Znalezione – niekradzione? Niekoniecznie. Przepisy mówią jasno

Chociaż wydają się szczęśliwym trafem (szczególnie, kiedy się na nie chuchnie i schowa do portfela – gwarantują wówczas bogactwo), nie wszystkie mogą od razu trafić do kieszeni. Wbrew pozorom znalezione wcale nie jest bowiem niekradzione. Czy można wziąć pieniądze znalezione na ulicy? Prawo mówi jasno. Choć różnica jest niewielka, konsekwencje mogą być dotkliwe.

Czy można wziąć pieniądze znalezione na ulicy? Przepisy mówią jasno
Czy można wziąć pieniądze znalezione na ulicy? Przepisy mówią jasnoMarek BAZAK/East NewsEast News

Od tysięcy lat wierzy się, że niektóre przedmioty pomagają przyciągnąć szczęście. Domowe i firmowe finanse, według niektórych, ochraniać ma między innymi znaleziony na ulicy, popularny "grosik na szczęście". Według zaleceń należy podnieść go, lekko w niego dmuchnąć, a kolejno schować do kieszeni. Dla powodzenia i szczęścia.

Co jednak, kiedy na ulicy znajdzie się znacznie większą sumę? Początkowy entuzjazm szybko ustąpić może miejsca rozczarowaniu - bo chociaż popularne przysłownie mówi, że to co znalezione nie jest kradzione, w rzeczywistości należy dopełnić ważnych obowiązków. A przede wszystkim, skontaktować się z odpowiednimi służbami.

Czy znalezione rzeczy trzeba oddać? Oto co mówi prawo

Dokumenty, a kolejno również smartfony, zegarki, tablety i laptopy - to przedmioty, które w 2023 roku w Warszawie gubiono najczęściej. Wiele z nich, bo aż 6 tys., trafiło do biura rzeczy znalezionych - donosi serwis finanse.wp.pl. Prawo mówi bowiem jasno.

"Przywłaszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Każda znaleziona rzecz powinna wrócić do właściciela" - przekazuje w oficjalnym komunikacie Komenda Miejska Policji w Rudzie Śląskiej. Kiedy więc podczas zwykłego spaceru natkniesz się na czyjąś zgubę, działaj zgodnie ze schematem.

Opcji jest kilka. W przypadku zgubionego portfela (a często również telefonu komórkowego czy laptopa), wiele pomocnych informacji znaleźć można w jego wnętrzu. Znalazca szukać powinien szczególnie imienia i nazwiska właściciela przedmiotu lub jego adresu - wówczas może odesłać zgubę lub oddać ją osobiście. Obecnie wielu praktykuje również poszukiwania właścicieli zgubionych przedmiotów w internecie. Kiedy podobne ustalenia są niemożliwe, z pomocą nadchodzą konkretne instytucje.

Co zrobić ze znalezioną rzeczą? Pomoże ta instytucja

Zgodnie z przepisami, znajdując na ulicy dowód osobisty, paszport lub rzeczy, których posiadanie wymaga pozwolenia, swoje kroki należy skierować wprost do najbliższej jednostki policji. Pozostałe przedmioty trafić powinny do biura rzeczy znalezionych, które znajduje się w urzędzie miasta lub gminy.

"W przypadku, kiedy zostały znalezione w miejscu użyteczności publicznej, np. w galerii handlowej, na dworcu, w autobusie czy pociągu, powinny trafić do właściwego zarządcy obiektu" - informują policjanci z Policji Podkarpackiej. Ten po upływie trzech dni ma prawny obowiązek przekazać zgubę do biura rzeczy znalezionych. Zgoła odmiennie sytuacja wygląda jednak w przypadku znalezienia pieniędzy.

Znalazłeś na ulicy i chcesz zatrzymać? Uważaj. Oto co mówią przepisy
Znalazłeś na ulicy i chcesz zatrzymać? Uważaj. Oto co mówią przepisy123RF/PICSEL

Co zrobić, gdy znajdziesz pieniądze? Oto co jest twoim obowiązkiem

Znalazłeś na ulicy 100 złotych? Może być twoje. Znalazłeś dokładnie 101 złotych? Czas udać się do biura rzeczy znalezionych. Przepisy mówią bowiem jasno - nie ma obowiązku oddawania znalezionych pieniędzy, jeśli kwota nie przekracza 100 złotych lub jej równowartości. Nie oznacza to jednak, że nawet większa, znaleziona kwota nie może stać się kiedyś własnością znalazcy.

"Rzecz znaleziona, która nie zostanie przez osobę uprawnioną odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania - w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy, jeżeli uczynił on zadość swoim obowiązkom" - mówi, cytowany przez policjantów z Rudy Śląskiej, art. 187. Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.

Inaczej stanie się w przypadku, kiedy znaleziona rzecz jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym. Wówczas, po upływie terminu jej odebrania przez osobę uprawioną, staje się ona własnością Skarbu Państwa. Jednocześnie osoby, którym zdarzyło się coś zgubić, pomocy szukać powinny w biurze rzeczy znalezionych. Być może ich zguba czeka właśnie tam.

Koronę najpiękniejszej kobiety już ma. Teraz walczy o Koronę Wulkanów ZiemiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas