].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Integrowana_ochrona_ro%C5%9Blin. [dostęp online: 16.05.2023].

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas