Co się stanie, jeśli nie rozliczymy PIT-u do końca kwietnia?
30 kwietnia 2025 roku mija termin na ostateczne rozliczenie PIT-u za 2024 rok. Osoby, które nie dopilnują tej daty i nie prześlą dokumentów na czas, muszą się liczyć z konsekwencjami. Jak bardzo są one poważne?

30 kwietnia to ostatni dzień na rozliczenie podatku PIT. Warto nie zostawiać tego na ostatni moment, bo każdy dzień zwłoki, może sporo kosztować! O jakich kwotach jest mowa?
Co się stanie jeśli nie rozliczymy PIT-u do 30 kwietnia? Prawo mówi jasno
Prawo mówi, że w przypadku przekroczenia terminu złożenia zeznania podatkowego, podatnik może zostać obciążony karą pieniężną. Jej wysokość uzależniona jest od stopnia przewinienia oraz ewentualnej kwoty zaległości podatkowej i wynosić może aż do 720 stawek dziennych. Kwota jednej stawki dziennej według obecnych wyliczeń wynosi od 141,40 zł do 56 560 zł. W sytuacjach, gdy odpowiednie organy stwierdzą dodatkowo istnienie nieprawidłowości w zeznaniu, podatnik musi liczyć się nawet z konsekwencjami karnymi w postaci pozbawienia wolności do lat trzech.
Warto mieć na uwadze, że spóźnienie się z rozliczeniem może skutkować wszczęciem kontroli podatkowej, a sam podatnik może stracić możliwość skorzystania z niektórych ulg, co w efekcie zwiększy oczywiście kwotę należnego podatku. Prócz indywidualnie wyliczanych kar za każdy dzień opóźnienia, naliczane są także odsetki. Stawka procentowa określana jest przez Ministerstwo Finansów i może ulec zmianie w zależności od aktualnych przepisów.
Spóźnienie się z deklaracją PIT może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, ale warto mieć na uwadze, że system podatkowy oferuje narzędzia umożliwiające uniknięcie sankcji, takie jak np. instytucja czynnego żalu. Jeśli przegapiliśmy termin i wiemy, że czeka nas kara, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić urząd skarbowy i złożyć "czynny żal". W niektórych przypadkach może to uchronić nas przed problemami.
Zobacz również: Rozliczasz ulgę na IKZE w PIT? Pamiętaj o konkretnych limitach
Czym jest instytucja czynnego żalu?
Czynny żal to instytucja uregulowana w art. 16 Kodeksu karnego skarbowego umożliwiająca odstąpienie od ukarania wobec sprawców, którzy wyrazili "skruchę" z powodu popełnienia czynu zabronionego i dopełnili ciążących na nich obowiązków.
Czynny żal można złożyć drogą elektroniczną np. przez e-PUAP i e-Urząd Skarbowy.
Zawiadomienie jest jednak bezskuteczne, jeżeli zostało złożone w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej takiej jak:
- przeszukanie,
- czynności sprawdzające,
- kontrola zmierzająca do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.