Gdy wzdęcia brzucha stają się problemem
Artykuł sponsorowany
Wzdęcie jest jednym z najczęściej występujących objawów klinicznych ze strony przewodu pokarmowego1. Choć to często używane pojęcie w gabinetach lekarskich, w praktyce jest trudne do zdefiniowania. Zwykle wzdęcia odczuwane są jako nabrzmiały brzuch i wrażenie nagromadzenia gazów w jelitach2. Co mogą oznaczać ciągłe wzdęcia brzucha i jak sobie z nimi radzić? Odpowiadamy!
Wzdęcia - skąd się biorą?
Wzdęcie brzucha oraz oddawanie nadmiernej ilości gazów uznawane są za objawy heterogenne, ponieważ istnieje wiele patomechanizmów będących ich przyczyną[3].
Zacznijmy jednak od tego, skąd biorą się gazy w odcinku pokarmowym. Zasadniczo ich wytwarzanie odbywa się podczas połykania powietrza w czasie jedzenia, reakcji chemicznych zachodzących w jelitach oraz dyfuzji z krwiobiegu. W dalszych odcinkach jelita przyczynia się do tego dodatkowo fermentacja bakteryjna. Eliminacja nagromadzonych w układzie pokarmowym gazów odbywa się przez dyfuzję oraz odbyt[3].
Wzdęcia najczęściej są wynikiem zaburzeń homeostazy gazów jelitowych, która zależy właśnie od ich produkcji i eliminacji[3].
Przyczyny wzdęć
Choć wzdęcia mogą być izolowanym symptomem, zazwyczaj jednak stanowią element obrazu klinicznego innych jednostek chorobowych[1]. Jest to najczęstszy objaw zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), który spowodowany jest nadmierną kolonizacją jelita cienkiego bakteriami, występującymi na ogół wyłącznie w okrężnicy[4].
Inne przyczyny wzdęć to[3]:
- zespół jelita drażliwego,
- nieprawidłowe trawienie,
- zaparcia,
- rak jelita grubego,
- stan po operacji chirurgicznej,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- celiakia,
- choroby układowe,
- nieswoiste choroby jelit.
Powodem występowania wzdęć może być także fruktoza zawarta w niektórych owocach i miodzie lub nietolerancja innych węglowodanów[3],[4].
Wzdęcia brzucha - czy trzeba iść do lekarza?
U wielu osób ból brzucha i wzdęcia występują niedługo po zjedzeniu posiłku, ale znikają równie szybko, co się pojawiły. Kolejnego dnia rano, przed posiłkiem, brzuch odzyskuje poprzednią wielkość, nie jest tak wydęty. Znika także dyskomfort, ustępują inne niepożądane objawy. Niektórzy jednak skarżą się na długotrwałe wzdęcia, które dokuczają nieustannie, a razem z nimi występuje wiele innych przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego[2]. Wtedy warto udać się do lekarza i skontrolować swój stan zdrowie. Specjalista najpewniej skieruje takiego pacjenta na specjalistyczne badania.
Sprawdzone sposoby na wzdęcia brzucha
Zastanawiasz się, jak pozbyć się wzdęć? W pierwszej kolejności zadbaj o swoją dietę i wyeliminuj złe nawyki dietetyczne. Jeśli ciągle wzdęty brzuch powodują pokarmy, to takie postępowanie powinno przynieść pożądany skutek.
Co na wzdęcia brzucha najlepiej się sprawdzi? Oto kilka praktycznych wskazówek[5]:
- Unikaj jedzenia pokarmów gazotwórczych, do których należą m.in. fasola, kapusta, brukselka, cebula, produkty zbożowe, makarony, chleb, jabłka, gruszki, brzoskwinie, śliwki, ziemniaki, mleko i sery pleśniowe.
- Włącz do swojej diety pokarmy o małej zdolności gazotwó Należą do nich głównie mięso, biały ryż, sery żółte, jaja, jogurty, banany, owoce cytrusowe i winogrona.
- Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc napoje niegazowane, najlepiej wodę.
- Staraj się unikać smażenia podczas przygotowywania potraw.
- Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs, aby ograniczyć połykanie powietrza.
- Zaprzestań żucia gumy.
- Stosuj probiotyki, które pomogą zadbać o Twoją florę jelitową.
- Sięgnij po produkty z symetykonem, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu i powoduje ich łączenie oraz łatwiejsze usuwanie[6]. Symetykon występuje w składzie produktu Ulgix Wzdęcia Max[7].
- Jeśli problem stanowi trawienie laktozy, poprawę stanu zdrowia i zmniejszenie wzdęć może przynieść dieta eliminacyjna polegająca na wyłączeniu z diety mleka i innych produktów zawierających laktozę.
Stosujesz się do powyższych rad i nie widzisz poprawy? Nie zwlekaj, tylko udaj się po pomoc do lekarza!
ULGIX WZDĘCIA MAX - SKRÓCONA INFORMACJA
Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu. Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, silne wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Bibliografia:
- Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L. i in., Wzdęcie - ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej, Prz Gastroenterol 2012; 7 (4): 197-202.
- Zych W., Wzdęcia, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
- Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha - najczęstsze przyczyny i postępowanie, Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1, 69-76.
- Wnęk D., Wzdęcia brzucha i nadmierne gazy - postępowanie dietetyczne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021.
- Zych W., Gazy, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017.
- Jackowska A., Łukaszyk A., Wzdęcia - mity i fakty, Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (5): 243-246.
- Witryna internetowa: https://ulgix.pl (dostęp: 2022.06.29.).
Artykuł sponsorowany