Robisz to przed zaśnięciem? Kora mózgowa i istota szara zanikają

Natalia Jabłońska

Natalia Jabłońska

Przebodźcowanie nadmiarem informacji i impulsów do przetworzenia może doprowadzić do obumierania ważnych części mózgu
Przebodźcowanie nadmiarem informacji i impulsów do przetworzenia może doprowadzić do obumierania ważnych części mózguCanvaProINTERIA.PL

Przyklejeni do ekranów smartfonów

Kluczowe części mózgu zanikają bezpowrotnie

  • zanik kory mózgowej - ta część mózgu odpowiedzialna jest za: podejmowanie decyzji, zapamiętywanie i rozwiązywanie problemów. Zaczyna zanikać już przed ukończeniem 25. roku życia, jeśli korzystamy ze smartfona od wieku nastoletniego. 
  • zanik istoty szarej - ta tkanka mózgowa odpowiada za niemal wszystkie aktywności: ruch, zapamiętywanie, emocje. Badacze już dawno dowiedli, że jej objętość maleje wraz z wiekiem, ale proces ten rozpoczyna się znacznie wcześniej, jeśli smartfon towarzyszy nam przez więcej niż 2 godziny dziennie. Zatrważające są przewidywania naukowców: jeśli nie ograniczymy "scrollowania", zwłaszcza tuż przed snem, zanik istoty szarej będzie tak duży, że w latach 2060-2100 wzrost zachorowań na Alzheimera i pokrewnych chorób demencyjnych wzrośnie 4- a nawet 6-krotnie. 
  • spadek funkcji kognitywnych - wynik złej jakości snu lub jego braku to: osłabiona koncentracja, podatność na choroby, w tym depresję, wahania nastrojów, spadek funkcji poznawczych i zaburzenia pamięci. Do tego zmniejszona produktywność w pracy oraz chroniczne zmęczenie i przebodźcowanie.  
  • bezsenność/złej jakości sen - badania wykazują ścisłą korelację między "scrollowaniem" tuż przed zaśnięciem a bezsennością lub tzw. Snem nieprzynoszącym odpoczynku. Wpatrywanie się w ekran do późnych godzin nocnych zaburza nasz rytm dobowy, a niebieskie światło rozświetlające twarz hamuje produkcję melatoniny.
Zarówno tuż przed zaśnięciem jak i zaraz po przebudzeniu, najbezpieczniej będzie nie korzystać ze smartfona
Zarówno tuż przed zaśnięciem jak i zaraz po przebudzeniu, najbezpieczniej będzie nie korzystać ze smartfonaCanvaProINTERIA.PL
"Tok Szoł": Cała prawda o mediach społecznościowychSuperstacja
INTERIA.PL/Informacja prasowa
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?