Na czym polega dawstwo komórek jajowych?

Oddanie własnej komórki jajowej kobiecie, która pragnie zostać mamą a nie może skorzystać z własnych jajeczek, jest niezwykle hojnym darem. Dzięki niemu inna kobieta zajdzie w ciąże i urodzi upragnione dziecko. Natomiast Ty jako dawczyni dowiesz się wiele o sobie i o swoim zdrowiu. Ta wiedza, podobnie jak dar dawstwa, jest bezcenna.

Plaga niepłodności

Obserwujemy, że co raz więcej par ma problem z naturalnym poczęciem dziecka. W niektórych przypadkach z pomocą przychodzi zapłodnienie pozaustrojowe. Czasem bywa tak, że kobieta nie może skorzystać z własnych komórek jajowych, ponieważ jakość jajeczek jest zbyt słaba. Niektóre kobiety, które chcą zostać mamami, w ogóle nie posiadają komórek jajowych. Przyczyną może być przedwczesna menopauza, albo przebyte leczenie onkologiczne. Mimo problemów z własnymi komórkami jajowymi kobiety nie muszą rezygnować z marzeń o macierzyństwie. Mogą je urzeczywistnić dzięki pomocy anonimowych dawczyń, które przekażą im swoje komórki jajowe.

Lata starań o ciążę

Leczenie in vitro z komórkami jajowymi dawczyni jest metodą dzięki, której kobieta może zajść w ciążę. Często jest to też jedyny sposób, by cieszyć się macierzyństwem. Bez pomocy innej kobiety-dawczyni to byłoby niemożliwe. Decyzja o skorzystaniu z komórek jajowych anonimowej dawczyni nie przychodzi łatwo i często jest podejmowana po wielu latach walki o upragnioną ciążę. Ten czas zwykle wypełniają zawiedzione nadzieje i ból, który towarzyszy obojgu partnerom. Psycholog Maria Szecówka-Nowak z Kliniki INVICTA we Wrocławiu mówi:

Szansa na zostanie mamą

Dawczynie decydują się na oddanie komórki jajowej bo wiedzą, że często jest to jedyna szansa dla innych kobiet, by mogły cieszyć się macierzyństwem. To bezcenny dar, który zdecydowała się przekazać między innymi Kamila. O swojej decyzji tak mówiła:

Gdy zdecydujesz się na zostanie dawczynią komórek jajowych, to w Klinice INVICTA zostaniesz od samego początku otoczona życzliwością, wsparciem i profesjonalną opieką. Przez proces poprowadzi cię między innymi koordynator dawstwa. Możesz liczyć też na pomoc psychologa oraz na doświadczonego lekarza ginekologa. Dawczynią może zostać zdrowa kobieta w wieku od 18 do 32 lat, która ma regularne cykle miesiączkowe i prawidłową wagę ciała. Warunkiem jest nie występowanie chorób genetycznych i psychicznych u potencjalnej dawczyni oraz wśród jej rodziny. Dodatkowo, nasi specjaliści wykonają ci badania genetyczne, infekcyjne i hormonalne. Otrzymasz też zryczałtowany zwrot kosztów, który jest związany z procesem kwalifikacji i dawstwa. Kwota zależy od liczby wizyt w Klinice INVICTA i waha się od 4 do 8 tys. zł.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Bank INVICTA, gdzie można wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Oddanie komórek - to nie boli

Badania, które wykonuje się do zabiegu pobrania komórek jajowych wymagają pobrania krwi. To wiąże się jedynie z minimalnym dyskomfortem. Natomiast podczas etapu stymulacji jajników pacjentka-dawczyni przyjmuje leki, a sam zabieg pobrania nie jest bolesny ani skomplikowany. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, po wcześniejszej analizie badań i konsultacji z anestezjologiem. W Klinice INVICTA pacjentka spędza do dwóch godzin na sali obserwacyjnej. Wskazane jest, żeby po zabiegu odebrał ją ktoś bliski. Znieczulenie może powodować uczucie rozkojarzenia czy rozbicia.

Ile razy można oddać komórki?

Kobieta może wziąć udział w programie dawstwa nie więcej niż sześć razy. Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, komórki jajowe od jednej dawczyni mogą być wykorzystane w skutecznym leczeniu maksymalnie 10 par. To oznacza, że marzenia o rodzicielstwie stają się faktem.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy