Płytki drewnopodobne w kuchni na podłogę i na ścianę — rozwiązanie praktyczne i wszechstronne

Artykuł sponsorowany

Drewno nie wychodzi z mody. Jest jednocześnie klasyczne i nowoczesne. Tymczasem płytki drewnopodobne na podłogę i ścianę to dla niego najlepsza alternatywa do kuchni. Te newralgiczne pomieszczenia wymagają wytrzymałych, odpornych i estetycznych rozwiązań. Wszystkie te cechy ma gres.

article cover
materiały promocyjne

Kafle panelowe — właściwości techniczne dopasowane do kuchni

Ogromnym atrybutem ceramiki są jej parametry techniczne. Dzięki nim "bije ona na głowę" klasyczne, popularne panele lub parkiet. To właściwości gresu w głównej mierze sprawiają, że płytki drewnopodobne jest opcją doskonałą do wilgotnych i intensywnie użytkowanych pomieszczeń, gdzie o zabrudzenia zdecydowanie łatwiej niż w reprezentacyjnych częściach domu.

Główne zalety płytek drewnopodobnych w kuchni:

  • niska nasiąkliwość w stosunku do paneli i klasycznych, drewnianych rozwiązań,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • brak konieczności konserwacji i impregnacji, co znacznie obniża koszty eksploatacji;
  • długa żywotność — dobrej jakości płytki utrzymują pierwotny wygląd przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat,
  • relatywnie niska cena w zestawieniu z wytrzymałością i jakością, a także w porównaniu z oryginalnymi deskami.

Jednak nie tylko parametry techniczne decydują o tym, że imitacja drewna w kuchni to jedno z ciekawszych i lepszych rozwiązań.

Estetyka i możliwości aranżacyjne przy użyciu kafli panelowych

materiały promocyjne

Obecnie imitację drewna charakteryzuje ogromna różnorodność. Ceramika doskonale dopasowuje się do różnych stylów. Takie opcje jak płytki drewnopodobne Marazzi Oltre Sand Grip 20x120 M9EF o minimalistycznej formie, jasnej tonacji oraz o słabo widocznym usłojeniu są stworzone do wnętrz minimalistycznych i vintage. Ciemniejsze i intensywniejsze odcienie np. ABK Eco-Chic Brown 20x120 to świetna opcja do loftu czy ocieplenia wnętrz industrialnych.

Tymczasem, jeśli wolisz bardziej naturalne aranżacje — styl boho, toskański, urban jungle, rynek ma w zanadrzu długą listę płytek drewnopodobnych inspirowanych naturalnymi deskami. Charakteryzują się widocznym, kontrastowym usłojeniem oraz wyrazistymi sękami. Kafle panelowe z serii ABK Dolphin odnajdą się idealnie właśnie w takich projektach.

Kafle imitujące drewno w kuchni — klasycznie, nowocześnie, egzotycznie...

Różnorodność tego typu ceramiki zwiększa także kolorystyka. Obok tradycyjnej sosny, buki, czy odcieni kasztanowca, bez trudu dostać można imitacje drewna iroko, czy drzewa hebanowego. To doskonałe opcje do nowoczesnych, wyrazistych aranżacji.

Listę wzbogaca bielony lub szary gres, który odnajduje się w stylu skandynawskim czy marynistycznym.

Co więcej, egzotyczne propozycje są dostępne w tej samej cenie co klasyczne rozwiązania. Tymczasem oryginalne drewno orientalne jest znacznie droższe niż deski z polskiej sosny czy dębu.

Podłogowe płytki drewnopodobne w kuchni — jak je układać, by nadać wnętrzu pożądanych efekt?

materiały promocyjne

Nie tylko kolor i faktura determinuje charakter aranżacji. Kafle drewnopodobne można układać na różne sposoby, co zmienia wygląd pomieszczenia. W nowoczesnej kuchni fenomenalnie wyglądają płytki panelowe ułożone prosto lub z przesunięciem. To także opcja do klasycznych aranżacji. Sprawia, że podłoga jest uniwersalna. Przetrwa więc niejedną metamorfozę wnętrza.

W eleganckiej przestrzeni sprawdzi się także ułożenie w jodełkę. Można w tym celu wykorzystać elementy prostokątne lub tzw. chevron, które już kilka sezonów nie schodzą z piedestału popularności. Wprawdzie ich położenie jest trudniejsze niż klasycznych podłużnych opcji, jednak efekt jest tego wart.

Na podłodze w kuchni fenomenalnie prezentuje się również patchwork. W eleganckiej przestrzeni sprawdzi się imitacja drewna o wzornictwie i połysku nawiązującym do eleganckich parkietów z arystokratycznych domów z początków XX wieku.

Wzorzyste kafle przybierają też bardziej nowoczesne, lekkie formy, gdy wzornictwo nawiązuje do geometrii, elementów florystycznych lub orientalnych jak np. dekoracyjna płytka Keros Laredo Arco Miel 25x25.

Ciekawe i modne są także heksagony. Kafle sześciokątne na podłodze w kuchni to sposób na modne wnętrze. Można je łączyć z płytkami monochromatycznymi tak, aby stworzyć unikalną mozaikę. To wymaga odwagi, gdyż takie połączenia wychodzą poza utarte stereotypy.

Połysk czy mat na podłogę w kuchni?

Matowe opcje są bezpieczniejsze, gdyż charakteryzują się wyższymi właściwościami antypoślizgowymi niż połyskujące kafle. Te drugie z kolei są eleganckie, a także łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, co jest istotnym parametrem płytek podłogowych w kuchni.

Zaczyna pojawią się także imitacja drewna lappato oraz elementy o wykończeniu satynowym. Są to formy eleganckie, które także cechuje podwyższona antypoślizgowość.

Imitacja drewna w kuchni na ścianie

materiały promocyjne

Ten trend niedawno wkroczył do domowych aranżacji. Wcześniej drewno kojarzyło się z przytłaczającą boazerią, którą znamy z II połowy ubiegłego stulecia. Jednak jego gresowa odsłona odczarowała ten niechlubny urok. Płytki drewnopodobne mogą być fenomenalnym wykończeniem kuchni. Będą jednocześnie ozdobą wnętrza i elementem nadającym mu charakter.

Na ścianę możesz wybrać krótkie płytki panelowe Rondine Vintage. To opcje do małych przestrzeni. Ułożone poziomo poszerzają wnętrze. W kuchni możesz je wykorzystać także we wnękach lub na filarach. Zestawione w pionie tworzą kaskadę, która nie tylko podwyższa pomieszczenie, ale sprawia także, że aranżacja nabiera lekkości.

Tymczasem dłuższe i smuklejsze kafle ścienne drewnopodobne pasują do przestronnych wnętrz. Sprawdzają się także w aranżacji otwartej, która wymaga elementów dyskretnie spajających wnętrze.

W takich projektach dobrze wyglądają także krótkie płytki drewnopodobne chevron. Znajdziesz je m.in. w kolekcji Emil Ceramica Mimesis. Drewniana jodełka francuska na ścianie to fenomenalny patent na modne, eleganckie wnętrze w stylu paryskim, klasycznym lub glamour.

Ściana w kuchni to także miejsce na imitację drewna patchwork, która wprowadza ciekawy nowoczesny akcent.

Płytki tego typu świetnie prezentują się jako obudowa wyspy kuchennej.

Z jakimi kolorami łączą się płytki panelowe?

Struktura drewna łączy się doskonale z każdą barwą.

Za jej pomocą stworzysz modną białą kuchnię.

Szafki w odcieniu butelkowej zieleni to patent na styl urban jungle, a fronty w tonacji delikatnej mięty sprawdzą się w projektach vintage czy kawaii.

Bez problemu połączysz drewno z pastelami — pudrowym różem, kremowym piaskiem, czy modną cyraneczką dostępną np. w płytkach cegiełkach WOW Grace Teal.

Gres drewnopodobny jest też dobrą bazą do wnętrz intensywnych, w których króluje czerwień i industrialna szarość z imitacją kamienia jako elementem dominującym.

To też patent na kuchnię glamour. Naturalna struktura z usłojeniem fenomenalnie komponuje się z imitacją marmuru, ocieplając ekskluzywny, ale chłody surowiec.

Wystarczy tylko odpowiednio dobrać ich kształt, kolor oraz formę, by płytki dopasować do każdej wizji. W sklepie internetowym Terradeco jest ponad 2000 takich propozycji — głównie włoskich, hiszpańskich, niemieckich i polskich producentów, a usługa projektowania wnętrz ułatwia stworzenie spójnej aranżacji.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas