Kino we własnym salonie. Jak wybrać projektor do domu?

Artykuł sponsorowany

Kino zyskuje swój niezwykły klimat przede wszystkim dzięki zaciemnieniu i wyświetlaniu obrazu za pośrednictwem projektora. Kupując rzutnik, jesteśmy w stanie odtworzyć atmosferę sali kinowej w zaciszu własnego domu. Jak wybrać sprzęt, dzięki któremu będziemy mogli organizować seanse we własnych czterech kątach?

Projektor tworzy niepowtarzalny kinowy klimat
Projektor tworzy niepowtarzalny kinowy klimat 123RF/PICSEL

Dzisiejsze projektory służą już nie tylko do wyświetlania zdjęć czy prezentacji multimedialnych, mogą pełnić tę samą funkcję, co telewizory, a nawet, dzięki zredukowaniu problemu opóźnienia (tzw. input lag), sprawdzają się jako sprzęt gamingowy podczas rywalizacji online, kiedy każda setna sekundy ma znaczenie. W przypadku rzutników wyższa cena przeważnie oznacza lepsze parametry, jeśli więc zależy nam na jakości bez zarzutów, to nie warto oszczędzać. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę, podejmując decyzję?

Rozdzielczość

Ze względu na to, że rzutników używamy do bardzo różnych czynności - od wyświetlania prostych prezentacji multimedialnych aż po granie w wymagające tytuły - ich parametry znacznie się różnią. Dlatego, zanim kupimy projektor, powinniśmy się zastanowić, do czego będziemy go używać. Dużą popularnością cieszą się urządzenia odtwarzające w Full HD, ta technologia gwarantuje dobrą ostrość obrazu, a do tego jest przystępna cenowa. Jeśli jednak zdecydujemy się zainwestować w projektor 4k, jakość obrazu będzie o wiele wyższa.

Pamiętajmy jednak, że nie wystarczy nam rzutnik o wysokich parametrach. Jeśli chcemy odtwarzać obraz w 4K, musimy podłączyć urządzenie do laptopa lub PC wyposażonego w dobrą kartę graficzną i dużą ilość pamięci RAM. Warto również zwrócić uwagę na to, czy wybrany projektor oferuję technologię pixel shift, która dodatkowo podbija rozdzielczość. Takie parametry posiada na przykład model Optoma UHD42, który otwiera ranking projektorów przygotowany przez sklep RTV Euro AGD.

Format obrazu

To, w jakich proporcjach będzie wyświetlany obraz, ma ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania. Jeśli szukamy projektora do biura, najlepiej sprawdzi się ten, który wyświetla w formacie 4:3. A co z projektorami do użytku domowego? Tutaj najlepiej wypada wersja panoramiczna, czyli 16:10 lub 16:9.

Bardzo istotnym parametrem jest również odległość, w jakiej należy ustawić projektor od ściany czy ekranu, na który będziemy rzucać obraz. Jeśli nie dysponujemy w domu dużą przestrzenią, możemy zdecydować się na projektor krótkiego rzuty, który ma tak skonstruowany układ optyczny, by dało się go postawić nawet kilkanaście centymetrów od ściany, uzyskując spory obraz. Zaletą tych projektorów są również mniejsze wymagania odnośnie zaciemnienia pomieszczenia.

Rodzaj i żywotność lampy

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj lampy, którą wykorzystuje projektor do wyświetlania obrazu. Zdecydowanie najbardziej powszechne są projektory z klasyczną lampą (wyładowczą). Co prawda pobierają dużo energii, generują ciepło i działają dość głośno, a ich żywotność wynosi 5-15 tys. godzin, ale gwarantują dobrą jakość i dostępne są w przystępnych cenach.

Jeszcze lepiej pod względem ceny, ale także mobilności wypada projektor LED. Tę technologię stosuje się w niewielkich, przenośnych modelach. Urządzenie ma bardzo długą żywotność (20-30 tys. godzin), generuje mniej ciepła i jest energooszczędne, a przy tym ciche i bardzo atrakcyjne cenowo. Niestety jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia.

Najdroższy i najlepszy jest projektor laserowy. Daje dużą jasność, świetnej jakości obraz i ma bardzo długą żywotność (ok. 20 tys. godzin pracy), w dodatku jest łatwy w utylizacji, a więc ekologiczny. Jedyną wadą tego rodzaju sprzętu jest wysoka cena.

Technologia wyświetlania obrazu

Obecnie na rynku dominują dwie konstrukcje układu optycznego. Pierwsza z nich to technologia Digital Light Processing (DLP). Światło z lampy przechodzi przez filtr RGB, który nadaje mu kolor, a następnie trafia na miliony mikroskopijnych luster umieszczonych na czipie. Każde lustro reprezentuje piksel. Projektory DLP dają lepszy kontrast i bardzo głębokie czernie. Kolory są stonowane i ciepłe. Niektórzy odbiorcy mogą jednak dostrzegać migotanie kolorów.

Drugą najpopularniejszą technologią wykorzystywaną w projektorach jest 3LCD. W tym przypadku najpierw światło z lampy jest rozszczepiane przez filtr, pada na trzy matryce LCD (po jednej dla każdej z barw składowych), a następnie promienie łączą się w pryzmacie. Tę technologię wyróżnia wysoka jasność i doskonałe nasycenie barw.

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas