Sojowa alternatywa dla jogurtu: 10 pomysłów na wykorzystanie w kuchni

Artykuł sponsorowany

Sojowa alternatywa dla jogurtu to coraz popularniejszy zamiennik dla mlecznego produktu. W porównaniu do tradycyjnego, sojowy odpowiednik jogurtu jest wegański i może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy. Jest to również dobry wybór dla tych, którzy z różnych powodów chcą unikać nabiału, a jednocześnie nie chcą odmawiać sobie ulubionych produktów. Jak przygotować smaczne i łatwe dania z roślinną alternatywą dla jogurtu? Zobacz nasze przepisy!

Sojowe produkty to świetna alternatywa dla osób, które chcą uniknąć nabiału, ale nie chcą rezygnować z przyjemności jedzenia jogurtu
Sojowe produkty to świetna alternatywa dla osób, które chcą uniknąć nabiału, ale nie chcą rezygnować z przyjemności jedzenia jogurtu 123RF/PICSEL

Artykuł sponsorowany przez markę Alpro

Jak wykorzystać w codziennym menu sojową alternatywę dla jogurtu? Produkt tego typu ma świetną konsystencję i może być spożywany jako samodzielny posiłek lub jako dodatek w innych przepisach. Jego charakter sprawia, że jest dobrym wyborem dla zwolenników różnych diet (w tym diety roślinnej, wegańskiej czy bez laktozy). Tzw. Jogurt Alpro Skyr Style Sojowe Mango, którego bazą jest soja, ma delikatny i łagodny smak, kremową, świetną konsystencję, a do tego jest produktem bez dodatku cukru i jest bogate w białko roślinne. Zawiera również witaminę D oraz witaminy z grupy B: B12 i ryboflawinę (B2).

Eksperci z Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy Żywności dla Przyszłości odpowiedzialni za przygotowanie raportu "Talerz przyszłości" zauważają, iż w przypadku uzupełnienia diety produktami roślinnymi szczególną uwagę warto zwrócić na produkty sojowe. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ich wartość odżywczą. "Przykładowo, napój sojowy zawiera 2 g węglowodanów, 8 g białka oraz 4 g tłuszczów (dla porównania tradycyjne mleko krowie: 5 g węglowodanów, 4 g białka oraz 1 g tłuszczów)" - czytamy.

Sojowa alternatywa dla jogurtu w roli głównej w twojej kuchni

Jak ją wykorzystać? Oto 10 przykładowych dań, w których można go z powodzeniem użyć.

1. Koktajl

Roślinna alternatywa dla jogurtu to świetny składnik koktajli. Można połączyć go z ulubionymi owocami, jak banany, truskawki czy maliny, dodać płatki owsiane i białko w proszku, aby uzyskać pełnowartościowy posiłek. Koktajl na bazie np. Alpro Skyr sojowego będzie źródłem białka roślinnego, wapnia oraz witamin z grupy D i B12. Polecamy w szczególności ten w wariancie mango.

2. Roślinna alternatywa dla twarogu

Alpro sojowy można przetworzyć w roślinną alternatywę dla twarogu. Wystarczy wymieszać produkt sojowy Alpro z żywymi kulturami bakterii z sokiem z cytryny, dodać ulubione zioła, jak koperek czy szczypiorek, i pozostawić na kilka godzin w lodówce. Otrzymany produkt ma podobną konsystencję i smak jak tradycyjny twaróg i smakuje wyśmienicie.

3. Dressing

Roślinna alternatywa dla jogurtu to dobry składnik do sałatek. Można użyć go jako bazę do dressingu, wymieszać z ulubionymi przyprawami i dodać do warzyw, takich jak sałata, pomidory czy ogórki. Możesz urozmaicić smak dressingu wybierając wariant z mango lub kokosem. Drugą smaczną opcją jest sos z roślinną alternatywą dla jogurtu, oliwą, sokiem z cytryny, miodem i solą.

4. Koktajl proteinowy

Wystarczy połączyć roślinną alternatywę dla jogurtu z bananem, orzechami, napojem migdałowym i łyżką białka w proszku, aby uzyskać pełnowartościowy koktajl proteinowy. Taki koktajl może być dobrym wyborem po treningu lub jako szybkie śniadanie białkowo-tłuszczowe.

5. Pudding

Roślinną alternatywę dla jogurtu można zamienić w pudding, który będzie idealnym deserem dla osób chcących unikać nabiału. Wystarczy wymieszać sojowy produkt z napojem roślinnym, dodać ksylitol lub syrop z agawy, ulubione owoce, jak maliny czy borówki, oraz nasiona chia. Całość należy pozostawić na kilka godzin w lodówce, aż konsystencja się zagęści. Pudding na bazie Alpro sojowo-kokosowy będzie źródłem wapnia i białka roślinnego, a także witamin D i B12.

6. Tortilla

Alpro sojowy może być wykorzystany jako składnik do tortilli. Wystarczy wymieszać go z mąką kukurydzianą i solą, a następnie wyrabiać ciasto. Takie ciasto można podsmażyć na suchej patelni, aby uzyskać chrupiące tortille. To dobry wybór dla osób, które chcą unikać glutenu i nabiału.

7. Wypieki

Roślinną alternatywę dla jogurtu można wykorzystać jako składnik do wypieków. Wystarczy dodać go do ciasta na muffiny, babeczki czy ciasta ucieranego, aby uzyskać puszyste i miękkie wypieki.

8. Krem owocowy

Wystarczy wymieszać roślinną alternatywę dla jogurtu z ulubionymi owocami, jak mango czy brzoskwinie, dodać napój roślinny i cukier kokosowy lub erytrytol i zmiksować na gładką masę. Efekt? Pyszny i orzeźwiający kremowy mus o smaku ulubionych owoców.

9. Sos

Jak przygotować całkowicie roślinny sos do makaronu? Należy wymieszać sojową alternatywę dla jogurtu z ulubionymi przyprawami, jak czosnek czy bazylia, dodać napój roślinny i roślinny odpowiednik parmezanu, a następnie podgrzać całość na małym ogniu.

10. Do zabielania zupy

Wystarczy dodać roślinną alternatywę dla jogurtu do zupy zamiast śmietany lub jogurtu mlecznego. Nada on daniu kremowej konsystencji i odrobinę słodyczy.

Więcej przepisów znajdziesz tutaj

Artykuł sponsorowany przez markę Alpro

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas