Jaka kawa nadaje się do picia na zimno?

Artykuł sponsorowany

Wydawałoby się, że kawę lub herbatę można parzyć wyłącznie za pomocą wrzątku lub przynajmniej gorącej wody. Nie ma nic bardziej mylnego. Upalne lato to idealny pretekst do uraczenia się szklanką kawy na zimno! Od kilku lat czarny napój właśnie w takiej formie zyskuje na ogromnej popularności.

Źródło: unsplash.com
Źródło: unsplash.commateriały promocyjne

Kawa parzona na zimno a kawa macerowana

Na początku należy zaznaczyć, że kawy na zimno różnią się od siebie sposobem przygotowania. Możemy spotkać się z kawami, które po zaparzeniu są ostudzane, a także z naparami, które od początku parzone są przy użyciu zimnej wody - to właśnie te drugie określamy mianem cold brew.

Zasadnicza różnica kryje się w smaku. Kawa zaparzona przy pomocy gorącej wody posiadać będzie dużo bardziej wyraziste, charakterystyczne nuty smakowe, będzie cechować ją wyższa kwasowość i mocniej zaznaczone nuty smakowe.

Cold brew to kawa macerowana - jej przygotowanie polega zazwyczaj na pozostawieniu grubo zmielonych ziaren kawy w wodzie na dłuższy czas. W ten sposób przygotowany napar nabiera dużo bardziej "gładkiego smaku" - można wyczuć w nim większą słodycz, jest również praktycznie pozbawiony jakiejkolwiek goryczy i kwasowości.

Cold brew to kawa, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Jej zwolennicy mówią, że jest delikatna i subtelna, przeciwnicy, że jest płaska w smaku i mało wyrazista. Do której grupy należysz? Przekonaj się przygotowując cold brew i próbując go samodzielnie!

Jaka kawa do cold brew?

Zanim samodzielnie przygotujesz cold brew, musisz wiedzieć, jaką kawę wybrać! W przypadku kawy macerowanej na zimno musisz pamiętać o dwóch czynnikach: stopniu palenia i grubości mielenia.

Co do pierwszej kwestii, w cold brew idealnie sprawdzi się praktycznie każdy typ ziaren. Jednak uważa się, że najlepiej sprawdzają się w nim średnie i ciemne wypały - intensywniejszy smak będzie stanowił przeciwwagę dla naturalnej delikatności cechującej cold brew.

Niezależnie od tego, jakie ziarna wybierzesz, jest kwestia niepodlegająca dyskusji: kawa ziarnista do cold brew musi być mielona grubo. Dlaczego? Im mniejsze ziarna, tym szybszy proces ekstrakcji. Kluczowe w parzeniu kawy jest to, by odnaleźć złoty środek: jeśli wystąpi podekstrakcja, kawa będzie płaska w smaku. W przeciwnym wypadku, gdy kawa jest przeparzona, gorzka i nieprzyjemna, mówimy o nadekstrakcji. To dlatego espresso, które parzy się zaledwie kilkadziesiąt sekund, mielimy bardzo drobno, a cold brew, którego czas parzenia potrafi przekraczać 40 godzin (!) bardzo grubo.

No i nie zapomnijmy też o tym, że niezależnie od sposobu parzenia, zawsze warto zwracać uwagę na jakość - jakościowa kawa ziarnista to podstawa.

Właściwości cold brew - dlaczego pobudza lepiej niż inne kawy?

Cold brew posiada właściwość, która wyróżnia je na tle wszystkich innych typów kawy. Mimo niepozornego, delikatnego, subtelnego smaku jest to typ kawy o najwyższej zawartości kofeiny - kubek cold brew może mieć jej w sobie nawet 300 mg! To prawdziwa kofeinowa bomba, która postawi na nogi nawet w najbardziej leniwe poranki.

Skąd aż taka wysoka zawartość tego pobudzającego związku chemicznego? Jednym z czynników wydobywających kofeinę jest czas jej kontaktu z wodą. Im jest on dłuższy, tym większy jej poziom. A w przypadku cold brew jest on wyjątkowo długi - pora więc przejść do ostatniej części: oto przepis na cold brew!

Przepis na cold brew

Cold brew to jeden z najprostszych w przygotowaniu kawowych napojów. Potrzebna będzie kawa ziarnista (polecamy taką z segmentu speciality), młynek, waga, woda i czysty pojemnik (warto go wcześniej wyparzyć, bo cold brew stanowi idealną przestrzeń do rozwoju bakterii).

W przypadku cold brew, tak samo jak we wszystkich innych metodach alternatywnych doskonale sprawdzi się tak zwana "złota proporcja" - 6 gramów kawy na 100 gramów wody. Jeśli chcesz przygotować litr cold brew, użyj 60 gramów kawy.

Następny krok to zmielenie kawy (pamiętaj, by była ona grubo zmielona), wsypanie jej do pojemnika, zalanie wodą, lekkie zmieszanie i... przełożenie do lodówki na 24-48 godzin (w zależności od pożądanego stopnia intensywności - im dłużej, tym mocniejszy smak). To wszystko! Po upływie czasu wystarczy przelać całość przez papierowy filtr.

Ciekawostka: Jeśli planujesz wykorzystać cold brew jako bazę do drinków, przygotuj koncentrat zwyczajnie zmniejszając proporcję: dla idealnie zbalansowanego smaku idealnie sprawdzi się 1 gram kawy na 4 gramy wody.

Podsumowanie

Cold brew, które od kilku dobrych lat stało się najmodniejszym trendem w świecie kawy, to napar niezwykły. Jego subtelny, delikatny, całkowicie pozbawiony jakiejkolwiek goryczy smak nie bez powodu podbił serca milionów kawoszy na całym świecie. By przygotować cold brew i cieszyć się jego wyjątkowymi właściwościami nie musisz jednak udawać się z wizytą do lokalnej kawiarni. Sprawdź, jakie to proste - smacznego!

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas