Podrażnienia po goleniu – sprawdź, jakie błędy popełniasz!

Artykuł sponsorowany

Golenie włosków to forma utrzymywania skóry w nienagannym stanie, aby wyglądała na gładką i miękką. Nieumiejętna depilacja może wywołać odwrotny efekt, a więc pojawienie się podrażnień i krostek.

Przed goleniem warto odpowiednio przygotować skórę
Przed goleniem warto odpowiednio przygotować skórę.

Co jest przyczyną podrażnień?

Golenie to jedna z czynności dbania o własną higienę, ale poza uczuciem gładkiej skóry wiąże się też z problemem wrastających włosków, krostek i zaczerwienień. Do najczęstszych przyczyn powstawania tego typu problemów można zaliczyć niewłaściwe posługiwanie się maszynką, za słabe naciągnięcie skóry, golenie na sucho, zbyt długie włoski lub używanie tępego ostrza. Przestrzegając kilku prostych zasad, można łatwo uniknąć tych niedogodności.

Jak uniknąć podrażnień po goleniu?

Podrażnienie po goleniu często objawia się w postaci zaczerwienienia i wysypki. Zazwyczaj związane jest z uszkodzeniem skóry w trakcie usuwania włosków, szczególnie gdy cały proces jest przeprowadzany na sucho. Ostrza maszynki nie płyną gładko po skórze, ale szarpią o wystające włoski, co prowadzi do uszkodzeń i podrażnień.

Co należy zrobić przed goleniem?

Przed goleniem warto odpowiednio przygotować skórę. Pachy, nogi, czy okolice intymne należy speelingować. Dzięki temu zostanie usunięty zewnętrzny, martwy naskórek, przez co żaden włosek nie będzie przylegać od ciała. Następnie golone miejsce warto dokładnie przemyć, aby pozbyć się resztek peelingu i zmiękczyć skórę. Dzięki temu golenie będzie łatwiejsze. Przy tym warto użyć substancji, która zapewni poślizg maszynce, np. żelu lub pianki do golenia.

Jeśli włoski np. pod pachami są dłuższe, dobrze najpierw przystrzyc je nożyczkami. Golarka lepiej radzi sobie z krótszym owłosieniem - wtedy włoski nie będą zapychać ostrza i ułatwiać zacięcia. To pozwoli też sprawniej korzystać z maszynki.

Sama golarka powinna być czysta i sterylna. Dobry rozwiązaniem jest zakupienie ostrzy jednorazowych lub z wymiennymi wkładami. Stosowanie brudnych lub tępych ostrzy może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych. Nieleczone podrażnienia mogą wiązać się z poważnymi problemami skórnymi: wrastającymi włoskami, powstawaniem trudno gojących się ran (wskutek zacięcia się maszynką) lub czyrakami.

Po nałożeniu pianki na golone miejsce należy przyłożyć maszynkę pod kątem około 45° i wykonywać zdecydowane, wolne ruchy, zgodne z kierunkiem wzrostu włosków. Po każdym przejechaniu ostrzy po skórze należy je opłukać z resztek pianki. Czynność powtarzamy do momentu zakończenia golenia całego owłosienia. Na koniec można wykonać poprawki i zgolić pozostałe końcówki włosków. Tym razem ruchy będą wykonywane pod włos.

Taki sposób golenia zapewnia mniejsze szanse na podrażnienie skóry i powstanie mikrouszkodzeń. Dodatkowo będzie ona dłużej gładka w dotyku, a odrastające włoski nie staną się aż tak odczuwalne.

Co po goleniu?

Golenie wiąże się z naruszeniem bariery ochronnej naskórka, którą należy jak najszybciej odbudować. Kluczowe będą kosmetyki i preparaty, które pomagają wrócić skórze do prawidłowego stanu. Aby jak najdłużej cieszyć się gładką cerą, poza zadbaniem o nią przed goleniem, ważne jest, jakie kroki podejmie się po depilacji. Po zakończonym goleniu na skórę dobrze jest nałożyć preparat nawilżający oraz kojący. Naskórek po goleniu jest przesuszony, przez co łatwiej o jego uszkodzenie.

Jeśli na ciele pojawiły się podrażnienia lub małe zacięcia, przed nałożeniem kremu dobrze jest je zdezynfekować. W ten sposób zmniejsza się szanse na zapalenie, ropniaki i czyraki. Dezynfekcja wpływa także na szybsze gojenie się ran.

Pojawienie się podrażnień zazwyczaj wynika z niewłaściwego golenia, tzn. ruchy maszynką są zbyt intensywne, a skóra niewystarczająco naciągnięta. W efekcie golarka szarpie po mikrofałdach i pozostawia niewielkie uszkodzenia na skórze. Nieostre narzędzie tylko pogłębia ten efekt, powodując jeszcze większe szkody.

Aby uchronić się przed zapaleniem, po goleniu należy dokładnie przemyć ogolony obszar i pozbyć się pozostałości po włoskach oraz preparacie do golenia. Następnie skórę należy delikatnie zdezynfekować w miejscach, gdzie jest to konieczne. Na koniec podrażniony naskórek warto posmarować balsamem, aby ukoić przesuszoną i nadwyrężona skórę.

Co na podrażnioną skórę?

Poza preparatami dostępnymi na rynku istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z podrażnieniami. Często szczególnie dotkliwie dotykają one osób regularnie golących zarost - skóra szyi bywa trudna do naciągnięcia, przez co pojawiają się na niej zaczerwienienia i mikrouszkodzenia. Polecaną dla panów pielęgnacją jest używanie wody po goleniu oraz balsamu lub kremu po goleniu. Dzięki tym dwóm krokom okolice zarostu są najpierw dezynfekowane, a następnie nawilżane, co dodatkowo zabezpiecza osłabiony naskórek.

Poza produktami z apteki lub drogerii warto wypróbować talk i wklepać jego niewielką ilość na noc. Rano skóra powinna być wygładzona, a wszelkie zmiany (podrażnienia) będą niemal niewidoczne.

Po goleniu całego ciała warto nasmarować się aloesem. Jego właściwości nawilżająco-chłodzące pozwolą na regenerację naskórka i zniwelują dyskomfort. W przypadku podrażnień równie popularne są okłady z czerwonej herbaty oraz octu jabłkowego. Zawarte w produktach składniki powodują, że zaczerwienienia szybciej znikają, a skaleczenia są dezynfekowane, co przyspiesza ich gojenie.

Bibliografia 

  1. Matylda Forszpaniak, Czyrak - przyczyny, objawy, leczenie,
    https://www.aptelia.pl/czytelnia/a519-Czyrak__przyczyny_objawy_leczenie, [dostęp 10.02.23].
  2. Hair removal: How to shave,https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/hair/how-to-shave, [dostęp 14.02.23].

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas