Polska wyspa seniorów. W tym miejscu mieszka najwięcej emerytów
Średnia wieku w Polsce rośnie. Osób, które przekroczyły 60 lat jest obecnie prawie 10 milionów. Prognozy przewidują, że w 2060 roku seniorzy będą stanowili prawie 40 proc. wszystkich mieszkańców Polski. Jednak starzenie się polskiego społeczeństwa nie następuje z tym samym natężeniem w całym kraju. Są miejsca, gdzie osób w wieku senioralnym jest więcej. Gdzie mieszka najwięcej polskich seniorów?
Najwięcej seniorów w Świętokrzyskiem
Według raportu GUS "Sytuacja osób starszych w Polsce w 2022 roku" nasze społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej się starzeje. Analitycy spodziewają się, że trend ten utrzyma się przez najbliższe 40 lat, gdy liczba ludności w wieku senioralnym zbliży się do 12 milionów.
Jednak odsetek osób w wieku 60 lat nie wszędzie jest taki sam. Okazuje się, że w niektórych regionach, ich procentowy udział jest wyższy niż średnia dla kraju. Prym wiedzie tu zdecydowanie województwo świętokrzyskie, gdzie seniorzy stanowią 28,9 proc. ogółu mieszkańców. Tuż za nim plasuje się województwo łódzkie, w którym seniorzy stanowią 28,6 proc. ludności. Dla porównania regionem z najniższym odsetkiem osób starszych jest Małopolska, gdzie 60 lat i więcej ma 23,9 proc. mieszkańców.
Z danych raportu GUS wynika również, że zdecydowana większość polskich seniorów, bo ponad 64 proc., zamieszkuje w miastach. Co więcej, w tej grupie wiekowej przeważają kobiety, bo na 100 mężczyzn przypada 139 przedstawicielek płci pięknej. Nic dziwnego, gdyż przewidywana długość życia w przypadku mężczyzn to 73,4 roku, natomiast kobiet - 81,1 roku.
Zobacz również: Mądra Babcia radością życia zaraża tysiące fanów
Najwięcej seniorów wieku 65-69 lat
Według danych GUS najliczniejszą grupą wśród seniorów stanowią osoby w wieku 65-69 lat. Choć wskaźnik zatrudnienia w tej grupie nie jest wysoki, to okazuje się, że ponad 70 proc. osób z ustalonym prawem do emerytury nadal pracuje, wykonując obowiązki zawodowe na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Aktywność seniorów rośnie nie tylko na polu zawodowym, ale i na rynku matrymonialnym. Osoby po sześćdziesiątce częściej niż kiedyś zawierają małżeństwa, ale też częściej decydują się na rozwód. Więcej nowych związków formalizują mężczyźni w wieku ponad 60 lat — w 2022 roku zawarli ponad 6 tys. związków małżeńskich, a kobiety w tym wieku - ponad 3,5 tys. W tym samym roku orzeczono też prawie 3 tys. rozwodów z udziałem kobiet w wieku 60 lat i więcej, oraz ponad 4 tys. z udziałem mężczyzn w tej grupie wiekowej.
Czas wolny polscy seniorzy spędzają coraz bardziej aktywnie. W 2022 roku w Polsce działały aż 552 uniwersytety trzeciego wieku z liczbą słuchaczy wynoszącą ponad 86 tys. osób. Równie chętnie polscy seniorzy angażują się w wolontariat — świadczenie dobrowolnej, bezpłatnej pracy na rzecz potrzebujących deklaruje aż 30 proc. Polaków w wieku 60-64 lata. Z kolei w grupie 65-89 lat odsetek wolontariuszy to ponad 20 proc.
Zobacz również: Czy ziemniaki są zdrowe dla seniorów? Ekspertka wyjaśnia
Seniorzy częściej niż kiedyś odwiedzają też biblioteki, domy kultury, kluby i świetlice. W 2022 roku aż 889 tys. osób powyżej 60 roku życia wypożyczyło książki w książnicach publicznych, ponad 150 tys. było członkami różnych kół, klubów i sekcji, a 50,4 tys. aktywnie udzielało się w grupach artystycznych.
Wzmożona aktywność osób starszych może mieć związek nie tylko z dostępem do specjalistycznej opieki medycznej, ale i wyższą niż kiedyś stopą życiową seniorów. Dobrą sytuację materialną deklaruje bowiem prawie 40 proc. gospodarstw domowych złożonych wyłącznie z osób starszych, a złą tylko 8,4 proc. Raport GUS zauważa też poprawę wyposażenia mieszkań osób starszych w instalacje techniczno-sanitarne.