Skuteczne sposoby na odkamienienie ekspresu do kawy

Artykuł sponsorowany

Na pewno znacie tę reklamę, w której mowa jest o tym, że kamień to zabójca pralek? To nie oszczędza on też ekspresów do kawy.

article cover
materiały promocyjne

Wszystko co ma bezpośredni i długi kontakt z nieprzefiltrowaną wodą jest narażone na działanie minerałów, które osadzają się w postaci kamienia na ściankach kanalików, którymi podróżuje woda. Bezpośrednio wpływa to na żywotność i sprawność ekspresów do kawy. Pamiętając o konserwacji ekspresów możemy uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z wymianą części i serwisem.

Zasada pierwsza: lepiej zapobiegać niż leczyć

Niezależnie od tego czy mamy ekspres w domu czy gastronomii, powinien mieć on dostęp do przefiltrowanej wody, która nie tylko będzie minimalizowała działanie kamienia na sprzęt, ale również poprawi jakość i smak kawy.

Jeśli posiadamy ekspres ciśnieniowy warto jest zainwestować w głowicę filtrującą, która oszczędzi nam kłopotów z przepływem wody, które mogą się pojawić, jeśli o to nie zadbamy.

W przypadku ekspresów przelewowych warto jest wlewać do nich wodę przefiltrowaną przez ogólnodostępne filtry do wody lub jeśli przygotowujemy kawę w gastronomii - zainwestować w system odwróconej osmozy.

Oczywiście jednorazowe założenie filtra nie wystarczy - należy pamiętać o jego systematycznej wymianie zgodnie z tym co zaleca producent.

Posiadacze ekspresów automatycznych mają o tyle łatwiej, że posiadają one dedykowane filtry, a ekspres komunikuje nam potrzebę wymiany filtra.

Co zrobić z już zakamienionym ekspresem do kawy?

Nie ma co płakać nad osadzonym kamieniem. Należy działać od wewnątrz specjalnymi płynami do odkamieniania. Kwasek cytrynowy zostawmy do odkamieniania czajnika w domu, jeśli chodzi o ekspresy, nie warto ryzykować, że kuracja może okazać się nieskuteczna.

Wybierając środek odkamieniający należy kierować się rodzajem ekspresu jaki chcemy wyczyścić. Inaczej będziemy działać w przypadku ekspresu ciśnieniowego, przelewowego czy automatycznego.

Ekspresy ciśnieniowe muszą być odkamieniane specjalnie przeznaczonym do nich płynem. Podobnie jest w przypadku ekspresów przelewowych - kamień w nich zwalczany jest płynem lub saszetkami dostępnymi najczęściej u producenta ekspresu. Właściciele ekspresów automatycznych znów mają ułatwioną sprawę - ekspres komunikuje potrzebę odkamienienia, a producenci oferują odkamieniające tabletki.

Pamiętajmy, dbajmy, konserwujmy

Dłuższe życie ekspresu zależy od tego z jaką uważnością go traktujesz. Warto pamiętać o higienie kawowych sprzętów!

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas