Jaki dom jest najbardziej energooszczędny? Jak planować projekt nowoczesnego budynku?

Artykuł sponsorowany

Budownictwo energooszczędne to nie tylko wymóg określony przez prawo budowlane, ale również potrzeba wielu inwestorów, którzy są świadomi zalet tego typu budynków. Jaki dom jest najbardziej energooszczędny? O czym pamiętać przy wyborze projektu nowoczesnego budynku? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Właściwe usytuowanie budynku względem stron świata sprawia, że w nowoczesnych projektach domów dąży się do wydzielenia konkretnych stref użytkowych
Właściwe usytuowanie budynku względem stron świata sprawia, że w nowoczesnych projektach domów dąży się do wydzielenia konkretnych stref użytkowych.

Jakie domy są energooszczędne?

Jak wspomniano we wstępie obowiązujące w Polsce prawo budowlane, a w zasadzie standard WT2021 wymaga, by nowo budowane domy były budynkami energooszczędnymi. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że zapotrzebowanie na energię (Ep) nie może przekraczać 70 kWh/(m²/rok). Oby osiągnąć taki współczynnik należy nie tylko zastosować wysokiej jakości materiały, ale również wybrać odpowiedni projekt budynku. Warto bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że najbardziej energooszczędne budynki charakteryzują się prostą bryłą oraz dwuspadowym dachem. Zwarta bryła budynku, a w efekcie redukcja powierzchni ścian zewnętrznych minimalizuje straty ciepła, które mogłyby nastąpić poprzez ściany. Dwuspadowy dach jest natomiast nie tylko tani w budowie, ale również energooszczędny, ponieważ jego powierzchnia jest mniejsza niż w przypadku dachów wielospadowych. Dach dwuspadowy ogranicza również straty ciepła, które są największe przy skomplikowanym, łamanym dachu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze energooszczędnego projektu domu?

Warto mieć świadomość, że za energooszczędność budynku odpowiada nie tylko prosta bryła oraz dwuspadowych dach. Wpływ na to ma również wiele innych kwestii, w związku z czym warto o nie zadbać już na etapie wyboru projektu domu. Jedną z najważniejszych jest odpowiednie usytuowanie budynku względem stron świata, ponieważ pozwala to wykorzystać energię słoneczną do dogrzewania i doświetlania pomieszczeń. O tym, jak ważna to kwestia świadczy fakt, że projekty domów energooszczędnych na domoweklimaty.pl zawierają lustrzane odbicia, dzięki czemu można dopasować je do każdej działki. Jak powinien być usytuowany dom energooszczędny względem stron świata? Najważniejsze by pomieszczenia takie jak salon, a w niektórych przypadkach również kuchnia znajdowały się od strony południowej.

Takie rozwiązanie sprawia, że zimą można je dogrzać dzięki wpadającym przez okna promieniom słońca. Dostęp słońca sprawia, że w tych pomieszczeniach jest więcej naturalnego światła, które sprawia, że przebywa się tam przyjemniej. Pomieszczenia użytkowe, takie jak np. kotłownia, czy spiżarnia powinny znajdować się natomiast od strony północnej, ponieważ nie wymagają dużej ilość naturalnego światła oraz można w nich utrzymywać minimalnie niższą temperaturę.

Dwuspadowy dach jest natomiast nie tylko tani w budowie, ale również energooszczędny, ponieważ jego powierzchnia jest mniejsza niż w przypadku dachów wielospadowych
Dwuspadowy dach jest natomiast nie tylko tani w budowie, ale również energooszczędny, ponieważ jego powierzchnia jest mniejsza niż w przypadku dachów wielospadowych.

Wspomniane właściwe usytuowanie budynku względem stron świata sprawia, że w nowoczesnych projektach domów dąży się do wydzielenia konkretnych stref użytkowych. Jest to m.in. strefa dzienna, która jak już wspomniano powinna znajdować się po stronie południowej, czy strefa nocna lub użytkowa. Warto mieć świadomość, że takie rozwiązanie przekłada się nie tylko na energooszczędność budynku, ale również komfort jego użytkowania. Odpowiednie skomunikowanie wydzielonych stref sprawia, że mieszkańcy cieszą się prywatnością, a poruszanie po domu jest bardzo wygodne. Energooszczędnym trendem, który wynika z wydzielenia stref oraz właściwego usytuowania budynku jest natomiast zastosowanie dużych przeszkleń w zlokalizowanej od południowej strony strefie dziennej. Umożliwia to swobodny dostęp promieni słońca do budynku, a także pozytywnie wpływa jego wygląd zewnętrzny.

Czy warto stawiać na energooszczędne rozwiązania?

Wspomniano już, że energooszczędność jest wymagana przez obowiązujące przepisy budowlane. Niezależnie od tego warto jednak stosować rozwiązania energooszczędne, ponieważ przekłada się to na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię, a w efekcie pozwala znacznie obniżyć rachunki. Należy również podkreślić, że coraz więcej inwestorów podchodzi do budowy domu w sposób świadomy, co wynika ze zrozumienia faktu, że energooszczędność to przejaw troski o środowisko naturalne. W związku z tym nadużyciem nie będzie stwierdzenie, że budowa domu energooszczędnego jest korzystna zarówno dla portfela, jak i planety.

Najważniejsze by pomieszczenia takie jak salon, a w niektórych przypadkach również kuchnia znajdowały się od strony południowej
Najważniejsze by pomieszczenia takie jak salon, a w niektórych przypadkach również kuchnia znajdowały się od strony południowej.

Podsumowując warto podkreślić, że energooszczędność budynku zależy w dużej mierze od wyboru odpowiedniego projektu domu. Świadomość w tym względzie przekłada się na niskie koszty eksploatacji budynku, co jest szczególnie istotne w przypadku szybko rosnących cen energii.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas