Jak obniżyć zużycie prądu w domu jednorodzinnym?

Artykuł sponsorowany

Zastanawiałeś się kiedyś, ile prądu zużywa się w Twoim domu? To pytanie jest niezwykle istotne, ponieważ pomaga zadbać o środowisko oraz portfel. Dzisiaj podpowiadamy, jak możesz ograniczyć zużycie energii elektrycznej.

Najlepszym punktem wyjścia do obliczenia, ile energii elektrycznej zużywasz w swoim domu jednorodzinnym, będą rachunki za prąd
Najlepszym punktem wyjścia do obliczenia, ile energii elektrycznej zużywasz w swoim domu jednorodzinnym, będą rachunki za prąd.

Policz, ile prądu zużywasz

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej oraz w dobie poszukiwania różnego rodzaju oszczędności, efektywne zarządzanie energią elektryczną w domach staje się nieodłączną częścią codziennego życia. Jeżeli chcesz ograniczyć zużycie prądu w domu jednorodzinnym, musisz je najpierw policzyć. Bez tego będzie Ci trudno zacząć oszczędzać, jak również ocenić poczynione postępy.

Najlepszym punktem wyjścia do obliczenia, ile energii elektrycznej zużywasz w swoim domu jednorodzinnym, będą rachunki za prąd. Przeanalizuj informacje, które otrzymujesz od swojego dostawcy, i sprawdź, jak wygląda zapotrzebowanie zarówno w skali miesiąca, jak i całego roku. W sytuacji, gdy Twój dom jest nowy i nie masz jeszcze historycznych danych, możesz oszacować zapotrzebowanie. Określ, przez ile minut korzystasz z poszczególnego urządzenia w ciągu dnia, przemnóż tę wartość przez jego moc, a potem przez liczbę dni w roku. Następnie uzyskaną wartość kWh pomnóż przez cenę za 1kWh. Proces ten musisz powtórzyć dla wszystkich urządzeń podłączonych do sieci, a na końcu zsumować wszystkie wartości.

Zużycie prądu w domu jednorodzinnym ograniczysz, gdy przy wymianie starych urządzeń na nowe zakupisz te energooszczędne, w najwyższej klasie
Zużycie prądu w domu jednorodzinnym ograniczysz, gdy przy wymianie starych urządzeń na nowe zakupisz te energooszczędne, w najwyższej klasie.

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne sposoby

Zużycie prądu w domu jednorodzinnym możesz ograniczyć w trzech prostych krokach. Gdy już obliczyłeś, ile prądu potrzebujesz, określ, jaka wartość oszczędności będzie optymalna na początek. Wraz z wprowadzaniem kolejnych zmian i wyrabianiem nawyków możesz ją systematycznie zwiększać.

W drugim kroku zastanów się, które nawyki domowników oraz jakie sprzęty powodują duże zużycie energii elektrycznej. Urządzenia te łatwo zidentyfikujesz za pomocą ich wieku oraz klas energetycznych. Jeżeli posiadasz sześcioletni piekarnik, to prawdopodobnie będzie on w tej grupie. Podobnie jak lodówka sprzed kilku lat, która jest w niskiej w klasie energetycznej np. E. Jeżeli chodzi o nawyki, które przyczyniają się do zwiększenia zużycia energii, najczęściej będą to te związane z pozostawianiem włączonego światła czy telewizora po wyjściu z pomieszczenia.

Trzeci krok polega na wcieleniu postanowień w życie. Możesz rozpocząć od zmiany codziennych przyzwyczajeń, które są najprostsze do wdrożenia. Przede wszystkim zadbaj o to, aby domownicy wyłączali niepotrzebne w danej chwili sprzęty oraz nie pozostawiali ich w trybie czuwania. Staraj się uruchamiać pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne, oraz wymień żarówki na energooszczędne we wszystkich pomieszczeniach. Jeżeli masz oświetlenie ogrodowe na prąd włączone przez całą noc, zastanów się nad jego wyłączeniem lub wymień je na lampy solarne, które same produkują prąd w ciągu dnia.

Zużycie prądu w domu jednorodzinnym możesz ograniczyć w trzech prostych krokach
Zużycie prądu w domu jednorodzinnym możesz ograniczyć w trzech prostych krokach.

Ponadto zużycie prądu w domu jednorodzinnym ograniczysz, gdy przy wymianie starych urządzeń na nowe zakupisz te energooszczędne, w najwyższej klasie. Pamiętaj jednak, że klasyfikacja uległa zmianie w marcu 2021 roku i obecnie wymagania są bardziej restrykcyjne niż parę lat temu.

Przy wdrażaniu powyższych zmian możesz skorzystać z rozwiązań technologicznych, które ułatwią Ci mierzenie, ile energii elektrycznej zużywasz. Jednym z takich rozwiązań jest nakładka na gniazdko - tzw. smart plug ze specjalną aplikacją. Dzięki niej zweryfikujesz zużycie, ustawisz harmonogram działania sprzętu oraz wyłączysz go zdalnie, gdy zajdzie taka potrzeba.

Teraz już wiesz, jak ograniczyć zużycie prądu w domu jednorodzinnym. Zacznij od zmiany codziennych nawyków, następnie sięgnij po bardziej złożone rozwiązania. Pamiętaj, że wpłyną one korzystnie nie tylko na Twój portfel, ale będą także istotnym krokiem w kierunku bardziej ekologicznego trybu życia.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas