Czy naturalna odżywka do włosów jest skuteczna jak zwykła?

Podstawą pielęgnacji włosów jest ich regularne oczyszczanie, jednak na tej czynności nie należy kończyć. Aby kosmetyki wyglądały na zdrowe i emanowały blaskiem, potrzebują odżywienia. Dlatego koniecznością jest stosowanie odżywki do włosów – nawet po każdym ich umyciu. Coraz większą popularnością cieszą się preparaty z naturalnymi składnikami. Dowiedz się, czy kosmetyki naturalne do włosów są skuteczniejsze od standardowych produktów.

 Kosmetyki naturalne do włosów cieszą się dużym zainteresowaniem - i to nie tylko ze względu na popularyzację bycia "eko". To przede wszystkim zasługa wykorzystania składników pochodzenia naturalnego, uważanych za dużo bezpieczniejsze.

Naturalna odżywka do włosów - co zawiera?

Wszystkie kosmetyki naturalne do włosów muszą bazować na składnikach pozyskiwanych z natury, tj. zwierzęcych, roślinnych, mineralnych. Podobnie jest z odżywkami, których skład może różnić się w zależności od przeznaczenia.

W składzie odżywki nawilżającej mogą znaleźć się m.in.:

 • olej z konopi,
 • olej winogronowy,
 • sorbitol.

Są to składniki, które wspomagają utrzymanie optymalnego nawilżenia, a także przeciwdziałają aktywności wolnych rodników.

Skład odżywki regenerującej może zawierać, np.:

 • kompleks aminokwasów,
 • ekstrakt z amli,
 • ekstrakt z jagód goji,
 • ekstrakt z alg nori.

Są to składniki naturalne, które pomagają wzmocnić włosy poprzez odbudowę struktur keratynowych, a także wspierają ochronę przed przesuszeniem.

W składzie odżywek wygładzających mogą znaleźć się m.in.:

 • olej ze słodkich migdałów,
 • masło mango,
 • masło shea,
 • emolienty.

Są to składniki aktywne, które wspomagają regenerację, wygładzenie oraz zabezpieczają przed utratą wody i uszkodzeniami.

Warto przy tym podkreślić, że naturalne odżywki do włosów nie powinny zawierać m.in.:

 • alkoholu, np. alkoholu izopropylowego (IPA) odpowiadającego za rozpuszczanie olejów; składnik ten przyczynia się do nadmiernego przesuszania kosmyków;
 • parabenów - są to substancje konserwujące, które wydłużają termin ważności preparatów, ale z uwagi na swoje właściwości mogą przyczyniać się do podrażnień skóry;
 • silikonów - ułatwiają rozprowadzanie kosmetyku na włosach, ale pozostające na kosmykach mogą nadmierne je obciążać i utrudniać przenikanie składników aktywnych;
 • alergeny zapachowe - są to substancje, które nadają kosmetykom przyjemniejszy zapach, ale zwiększają ryzyko do pojawienia się reakcji alergicznej.


Naturalna odżywka do włosów kontra tradycyjny kosmetyk

Zastanawiasz się, które preparaty są skuteczniejsze: kosmetyki naturalne do włosów czy odżywki zawierające składniki chemiczne? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od samego skład obu preparatów. Jeśli jednak będą zawierać właściwie dobrane składniki aktywne, zadziałają na podobnym poziomie.

Warto podkreślić, że naturalna odżywka do włosów - stosowana systematycznie - może przynieść zadowalające efekty. Jednocześnie nie spowoduje pogorszenia kondycji włosów - nie obciąży ich nadmiernie jak to może mieć miejsce w przypadku standardowych preparatów. Należy jednak pamiętać o tym, aby kosmetyk dobrać do indywidualnych potrzeb włosów. Dlatego tak ważne jest weryfikowanie składu - im więcej składników aktywnych przeznaczonych do "walki" z danym problemem, tym lepszych efektów możesz się spodziewać.

Pamiętaj! Mimo że kosmetyki naturalne do włosów zadziałają podobnie jak odżywki drogeryjne, wcale nie oznacza, że te drugie są lepsze. Zawarte w nich substancje chemiczne, np. silikony czy parabeny pomogą, np. wygładzić włosy, ale w perspektywie długofalowej przyniosą więcej szkód. Dlatego? Niektóre substancje chemiczne trudno będzie usunąć w łagodny sposób, co przełoży się nie tylko na obciążenie kosmyków, ale też ich nadmierne przesuszenie.

Naturalne odżywki są pod tym względem dużo bezpieczniejsze. Ich stosowanie nawet przez wiele miesięcy nie przyniesie niepożądanych efektów w postaci nasilonego przetłuszczania się włosów itp.


Odżywka naturalna do włosów - jaką wybrać?

Twoim celem jest pielęgnacja włosów z wykorzystaniem naturalnych kosmetyków? Zanim zdecydujesz się na konkretny preparat, weź pod uwagę m.in.:

 • przeznaczenie produktu - niech odżywka będzie dopasowana do konkretnych potrzeb Twoich włosów;
 • skład - im krótszy, tym lepiej.

Wybierając kosmetyki naturalne do włosów, warto uwzględnić stopień naturalności produktu. Im wyższy, tym więcej składników pozyskiwanych z natury można w nim znaleźć. Przykładowo, odżywki do włosów marki Resibo charakteryzują się procentem naturalności nie mniejszym niż 97%.

Postaw na naturalne preparaty, dzięki którym pielęgnacja włosów może stać się nie tylko koniecznością, ale przede wszystkim przyjemnością. Systematyczne stosowanie takich kosmetyków może sprawić, że włosy nabiorą blasku, będą lepiej nawilżone i wygładzone.

Artykuł sponsorowany


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy