Niezastąpiony element zimowego ogrodu. Wyglądają elegancko przez cały rok
Mróz z pewnością im niestraszny. Zimą ozdobą ogrodu nie muszą być wyłącznie iglaki, rododendrony czy wrzosy. Prawdziwą dekoracją mogą stać się również rośliny o dekoracyjnych liściach, które z pewnością ożywią każdy ogród. Berberys, ciemiernik, a może trzmielina? Jest w czym wybierać!
Zielone akcenty w ogrodzie przysypanym śniegiem? Idealnie sprawdzą się w tej roli rośliny zimozielone. Chociaż ogród o tej porze roku raczej nie kojarzy się z feerią barw, możemy nieco ożywić go za pomocą właśnie takich roślin. Co więcej, niekoniecznie muszą to być popularne iglaki.
Oto cztery rośliny, które będą elegancką ozdobą przez cały rok.
Ciemiernik
Ciemiernik jest niską, zimozieloną byliną. W zależności od odmiany czy gatunku, pierwsze kwiaty ciemiernika mogą się pojawić nawet przed Bożym Narodzeniem. Mogą one przybierać kwiaty białe, kremowe, żółte, różowe, czerwone i fioletowe. Ze względu na czas kwitnienia, ciemiernik jest potocznie określany mianem "róży Bożego Narodzenia".
Ciemiernik preferuje stanowiska półcieniste, cieniste, jak i osłonięte od wiatru. Jest odporny na niskie temperatury i przy sprzyjających warunkach może rosnąć w ogrodzie nawet przez dziesięć lat. Warto wiedzieć, że wszystkie części ciemiernika są trujące, dlatego też wszelkie zabiegi pielęgnacyjne czy ochronne należy przeprowadzać w rękawicach. Lepiej zrezygnować z ciemiernika, jeśli mamy małe dzieci i zwierzęta domowe.
Berberys
Kolejną rośliną zimozieloną, która ozdobi nasz ogród, jest berberys. Jeśli odpowiednio zadbamy o jego pielęgnację, odwdzięczy się pięknym wyglądem. Dlatego też warto zadbać m.in. o stanowisko (ciepłe i osłonięte od wiatru). W Polsce można uprawiać kilka gatunków berberysów zimozielonych. Roślina lubi średnio żyzną glebę, przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną o odczynie zbliżonym do obojętnego. Młode okazy należy podlewać regularnie, a starsze jedynie w czasie susz. Zimą roślinę należy podlewać sporadycznie. Należy jednak to robić w dni, w które nie ma mrozu.
Zobacz również:
Laurowiśnia
Laurowiśnia zachwyca ciemnozielonymi liśćmi (przez cały rok) i ozdobnymi kwiatami. Krzew naturalnie występuje na Bałkanach. Chociaż roślina do złudzenia przypomina wawrzyn, który jest jadalny, laurowiśnia w przeciwieństwie do niego jest rośliną trującą. Wspomniane kwiatostany składają się z białych elementów i pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. W zimie laurowiśnia zachwyca natomiast zielonymi liśćmi, dzięki czemu jest prawdziwą ozdobą ogrodu.
Laurowiśnia uwielbia wilgoć. Aby zapobiegać przesuszaniu podłoża, warto zastosować ściółkowanie lub podsypać krzew korą. Chociaż laurowiśnia często jest sadzona w grupie, aby utworzyć żywopłot, nawet pojedynczy okaz będzie się pięknie prezentował w zimowej scenerii.
Trzmielina
W ogrodzie warto też znaleźć miejsce dla trzmieliny. To łatwy w uprawie zimozielony krzew o ciekawych barwach. Jego niewielkie liście mogą przybierać kolory: zielony, zielonobiały, pstry czy zielonożółty. Trzmielina najbardziej lubi podłoże próchnicze, żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Roślina o kolorowych liściach preferuje stanowiska słoneczne, z kolei inne cieniste i półcieniste. Trzmielinę można przycinać w kwietniu i maju i formować ją w różne kształty.
Trzmielina idealnie sprawdza się jako roślina okrywowa, która nadaje się do obsadzania sporych powierzchni. Można ją też wykorzystać do porastania wolnych przestrzeni między drzewami i krzewami. Świetnie wygląda w duecie z innymi krzewami ozdobnymi, iglakami czy bylinami. Trzmielina może też rosnąć w donicach, dzięki czemu jest też ozdobą balkony i tarasy.
Zobacz też: