Jaki materac jest najzdrowszy dla kręgosłupa? Przegląd rodzajów i ich właściwości
Artykuł sponsorowany
W salonach z materacami zobaczyć można ich liczne rodzaje: sprężynowe, piankowe (a wśród nich z pianki konwencjonalnej, wysokoelastycznej i termoelastycznej), a nawet modele z wypełnieniem kokosowym. Różnią się one budową i właściwościami, a także zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji. Które z nich są odpowiednie dla osób z bólem kręgosłupa?
Dlaczego wybór materaca jest ważny dla zdrowia kręgosłupa?
Kręgosłup po wielu godzinach pracy, niezależnie czy to w pozycji siedzącej, czy w ruchu, potrzebuje regeneracji. Prawidłowe podparcie kręgosłupa w nocy powinno pozwolić dobrze zregenerować się mięśniom przykręgosłupowym. Aby stawy międzykręgowe nie były podczas snu przeciążone, kręgosłup nie może być w tym czasie wygięty.
Jak uniknąć wygięcia kręgosłupa w stronę materaca?
Do nieprawidłowych wygięć kręgosłupa dochodzi zwykle podczas snu na zbyt miękkim materacu. Wtedy śpiący zapada się w jego strukturę, a kręgosłup wygina w stronę materaca. Utrzymywanie takiego wygięcia może wywołać poranny ból pleców. W niektórych przypadkach utrzymuje się on cały dzień, a nawet przechodzi w stan przewlekły, gdyż każdej kolejnej nocy również dochodzi do wygięcia pleców.
Gdy podłoże do snu jest nieprawidłowe (zbyt miękkie, zbyt twarde, niezapewniające podparcia dla kręgosłupa), może pojawić się poranny ból kręgosłupa, a nawet problemy z pochyleniem się i wykonaniem innych ruchów tułowia.
Materac a ból kręgosłupa - jaką twardość wybrać?
Mając prawidłową masę ciała, odpowiedni może okazać się materac o średniej twardości. Właśnie takie modele są kierowane dla osób o przeciętnej wadze.
W przypadku osób z nadwagą lub otyłością, potrzebny może okazać się materac twardy. Jednak BMI to nie wszystko - inaczej bowiem rozkłada się masa ciała u mężczyzn, inaczej u kobiet, zależąc od wzrostu, ilości tkanki mięśniowej i wielu innych czynników. Aby więc lepiej dobrać materac dla siebie, dużym ułatwieniem jest możliwość położenia się na nim na boku. Warto poprosić drugą osobę (najlepiej specjalistę ze sklepu z materacami), aby sprawdził, czy wtedy, gdy leżymy na boku, tułów znajduje się w jednej linii (od odcinka szyjnego do miednicy). Jeżeli kręgosłup zapada się w kierunku materaca (czasem nawet na kształt litery C), oznacza to, że materac jest zbyt miękki.
Materac zbyt twardy również sprawia, że tułów układa się nieprawidłowo (często kompensacyjnie się rotuje do pozycji między leżeniem na brzuchu a leżeniem na plecach). Na materacu o prawidłowo dobranej twardości tułów jest stabilnie podparty, a barki i miednica są wygodnie ułożone, bez wrażenia niekomfortowego ucisku.
Wypełnienie materaca dla osoby z bólem kręgosłupa
Najczęściej spotykanym wypełnieniem materaca jest pianka lub sprężyny. Wybierając materac sprężynowy, warto postawić na najnowsze modele kieszeniowe zamiast starszych bonellowych. U użytkowników materacy bonellowych (w których sprężyny zwane bonellami nie są ułożone w oddzielnych kieszeniach, tylko bezpośrednio złączone ze sobą) może dojść do nieprawidłowych wygięć kręgosłupa i braku jego podparcia podczas snu. Ten rodzaj materacy może też nieergonomicznie uginać się pod wpływem zmian pozycji użytkownika, generując jednakowy nacisk na całej swojej powierzchni. Lepszym wyjściem wśród materacy sprężynowych są modele kieszeniowe, które mają sprężyny pogrupowane w przegródki zwane kieszeniami. Pracują one oddzielnie, dzięki czemu lepiej sprawdzają się przy zmianach pozycji.
Materace na ból kręgosłupa: modele z dodatkiem pianki
Z kolei wśród materacy piankowych na uwagę jako wypełnienie materaca zasługuje zwłaszcza pianka termoelastyczna oraz wysokoelastyczna. Pianka termoelastyczna (pianka memory) cechuje się pamięcią kształtu. Pod wpływem ciepła użytkownika przyjmuje ona kształt zgodny z jego budową. Tym samym stwarza wygodne miejsce na ustawienie barków i miednicy. Po określonym przez producenta czasie pianka memory wraca do pierwotnego kształtu. Z kolei pianka wysokoelastyczna stanowi dobre podparcie dla kręgosłupa.
Ciekawą propozycją dla osób z bólem pleców są materace o budowie warstwowej, zbudowane z kilku rodzajów pianki. Takie rozwiązanie zastosowano w materacach Snoovio. Ich producentem jest Qemetica - firma będąca liderem w produkcji pianek poliuretanowych. Jako ekspert z ponad 50-letnim doświadczeniem w dziedzinie tego rodzaju wypełnienia, producent ten stosuje w swoich materacach:
- piankę konwencjonalną stanowiącą rdzeń nadający materacom trwałości,
- piankę termoelastyczną z pamięcią kształtu, dzięki której materac dopasowuje się do pozycji do spania i budowy ciała użytkownika;
- piankę wysokoelastyczną, odpowiadającą za prawidłowe podparcie tułowia.
Pianki te ułożone są warstwowo, dzięki czemu użytkownik korzysta z właściwości każdego z rodzajów pianki. Połączone w jeden materac, łączą w sobie swoje cechy dla maksymalizacji komfortu i podparcia kręgosłupa.
Innym typem materacy są modele hybrydowe, mające jako wkład zarówno sprężyny, jak i piankę. Niektóre z modeli mają także wkład kokosowy, cechujący się zwykle większą twardością. Materace hybrydowe są wersją pośrednią między modelami sprężynowymi i piankowymi - w ich wyborze także duże znaczenie ma twardość materaca i zdolności jego wkładu do podparcia kręgosłupa.
Dla osób z bólem kręgosłupa zazwyczaj są jednak wybierane specjalistyczne materace ortopedyczne lub zaawansowane, warstwowe materace piankowe z dodatkiem pianki termoelastycznej i wysokoelastycznej.
Mając problemy z kręgosłupem, przed wyborem materaca najlepiej skonsultować się z lekarzem ortopedą i z fizjoterapeutą. Pomogą oni dobrać model materaca zależnie od sylwetki i potrzeb zdrowotnych.
Artykuł sponsorowany