Gaśnice: niezbędne w miejscu pracy i mieszkaniu. Najważniejsze informacje

Artykuł sponsorowany

Galeria handlowa, biuro, szkoła, mieszkanie… Ogień to żywioł bardzo nieprzewidywalny. Pojawia się znienacka, szybko się rozwija i może zaatakować każde z wyżej wymienionych miejsc lub inne, które codziennie odwiedzasz. Warto wiedzieć, jak zareagować w takiej sytuacji. Co zrobić, kiedy płomienie są jeszcze małe i jak nie dopuścić do rozwoju pożaru? Czy warto mieć gaśnicę w swoim mieszkaniu? Z poniższego artykułu poznasz te i inne ważne informacje na temat tych czerwonych urządzeń. Sprawdź!

article cover
materiały promocyjne

Gaśnice: jakie są ich rodzaje? Jaką wybrać do mieszkania?

Dzięki posiadaniu w domu gaśnicy szybko zareagujesz na nagle pojawiające się płomienie i ugasisz ogień, zanim zdąży się w pełni rozwinąć. Jednak jak wybrać odpowiednie urządzenie do swojego mieszkania (szeroki wybór gaśnic znajdziesz tutaj: https://www.bhp-gabi.pl/k658,sprzet-ppoz-gasnice.html)? Są one przeznaczone do kilku rodzajów pożarów:

  • A —  spowodowane przez materiały stałe palne (np. drewno),
  • B —  przez olej czy alkohol,
  • C — przez gaz (np.miejski),
  • D — przez metal
  • E — przez sprzęt elektroniczny,
  • F — przez tłuszcz i olej kuchenny.

Inny sposób podziału gaśnic to ten oparty na rodzaju zastosowanego w nich środka gaśniczego. Te najpopularniejsze to:

  • pianowe — przeznaczone do pożarów typu A i B,
  • proszkowe — zgasisz nimi pożar A, B i  C,
  • śniegowe — ich nazwa jest ściśle połączona z typem działania. Używa się tu skroplonego dwutlenku węgla o temperaturze -78° Celsjusza!

Informacja o typie gaśnicy umieszczona jest na butelce. Pamiętaj o tym, kiedy znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiała skorzystać z urządzenia np. w pracy, szkole czy tramwaju.

materiały promocyjne

Gaśnica w mieszkaniu: w którym miejscu ją trzymać?

Większość gaśnic ma dołączony w zestawie uchwyt, który umożliwia wygodne zawieszenia ich na ścianie. Warto umieścić je między kuchnią a salonem. W pierwszym z pomieszczeń jest dużo urządzeń, które przy chwili nieuwagi mogą wywołać pożar np. piekarnik, tłuszcz na patelni. Ze względu na różnorodność używanych w kuchni substancji w tej części mieszkania zamontuj gaśnicę proszkową ABC.

Od tego, jak szybko znajdziesz gaśnicę w miejscu pracy czy szkoły może zależeć, czy pożar się rozwinie, czy zostanie zduszony. Dlatego warto zorientować się w rozkładzie gaśnic w budynkach, w których najczęściej przebywasz!

Jak użyć gaśnicy?

Zapamiętanie tego, jak prawidłowo użyć gaśnicy to niezwykle przydatna wiedza. Dzięki niej w stresującej sytuacji będziesz wiedziała, co zrobić. Twoje dłonie same oderwą zabezpieczenie z butelki. Następnie skierujesz jej końcówkę wylotową w stronę źródła ognia. I naciśniesz dźwignię spustową (w tym momencie uwolni się środek gaśniczy).

Pamiętaj, aby gaszenie pożaru zaczynać od odległości, która jest dla ciebie bezpieczna. Płomienie stają się mniejsze lub całkowicie gasną? Stopniowo przesuwaj się do przodu i gaś kolejne.

Pożar może wybuchnąć wszędzie, często nawet nie z naszej winy. Dlatego zapewnij sobie bezpieczeństwo i umieść w swoim mieszkaniu minimum jedną gaśnicę. Sprawdź oferty sklepów i już dziś wybierz odpowiednie urządzenie!

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas