Kiedy warto zastrzec swój dowód osobisty?

Artykuł sponsorowany

Kradzież dowodu osobistego może skutkować kradzieżą tożsamości, a co za tym idzie - próbą wyłudzenia bądź wyłudzeniem kredytu. Sprawdźmy, kiedy warto zastrzec dokument tożsamości i jak zrobić to szybko, wygodnie, w 100% online.

W jakich sytuacjach należy niezwłocznie zastrzec dowód?
W jakich sytuacjach należy niezwłocznie zastrzec dowód?materiały promocyjne

Kradzież tożsamości to wciąż realne zagrożenie. Jak wynika z danych udostępnionych przez Związek Banków Polskich w III kwartale 2024 r. łączna kwota prób wyłudzeń kredytów wyniosła aż 81,7 mln zł. Każdego dnia próbowano wyłudzić na skradzione dane osobowe łącznie 888 tys. zł! A są to informacje tylko o próbach udaremnionych. Skala wyłudzeń, do których doszło, nie jest znana.

Aby ustrzec się przed kosztownymi i stresującymi konsekwencjami wyłudzenia, warto pamiętać o możliwości zastrzeżenia dowodu osobistego, gdy stracimy nasz dokument lub obawiamy się, że ktoś zna jego numer i może się nim posłużyć.

Czym jest zastrzeżenie dowodu osobistego?

Kradzież tożsamości to realne zagrożenie. Jeśli nieuczciwa osoba wejdzie w posiadanie Twojego dowodu osobistego, czy innego dokumentu tożsamości, może podszyć się pod Ciebie i np. wyłudzić kredyt na Twoje dane. Dlatego tak ważne by zastrzec dowód osobisty, jeśli stwierdzisz jego utratę. Zastrzeżenie eliminuje także ryzyko wykorzystania samych danych z dowodu - nawet jeśli dokument nie zginął.

Dlaczego warto zastrzec dowód osobisty?

Poprzez  utrudnisz osobie trzeciej wykorzystanie swoich danych osobowych w nieuprawniony sposób. Jeśli zgubisz dokument tożsamości lub ktoś go ukradnie, zastrzeżenie wyeliminuje ryzyko posłużenia się Twoimi personaliami w celu zaciągnięcia kredytu, zawarcia umowy z operatorem telefonii komórkowej czy założenia konta w banku. Pozwoli więc skutecznie ochronić tożsamość przed kradzieżą. W jakich sytuacjach należy niezwłocznie zastrzec dowód?

3 sytuacje, w których zastrzeżenie dowodu osobistego to konieczność

Zgłoszenia utraty i zastrzeżenia dowodu osobistego należy dokonać, jeśli:

  • Twój dowód został skradziony, np. wraz z torebką, plecakiem czy portfelem. Takie sytuacje to wciąż przykra rzeczywistość zwłaszcza w turystycznych, zatłoczonych miejscowościach;
  • dowód osobisty zaginął w niejasnych okolicznościach i nie możesz go znaleźć. Bez względu na to, czy dowód leży na dnie szuflady, , czy wypadł z portfela podczas spaceru, zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne i dokonać zastrzeżenia.
  • Ważne:

Jak szybko zastrzec swój dowód osobisty?

Istnieje kilka sposobów na zastrzeżenie dokumentu tożsamości. Jeśli zależy Ci na tym, aby móc zastrzec dowód lub paszport szybko, wygodnie i z dowolnego miejsca na świecie, warto zrobić to za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej, w 100% online, na stronie www.bik.pl.

Jak zastrzec dowód i/lub paszport przez Portal BIK?

Aby zastrzec dokument przez BIK:

  • wejdź na stronę www.bik.pl i zarejestruj się. Rejestracji możesz dokonać przez aplikację mObywatel lub posługując się danymi z dokumentu tożsamości, w tym numerem PESEL. Pamiętaj, że aby zastrzec dokument szybko, musisz mieć aktywne konto BIK. Warto więc założyć je prewencyjnie. Zwłaszcza, że jest ono zupełnie darmowe;
  • potwierdź swoją tożsamość. Dzięki temu BIK będzie miał pewność, że jesteś osobą, za którą się podajesz i nikt się pod Ciebie nie podszywa. Najszybciej zrobisz to za pomocą aplikacji mObywatel. Możesz też wykonać przelew online na kwotę 1 zł ze swojego konta;
  • aktywuj konto. Po sprawdzeniu Twoich danych BIK wyśle Ci e-mail z linkiem do aktywacji Twojego konta.

Po zakończonej  aktywacji konta możesz zastrzec dowód i/lub paszport jednym kliknięciem. Jak to zrobić?

  • Do konta BIK możesz przypisać 2 dokumenty tożsamości - dowód osobisty i paszport. W razie potrzeby szybko zastrzeżesz każdy z nich.
  • Po zalogowaniu się na swoje konto ,wybierasz tylko, który chcesz zastrzec. Nie musisz pamiętać numeru dokumentu.

Jeśli masz konto w BIK, możesz bezpłatnie korzystać z funkcji zastrzeżenia dokumentu tożsamości.

Ważne: jeśli Twój dowód został skradziony, warto nie tylko zastrzec dokument, ale także poinformować o zaistniałej sytuacji policję i wyrobić nowy.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?