Jak bezpiecznie robić zakupy? Zasady zachowania i środki ostrożności

Artykuł sponsorowany

W związku z pandemią koronawirusa, sieć Delikatesów Centrum wprowadza szereg zmian, które mają chronić jej klientów i pracowników. Jakich zasad należy przestrzegać w sklepach, aby zakupy przebiegały sprawnie i bezpiecznie?

article cover
.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, podawanymi przez Światową Organizację Zdrowia WHO, wirus wywołujący chorobę Covid-19 przenoszony jest drogą kropelkową, czyli za pomocą śluzu z jamy ustnej i dróg oddechowych, który w postaci drobnych kropelek może unosić się w powietrzu lub osiadać na różnych powierzchniach. Najskuteczniejszą metodą ochrony przed zarażeniem jest unikanie bliskich kontaktów z innymi ludźmi, a także dokładne przestrzeganie zasad higieny.

Liczne zmiany w Delikatesach Centrum

Sieć sklepów wdrożyła liczne działania mające na celu dostosowanie się do obecnej sytuacji i zapewnienie możliwości dokonywania bezpiecznych zakupów, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Wprowadzone zostały nowe, restrykcyjne wytyczne dotyczące utrzymywania czystości oraz regularnej dezynfekcji często dotykanych powierzchni, takich jak kasy samoobsługowe, wózki sklepowe, lady, poręcze, klamki czy terminale płatnicze. Pracownicy zostali zobligowani również do zachowania możliwie najwyższej higieny pracy. Delikatesy Centrum stworzyły także platformę pod wymownym hasłem "Razem damy radę". Jej celem jest edukacja klientów w zakresie zalecanego zachowania w sklepie, a także regularne informowanie o wszelkich zmianach zachodzących w działalności sklepów.

Dostępność do środków dezynfekujących i jednorazowych rękawiczek

Zgodnie ze wskazaniami Ministerstwa Zdrowia, podstawowym środkiem prewencyjnym jest regularne mycie rąk oraz wcieranie płynów dezynfekujących o wysokiej zawartości alkoholu. Na terenie sklepu zostały więc umieszczone dozowniki z zalecanym środkiem, przeznaczone do użytku nie tylko przez pracowników, ale również klientów. Wskazane jest korzystanie z płynów dezynfekcyjnych bezpośrednio po wejściu do sklepu, jeszcze przed rozpoczęciem zakupów. Dzięki temu możliwość osiadania wirusa na powierzchni opakowań zostanie zredukowana do minimum. Stoisko z pieczywem pozostało dostępne w niezmienionej formie, polegającej na samoobsłudze. Bezwzględnym zaleceniem jest natomiast używanie jednorazowych rękawiczek podczas pobierania pieczywa. Warto zwrócić uwagę na to, aby w międzyczasie nie dotykać rękawiczką wózka, torebki czy np. telefonu komórkowego, gdyż w ten sposób zanieczyszczenia mogą zostać przeniesione do wnętrza szafy z wypiekami.

.

Bezpieczne zachowania względem personelu oraz innych klientów

Informacje zawarte na oficjalnych serwisach rządowych zalecają zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy dwiema osobami, która wynosi 1-1,5 m. Należy pamiętać o tej zasadzie podczas poruszania się po sklepie i zachowywać podany dystans w stosunku do innych klientów. Zachowanie bezpiecznej odległości obowiązuje także w pobliżu kas. Oczekując w kolejce, należy upewnić się, że zarówno osoba za nami, jak i ta przed nami stoi w odpowiedniej odległości. Dużym ułatwieniem w tym zakresie są taśmy, które sieć Delikatesów Centrum umieściła na podłodze, jasno wskazują one rekomendowane odległości. Również podczas wszelkich kontaktów z personelem, czy to na przestrzeni hali sklepowej, czy też podczas kasowania produktów, należy zachować wskazany dystans. Rekomendowane jest także korzystanie z karty jako środka płatniczego. Sposób ten chroni zarówno klientów jak i kasjerki przed koniecznością dotykania gotówki, a dodatkowo usprawnia obsługę i pozwala na szybsze sfinalizowanie transakcji.

Ogólne wskazania Ministerstwa Zdrowia

Oficjalne serwisy rządowe zwracają także uwagę na kilka innych zasad, oprócz tych wskazanych powyżej. Należą do nich unikanie dotykania twarzy rękoma czy też kichanie z wykorzystaniem zgięcia łokciowego, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych wirusów. Po powrocie do domu trzeba dokładnie umyć ręce wodą z mydłem oraz zdezynfekować telefon komórkowy, jeśli był używany podczas zakupów.

"Razem damy radę"

W ramach akcji "Razem damy radę" sieć zadbała o umieszczenie w widocznych miejscach komunikatów, przypominających klientom o zaleceniach, do których należy się stosować podczas zakupów. Plakaty w postaci prostych piktogramów informują również, jak należy postępować z nabytymi towarami, aby zminimalizować zagrożenie. Została również uruchomiona strona internetowa, na której można znaleźć kluczowe informacje: jak zachować bezpieczeństwo, czy na bieżąco aktualizowane godziny otwarcia sklepów: https://www.delikatesy.pl/dbamy-o-ciebie/

Źródła:

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas