Prawdziwie egzotyczne wczasy – Polacy podejmują nowe turystyczne wyzwania

Z badań przeprowadzonych przez PBS wynika, że ponad 1/3 badanych, którzy zadeklarowali, że planują wczasy, wybiera wakacje za granicą. Coraz chętniej, zamiast oklepanych destynacji, takich jak Grecja, Turcja, Włochy czy Hiszpania, obieramy bardziej egzotyczne kierunki, odkrywając uroki Kuby, Tanzanii, Dominikany czy Meksyku.

Niekwestionowanym zwycięzcą w rankingu najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży pozostaje Grecja. To tam, na skąpanych w słońcu wyspach (Krecie, Korfu, Kos, Zakynthos) rok temu odpoczywało najwięcej polskich obywateli. Na drugim miejscu znalazła się Turcja. W związku z niepewną sytuacją polityczną na atrakcyjności stracił natomiast - dotąd szalenie popularny - Egipt. Co ciekawe, Polacy w planowaniu zagranicznych wyjazdów stają się odważniejsi i otwarci na dalekie podróże. Zmiany te zaobserwowały największe biura podróży, m.in. ITAKA, lider w branży i najcenniejsza polska marka turystyczna. - Z roku na rok wycieczki do egzotycznych krajów cieszą się coraz większą popularnością - przekonuje  wiceprezes ITAKI, członek zarządu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Piotr Henicz. - Klienci, którzy wybierają tak egzotyczne kierunki, na ogół mają już za sobą przynajmniej kilka podróży i szukają nowych turystycznych wyzwań - dodaje. Obecnie konkurencją dla państw takich jak Tajlandia i Kenia stały się Kuba, Dominikana, Tanzania i Meksyk.

Dla odkrywców, plażowiczów, miłośników sportów wodnych i smakoszy

Rozłożyste sombrera, orkiestry mariachi, znana od czasów Azteków, tequila, produkowana ze specjalnego gatunku niebieskiej agawy - wczasy w Meksyku udowadniają, że ten fascynujący kraj kryje w sobie o wiele więcej niż to, co znamy z telewizji. Dziedzictwo starożytnych cywilizacji, które do dziś nie odkryły przed nami swoich wszystkich tajemnic, zapierająca dech w piersiach architektura, na czele z Chichen Itza (prekolumbijskim miastem na półwyspie Jukatan, zaliczanym do siedmiu nowych cudów świata), rejs katamaranem, podziwianie rafy koralowej - tego typu atrakcje zapewniają niezapomniane przeżycia na miarę prawdziwego obieżyświata. Wiele do zaoferowania ma również Zanzibar, jedyne miejsce na świecie, gdzie rosną czerwone banany. Leżąca na Oceanie Indyjskim, należąca do Tanzanii, "wyspa przypraw" już od czasów kolonialnych słynęła z eksportu goździków. Miłośnicy sportów wodnych i spędzania czasu na plaży z pewnością nie zawiodą się, wybierając Kubę. Kraj El Commandante, Fidela Castro przyciąga rzesze turystów także licznymi zabytkami architektury. Kultura hiszpańska miesza się tam z elementami afrykańskimi i karaibskimi. Podróżnicy z całego świata chętnie zatrzymują się na licznych wyspach i wysepkach - od niedawna ogromnym zainteresowaniem cieszy się Cayo Santa Maria, najnowszy wakacyjny resort.

Na tych, którzy zdecydują się na wczasy na Dominikanie, czekają z kolei jedne z najpiękniejszych plaż na Karaibach, z białym piaskiem, krystalicznie czystymi wodami i charakterystycznymi palmami kokosowymi, gościnni, wiecznie uśmiechnięci mieszkańcy oraz wyśmienite specjały lokalnej kuchni.

Zanim wyruszymy na wyprawę marzeń

Aby uniknąć przykrych niespodzianek i nie narazić się na kłopoty, powinniśmy zapoznać się z klimatem, zasadami oraz obyczajami panującymi w danym regionie. Na Kubie turyści mogą swobodnie poruszać się po całym kraju, ale nie wolno im wkraczać do oznakowanych stref specjalnych, takich jak baza wojskowa w Guantanamo. Przyjezdni mają prawo dokonywać zakupów wyłącznie w sklepach dewizowych (sieci handlowe Tiendas Panamericanas, Cubalse, Palco) - w kioskach i na bazarach można nabywać wyłącznie mięso wieprzowe, owoce i warzywa. Od czerwca do listopada powinno się unikać wyjazdów w rejony Zatoki Meksykańskiej, ponieważ mogą tam występować groźne huragany. Na Dominikanie należy się targować i unikać picia wody z kranu. Wybierając się do Meksyku, trzeba pamiętać, że w godzinach największych upałów, czyli 14-16 obowiązuje sjesta i większość sklepów w tym czasie jest zamknięta.

Zwiedzając Zanzibar, musimy zachowywać się w zgodzie z zasadami obowiązującymi w krajach muzułmańskich. Frywolny strój, fotografowanie i filmowanie mogą nas narazić na przykrości ze strony wyznawców islamu. W każdym z tych czterech krajów bez trudu porozumiemy się w języku angielskim, jednak w przypadku Dominikany, Kuby oraz Meksyku nie zaszkodzi znać choć kilku podstawowych zwrotów po hiszpańsku.

Pocztówka z dalekiej podróży

Wczasy all inclusive na Kubie, Dominikanie, Zanzibarze czy w Meksyku zaczynają się od 5 tysięcy złotych. Niekiedy można znaleźć wymarzoną wycieczkę w niższej cenie, korzystając z last minute w ofercie Biura Podróży ITAKA. Bez względu na to, który kraj wybierzemy - Meksyk, Tanzanię, Kubę czy Dominikanę - wakacje spędzone w tak niezwykłym miejscu z pewnością okażą się warte swojej ceny. Dzięki temu, że na większość kierunków egzotycznych można polecieć z ITAKĄ nowoczesnym Dreamlinerem bez międzylądowań, podróż odbywa się w komfortowych warunkach (większa wilgotność powietrza oraz wyższe ciśnienie na pokładzie) i trwa krócej. Co więcej, decydując się na taki wyjazd, ryzyko, że po 10 lub kilkunastu godzinach spędzonych w samolocie, wychodząc z lotniska, natkniemy się na wścibskiego sąsiada z drugiego piętra, który również postanowił wybrać się na wczasy w to samo miejsce, maleje prawie do zera. Podróż do miejsc jeszcze nie zadeptanych przez europejskich turystów to szansa na rzeczywiste oderwanie się od trosk dnia codziennego - zapewnia Piotr Henicz. - Całkowita zmiana klimatu, większe prawdopodobieństwo zachowania anonimowości oraz możliwość poznawania zupełnie odmiennych, fascynujących kultur pomaga znacznie szybciej i skuteczniej nabrać sił na cały kolejny rok.


Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje