Retinol – na co pomoże? Jak i kiedy stosować kosmetyki z retinolem, aby przyniosły efekty?

Retinol to jedna z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych substancji anti-age stosowanych w kosmetyce. Jak działa? Kiedy i jak go stosować? Przeczytaj nasze porady i wskazówki, a pielęgnacja retinolem nie będzie miała przed tobą tajemnic.

Retinol - co to jest?


Zanim retinol stał się popularną substancją aktywną ogólnodostępnych kosmetyków, był najczęściej używany w salonach medycyny estetycznej. Kiedy pojawił się w sklepach jako składnik kremów czy serum, szybko zyskał dużą liczbę zwolenników - miłośników domowej pielęgnacji. Nic dziwnego, bo gwarantuje wielokierunkowe działanie!

Retinol to nic innego jak czysta forma witaminy A. Jest rozpuszczalny w tłuszczach - dzięki tej właściwości przenika przez sebum, wierzchnią warstwę rogową skóry w jej głąb. Nazywamy go witaminą młodości - chroni przed starzeniem się tkanki skórnej, spowalnia ten proces i zmniejsza widoczność oznak starzenia. Ma ogromne znaczenie w pielęgnacji anti-ageing.

Czysty retinol jest niestabilny - w skórze przekształca się w kwas retinowy. W kosmetykach może też występować w stabilnej postaci uwodornionego retinolu - Hydrogenated Retinol, wykazującego lepszą odporność na wpływ światła, temperatury i utleniania.

Jak działa retinol?


Retinol stabilizuje struktury skóry oraz pobudza jej komórki do regeneracji. Ma zdolności stymulujące do odbudowy - wnikając w głębsze warstwy tkanki skórnej, pobudza znajdujące się w nich fibroblasty do tworzenia nowych wiązań kolagenowych.


Witamina A działa nie tylko przeciwstarzeniowo - to substancja złuszczająca i rozjaśniająca naskórek. Radzi sobie z plamami pigmentacyjnymi i innymi przebarwieniami, a także z trądzikiem.

W pierwszym etapie po aplikacji kosmetyku z retinolem na skórę dochodzi do łagodnego złuszczania wierzchniej warstwy naskórka. Dzięki temu rozpoczyna się proces odnowy tkanki - pojawia się coraz więcej młodych komórek o właściwej budowie, a ulega redukcji liczba tych uszkodzonych. W rezultacie skóra odzyskuje zdrowy, równomierny koloryt, staje się gładsza, bardziej miękka i elastyczniejsza. Im częściej stosuje się retinol, tym głębiej zaczyna działać w strukturach skóry. Jego regularna aplikacja skutkuje pobudzeniem produkcji:

  • kolagenu,
  • elastyny,
  • kwasu hialuronowego.


Kiedy warto włączyć retinol do pielęgnacji?


Większość kosmetyków z retinolem ma na etykiecie wskazówkę: "30+". Czy to oznacza, że właśnie po trzydziestce warto go włączyć do pielęgnacji? Nic podobnego! Przypominamy, że skóra zaczyna się starzeć już po ok. 25. roku życia, co nie oznacza, że pielęgnację anti-ageing rozpoczynamy dopiero po przekroczeniu tej magicznej bariery. Można to robić znacznie wcześniej.

Oczywiście najprawdopodobniej po retinol w postaci kosmetyków pielęgnacyjnych zaczniesz sięgać w momencie zauważenia pierwszych objawów starzenia się skóry. Dopiero wtedy zaczynamy sobie obmyślać działanie, jak w najlepszy możliwy sposób zachować młodość. Witaminę A warto jednak stosować wcześniej, szczególnie jeśli borykasz się z trądzikiem czy przebarwieniami.

