Materac nawierzchniowy - jaki to rodzaj materaca i dlaczego warto go posiadać?

Artykuł sponsorowany

Materace nawierzchniowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niestety zdarza się, że decydujemy się na zakup dopiero, gdy zaczynamy odczuwać negatywne efekty spania na niewygodnym podłożu. Kiedy zatem zainwestować w materac nawierzchniowy? Jakich korzyści możemy się po nim spodziewać?

article cover
materiały promocyjne

Czym jest materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy nazywany inaczej topperem, to cienki materac, który może być położony na kanapie czy innym materacu. Podstawowym zadaniem materaca nawierzchniowego jest polepszenie komfortu spania na niewygodnym podłożu, poprzez wyrównanie jego powierzchni i nadanie jej odpowiednich dla kręgosłupa właściwości. Niektóre materace nawierzchniowe wchodzą w skład zestawu wraz z głównym materacem - tak ma to miejsce w przypadku SleepMed Comfort Plus. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kupując jeden materac zyskujemy aż 6 możliwych kombinacji twardości podłoża, z których każde odznacza się odrobinę innymi cechami charakterystycznymi.

materiały promocyjne

Dlaczego specjaliści polecają stosowanie materacy nawierzchniowych?

Jest co najmniej kilka sytuacji, w których zaleca się stosowanie materacy nawierzchniowych. Pierwszą, najczęściej spotykaną, jest po prostu niewygodne i nierówne podłoże do spania. Zastosowanie toppera może pomóc wygrać z bólem kręgosłupa jeśli na co dzień śpimy na rozkładanej wersalce lub nasz materac lata świetności ma już za sobą. Materac nawierzchniowy świetnie zamaskuje wystające sprężyny, jak również wypełni wgłębienia powstałe w podłożach z niskiej jakości wypełnieniem.

Drugą sytuacją, w której topper okazuje się bardzo przydatny, jest brak możliwości wymiany dotychczasowego podłoża do spania - na przykład w wynajmowanym mieszkaniu czy też w podróży. Taki materac nawierzchniowy będzie dodatkowo dawał nam komfort higieniczny, oddzielając od głównego podłoża. Większość materacy nawierzchniowych dobrej jakości marek, jak np. Hilding, pozwala na ściągnięcie i wypranie pokrowca, w którym się znajdują.

Materac nawierzchniowy jest także ratunkiem w sytuacji, gdy zmieniliśmy zdanie co do tego, na jakiej twardości podłożu chcemy spać. Wykonany z dwóch blatów pian - termoelastycznej i wysokoelastycznej - Hilding Alt zwiększa miękkość podłoża, dodatkowo optymalnie podpierając ciało na całej jego długości.

Toppery są idealnym rozwiązaniem, jeśli często odwiedzają nas gości. W takim przypadku możemy im wygodnie pościelić nawet na stosunkowo mało komfortowym meblu, jak wersalka z wyczuwalnymi łączeniami. Dobrej jakości toppery sprawdzą się także jako podłoże do spania wprost na podłodze.

Reasumując: dlaczego fizjoterapeuci polecają spanie na materacach nawierzchniowych? W sytuacji, gdy nasze podłoże do spania sprawia, że budzimy się niewyspani, "połamani" i niedotlenieni, ale nie mamy możliwości zmiany naszego łóżka, konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań. Materace nawierzchniowe wykonane z piany termoelastycznej Visco i/lub pian wysokoelastycznych o potwierdzonych właściwościach i dużej gęstości, pozwalają faktycznie naszemu kręgosłupowi zregenerować się w trakcie snu. Spanie na niewygodnym, zmuszającym nas do przyjmowania niefizjologicznych pozycji materacu negatywnie wpływa nie tylko na nasz układ szkieletowo-kostny, ale również krwionośny i nerwowy.

Jak wybrać materac nawierzchniowy?

Wybierając materac nawierzchniowy najlepiej kierujmy się jego twardością. Powinna być ona dopasowana do naszych indywidualnych preferencji, aby zwiększyć komfort snu. Jeżeli materaca nawierzchniowego nie kupujemy dla siebie, ale dla gości, postawmy na uniwersalną twardość H3 - na takim podłożu zdecydowana większość osób porządnie się wyśpi. Jeżeli głównym zadaniem stawianym przed naszym materacem nawierzchniowym ma być wyrównanie podłoża, istotnym parametrem okaże się jego grubość - wspomniany Hilding Alt ma aż 7,5 centymetra, co w większości przypadków pozwala na całkowite zamaskowanie "gór i dołów" w podłożu.

Materace nawierzchniowe wykonane z pian wysokiej jakości bez problemu poddają się zwijaniu i mogą być w tej formie przechowywane w szafie - bez ryzyka powstania trwałych odkształceń.

Na koniec - niebagatelne znaczenie ma także tkanina, z jakiej wykonany jest pokrowiec na topperze. Najlepiej wybierać takie, które są oddychające, wspomagają przepływ powietrza wewnątrz wypełnienia i są możliwe do wyprania w pralce. Pamiętajmy, ze nawierzchniowy materac może być stosowany na każdej powierzchni - sprężynowej, lateksowej i pianowej; wersalce, kanapie, czy podłodze. W porównaniu do pełnowymiarowych materaców stanowi on niezbyt duży wydatek, a znacząco wpływa na komfort wypoczynku.

Materac nawierzchniowy możemy również kupić jako część naszego głównego materaca. Materac SleepMed Hybrid Supreme Plus posiada odpinany top wykonany z opatentowanej przez Hilding termoelastycznej piany Celsius. Daje ona błogie wrażenie otulenia i usuwa napięcie z mięśni. Materac nawierzchniowy może być stosowany wespół z materacem lub osobno - od nas zależy, jak będziemy z niego korzystać.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas