Genialna odżywka do pelargonii. Kaskady kwiatów przez cały sezon
Pelargonia to wciąż niekwestionowana królowa balkonów, tarasów i rabat. Zachwyca kaskadami kwiatów w różnych kolorach. Kwitnie przez cały sezon i idealnie nadaje się do uprawy w pełnym słońcu. Nie ma też dużych wymagań, ale odpowiednia pielęgnacja sprawi, że kwiatów będzie więcej, a liście aż do jesieni będą intensywnie zielone. Sprawdź, które odmiany pelargonii są najlepsze i poznaj sprytny domowy sposób na bujne kwitnienie rośliny.

Spis treści:
Pelargonia - najlepsze odmiany
Pelargonie pochodzą z południowej Afryki - dzięki temu wytrzymują upały i przejściowe susze. Nadają się do uprawy w donicach na balkonie czy tarasie, a także na rabatach. Oto najciekawsze odmiany:
- Pelargonie wielkokwiatowe i pelargonie angielskie - tworzą efektowne kwiatostany zebrane w baldachy;
- Pelargonie rabatowe - charakteryzują się wzniesionym pokrojem i różnobarwnymi kwiatami, które tworzą baldachy. Idealnie nadają się na rabaty;
- Pelargonie bluszczolistne - odmiana dekoracyjna o zwisających pędach. Polecana zwłaszcza na balkonie - tworzy kaskady kwiatów i dostępna jest w różnych kolorach;
- Pelargonie Calliope - odmiana powstała ze skrzyżowania pelargonii bluszczolistnych i rabatowych. Może się poszczycić dużymi kwiatami o intensywnym kolorze oraz większą odpornością na zmieniające się warunki atmosferyczne. Dostępna jest szeroka gama barw.
Pelargonia - wymagania i zasady pielęgnacji
Większość odmian pelargonii nie jest odporna na niskie temperatury, dlatego kwiaty do donic najlepiej sadzić dopiero w połowie maja. Warto zainwestować w nieco głębsze doniczki, by roślina mogła się swobodnie ukorzenić. Na dnie należy ułożyć warstwę drenażową. Pelargonie preferują żyzną przepuszczalną glebę, dobrze sprawdza się podłoże przeznaczone do tych roślin. Między sadzonkami trzeba zachować 20 cm odstępu.
Podlewanie pelargonii
Pelargonie wymagają regularnego podlewania, ale nie lubią nadmiaru wody. Zawsze należy sprawdzać podłoże palcem - jeśli jest chłodne i zimne, nie podlewaj rośliny. Po konewkę warto sięgnąć, gdy gleba jest sucha i ciepła, a zwłaszcza jeśli odchodzi od brzegów donicy. Najlepszy czas na podlewanie pelargonii to ranek lub wieczór. Pamiętaj, by nie moczyć kwiatów ani liści rośliny.
Usuwanie kwiatów, które przekwitły
Kluczowym zabiegiem jest także usuwanie przekwitniętych kwiatów. W ten sposób stymulujemy roślinę do wypuszczania nowych przez cały sezon. Przy okazji dobrze jest oberwać też zwiędłe liście.
Nawożenie pelargonii
Od końca maja konieczne jest również regularne nawożenie preparatami bogatymi w potas. Na rynku dostępne są środki przeznaczone do pelargonii. Dobrym rozwiązaniem jest posypywanie gleby preparatem o przedłużonym uwalnianiu lub stosowanie pałeczek nawozowych.

Domowa odżywka do pelargonii
Jeśli marzysz o bujnie kwitnących pelargoniach, użyj odżywki, którą z łatwością przygotujesz w domu. Potrzebujesz jedynie 25 g świeżych drożdży, które trzeba rozpuścić w litrze letniej wody. Do mieszanki wsyp jeszcze łyżkę cukru. Naturalna odżywka będzie gotowa po godzinie. Podlewaj nią rośliny raz na dwa tygodnie. Drożdże zawierają cenne witaminy i minerały, wzmacniają roślinę i poprawiają strukturę gleby. Stosowane regularnie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób.
Choroby i szkodniki pelargonii
Pelargonie rzadko padają ofiarą chorób bakteryjnych, najczęściej obserwuje się choroby grzybowe, a zwłaszcza szarą pleśń. Na liściach pojawiają się wtedy wodniste plamy, a także szary mączysty nalot. Jeśli zauważysz objawy choroby, od razu opryskaj roślinę specjalnym preparatem. Pelargonie są też narażone na inwazję mszyc, mączlików i przędziorków.