Druga sprawa to stosowanie retinolu w zależności od pory roku. Istnieje przekonanie, że początkujący miłośnicy pielęgnacji, niemający wcześniej styczności z witaminą A, powinni rozpocząć kurację w okresie jesienno-zimowym. To prawda. Chłodne pory roku są bezpieczniejsze, głównie z uwagi na to, że nie eksponujemy tak bardzo skóry na działanie promieni słonecznych, jak wiosną czy latem. Gdy zaczynamy stosować retinol na skórę, staje się ona wrażliwsza, reaktywna, mniej odporna na czynniki zewnętrzne - łatwiej ulega podrażnieniom wywołanym szczególnie przez słońce, a także mróz czy suche powietrze. W momencie pierwszych aplikacji może szczypać, delikatnie piec i mrowić.

Warto pamiętać, że to typowy objaw i nie zrażać się początkowym dyskomfortem. W pielęgnacji retinolem ważne są bowiem cierpliwość oraz systematyczność.

Jak stosować retinol? Od czego zacząć?


Czy kuracja retinolem jest trudna? Czy nie zaszkodzi skórze? Czy to na pewno bezpieczne? Podejrzewamy, że w twojej głowie mogą rodzić się takie pytania. Od czego więc zacząć?

Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Nie doświadczysz efektu wow już po jednej aplikacji. Tak naprawdę pierwsze spektakularne rezultaty zauważysz po około sześciomiesięcznej kuracji (z zachowaniem regularności!). Pielęgnację zacznij od wybrania dobrego kosmetyku (na początek wystarczy stężenie 0,1-0,2%, później możesz je zwiększać) - dobre produkty z retinolem znajdziesz między innymi w perfumeriach Sephora. Najciekawsze propozycje omawiamy w dalszej części artykułu.

Witaminę A stosuje się na noc, niedługo przed pójściem spać, po dogłębnym oczyszczeniu i stonizowaniu skóry (najlepiej nanosić ją na twarz w postaci kremu lub serum). Z początku aplikuj ją raz bądź dwa razy w tygodniu. W ten sposób stopniowo, w spokojnym tempie przyzwyczaisz do niej skórę. Później kosmetyki z retinolem możesz stosować coraz częściej, nawet do kilku razy w tygodniu.

Kuracja witaminą A trwa już pół roku - co dalej? W tym momencie możesz przerwać terapię na kolejne sześć miesięcy i wrócić do niej w jesienno-zimowym okresie (znów rozpoczynamy aplikację retinolu małymi dawkami i wprowadzamy go stopniowo) bądź kontynuować pielęgnację. Brak przerwy w kuracji retinolem jest szczególnie istotny w przypadku skóry trądzikowej, problematycznej, tłustej, z dużą liczbą przebarwień lub blizn, z wyraźnie zaznaczonymi oznakami starzenia się skóry, a także wtedy, gdy uważasz, że taka kuracja naprawdę ci służy. Jeśli zdecydujesz się na kontynuowanie stosowania kosmetyków z retinolem, koniecznie pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej (przez cały rok!), nawilżaniu i natłuszczaniu naskórka oraz ograniczeniu stosowania kwasów AHA i produktów z witaminą C.

Retinol - efekty. Czego można się spodziewać?

  Aby zauważyć efekty używania kosmetyków z retinolem, musisz wytrwale czekać przez około sześć miesięcy. Ważna jest też sama regularność - produkty z witaminą A na początku stosuje się raz bądź dwa razy w tygodniu, później - coraz częściej. A jakich spektakularnych efektów można się spodziewać po (systematycznej!) kuracji retinolem?

Przede wszystkim skóra stanie się gęstsza, bardziej miękka, gładsza i zyska równy zdrowy koloryt. Retinol wydobywa z naskórka blask oraz znacząco wzmacnia tkankę skórną, dzięki czemu po półrocznej kuracji twarz będzie wymodelowana, poprawi się jej kontur. Skóra stanie się również odporniejsza na wiele czynników zewnętrznych, jak zmienne temperatury, suche powietrze, promienie UV czy patogeny.

Retinol sprawia też, że zmarszczki ulegają spłyceniu, są wyraźnie mniej widoczne. Odpowiada za to większa liczba nowych wiązań kolagenowych i elastynowych w strukturze skóry. Substancja dodatkowo redukuje blizny, przebarwienia i trądzik. Co tu więcej mówić - twarz po prostu młodnieje!


Z czym łączyć retinol w pielęgnacji skóry?

Jeśli stosujesz kosmetyki z retinolem, nie zapominaj przede wszystkim o produktach z filtrem SPF. Ochronią one uwrażliwioną skórę przed wpływem promieni słońca.

W pielęgnacji witaminą A ważną kwestią jest również nawilżenie i natłuszczenie twarzy. W zasadzie to podstawa. W początkowym etapie kuracji retinolem zadbaj o to, by regularnie stosować kosmetyk regenerujący i naprawczy - może to być krem, serum bądź cała linia preparatów działających odbudowująco. Dzięki temu przyzwyczajenie skóry do działania witaminy A będzie bardziej komfortowe (przypominamy, że z początku twarz może szczypać, mrowić, piec i dawać uczucie napięcia oraz szorstkości). Czego szukać w takich kosmetykach? Między innymi:

  • ceramidów;
  • niacynamidu;
  • probiotyków - wspierają mikrobiom skóry, jej naturalną tarczę ochronną;
  • olejów roślinnych - świetnie natłuszczają;
  • kwasu hialuronowego - najlepiej niskocząsteczkowego;
  • aloesu, panthenolu lub alantoiny - działają łagodząco.

Czego z kolei unikać podczas kuracji retinolem? Warto ograniczyć stosowanie:

  • kwasów AHA - kwasy owocowe silnie złuszczają, w połączeniu z witaminą A mogą wyjątkowo mocno podrażnić naskórek, szczególnie gdy jesteś na początkowym etapie pielęgnacji;
  • witaminy C - nie musisz z niej rezygnować, możesz np. stosować ją rano, w dni, kiedy nie używasz witaminy A.


Retinol - przeciwwskazania


Choć mogłoby się wydawać, że retinol mogą stosować wszyscy, niestety prawda jest inna. To bezpieczny składnik, o skutecznym działaniu, ale silnym i mogącym wywoływać podrażnienia. Bywa także fotouczulający. Z tego też powodu nie powinny go używać osoby o wyjątkowo reaktywnej skórze (retinoidy mogą być alergizujące), bardzo delikatnej. Bezwzględnie po kosmetyki z retinolem nie powinny też sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Najlepsze kosmetyki z retinolem - co warto mieć?


Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z retinolem, w twojej kosmetyczce nie powinno zabraknąć któregoś z poniższych kosmetyków:

  • PIXI Retinol Eye Cream - niezwykły krem pod oczy z retinolem, który rozjaśnia skórę, odżywia ją i zmniejsza zmarszczki. A przy tym fenomenalnie nawilża, co potwierdzają fanki tego kosmetyku.
  • SUNDAY RILEY Luna Sleeping Night Oil - bogata receptura tego olejku sprawia, że skóra zyskuje piękny wygląd. Kompleksowe połączenie retinolu i jej pochodnych z facelią błękitną, rumiankiem i olejem z nasion chia gwarantuje redukcję niedoskonałości - przebarwień, rozszerzonych porów czy zmarszczek.
  • THE INKEY LIST Retinol Serum - serum zawiera 1% stężenie retinolu. Pomaga w redukcji zmarszczek i linii mimicznych.
  • PIXI Retinol Tonic - kosmetyczny hit! Ten tonik nie tylko odświeża naskórek, lecz także pomaga w walce ze starzeniem się skóry, działa łagodząco i redukuje przebarwienia.
  • ORIGINS Plantsriptions Overnight - krem z retinolem na noc, pobudzający skórę do szybszej wymiany komórkowej i produkcji kolagenu. Wpływa na zachowanie młodości tkanki. Intensywnie pracuje, gdy my odpoczywamy, rozkoszując się snem.
  • DRUNK ELEPHANT A-PASSIONI RETINOL CREAM MIDI - połączenie 1% retinolu z superfood. Zmniejsza widoczność zmarszczek, przywraca skórze jędrność, eliminuje uszkodzenia powstałe przez wpływ słońca. Ten krem do twarzy z retinolem sprawia, że skóra aż tętni życiem.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy