Jak walczyć z przebarwieniami? Sprawdź!
Ryzyko pojawienia się przebarwień wzrasta z wiekiem: u kobiet po 40 r.ż. problem ten dotyczy około 30% z nich, natomiast już po 60 r.ż. obejmuje prawie 90%. Ale nie znaczy to, że zmiany pigmentacyjne nie dotyczą młodszych kobiet – przebarwienia posłoneczne i pozapalne mogą pojawić się na skórze bez względu na wiek. Jak skutecznie walczyć ze zmianami pigmentacyjnymi? Odpowiadamy!
Trudno dokładnie określić, dlaczego u kogoś pojawiają się przebarwienia. Najmniejsze nasilenie problemu mają kobiety o bardzo jasnych fototypach. Im ciemniejsza karnacja, tym większa naturalna skłonność do przebarwień, bo skóra sama z siebie wytwarza więcej barwnika. Przyczyn może być wiele, np. skłonności genetyczne, hormony, stany zapalne. Wiek nie ma tu znaczenia, plamki nękają coraz młodsze kobiety, a wśród dojrzałych pań to powszechna bolączka zdecydowanie dodająca optycznie lat.
Zadbaj o stan skóry
Po pierwsze, w usuwaniu przebarwień, bardzo ważna jest ogólna kondycja skóry. Dobrze nawilżona, odporna skóra lepiej znosi działanie substancji aktywnych, mniej się podrażnia. Raz w miesiącu warto zrobić zabieg depigmentujący na bazie retinolu, np.: 3-Retises CT Yellow Peel. Przez tydzień po zabiegu, gdy skóra się złuszcza, nie stosujemy aktywnej pielęgnacji.
Stosuj retinol i kwas azelainowy
Do pielęgnacji domowej włączamy kosmetyki o działaniu delikatnie złuszczającym i rozjaśniającym, zawierające kwas azelainowy i retinol, które regulują pracę melanocytów, komórek pigmentowych wytwarzających melaninę, działają przeciwzapalnie oraz antyoksydacyjnie. Na tych dwóch ważnych składnikach opiera się linia Azelac RU marki Sesderma. Kosmetyki te redukują przebarwienia różnego pochodzenia i zapobiegają ich dalszemu powstawaniu. Co ciekawe, nowoczesne kremy do usuwania przebarwień, takie jak Azelac RU Krem-żel, zwierają czynniki wzrostu pochodzenia roślinnego, dzięki czemu działają też przeciwstarzeniowo.
Przebarwienia na młodej skórze - więcej antyoksydantów
Młodszym osobom, które stosują produkty na przebarwienia, poleca się pielęgnację uzupełniającą witaminą C, np. w formie serum, która działa także depigmentująco i antyoksydacyjnie. Nie należy mieć obaw przed stosowaniem jej nawet latem, ponieważ nowoczesne formuły nie są fotouczulające.
Przebarwienia na dojrzałej skórze - więcej retinolu
Do pielęgnacji skóry dojrzałej oraz takiej z tendencją trądzikową, zaleca się włączyć dodatkowe formy retinolu, np., pod postacią kremu. Działa on depigmentująco, złuszczająco oraz pobudza odnowę komórkową, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, ujędrnia, spłyca zmarszczki. Jest najskuteczniejszą, najlepiej przebadaną substancją odmładzającą skórę.
Dwa dni przerwy
Jeżeli któryś z produktów bazujących na kwasach lub retinolu podrażnia skórę, odstawiamy go na dwa dni. Dajemy skórze odpocząć i stopniowo ją do niego przyzwyczajamy, np. nakładając preparat co drugi, trzeci dzień. Stan zapalny - ostry i krótkotrwały, jest sam w sobie korzystny dla skóry, ponieważ uaktywnia jej reakcje obronne, daje sygnał do regeneracji. Natomiast stan zapalny przewlekły, utrzymujący się powyżej kilku dni, działa destrukcyjnie.
Ochrona przeciwsłoneczna
Kremy z filtrem nie chronią skóry w 100%. Aby jednak zminimalizować ryzyko tworzenia się nieestetycznych plamek na skórze, trzeba zawsze pamiętać o stosowaniu odpowiednio wysokich filtrów, nawet zimą.
Pamiętaj, w walce z przebarwieniami najważniejsza jest systematyczność i ciągłość kuracji. W 80% przypadków z przebarwieniami można sobie poradzić i utrzymać jednolity kolor skóry stosując się do wspomnianych zasad. Najważniejsze jest nieprzerywanie stosowania antyoksydantów i substancji zapobiegających powstawaniu przebarwień.