Szafa kapsułowa – jakie kroje i kolory ubrań wybrać?
Artykuł sponsorowany
Co sprawia, że oglądając zdjęcia z przeszłości, nie czujemy lekkiego zażenowania z powodu oglądanych stylizacji, ale nadal uznajemy je za aktualne? Dlaczego jedne ubrania łatwo połączyć w zestawy, a z innymi mamy problem, przez co więcej czasu spędzamy rano przed lustrem? Poznaj podstawę każdej szafy kapsułowej, czyli uniwersalne kroje i kolory, które przez lata nie wychodzą z mody i opierają się trendom.
Co to jest szafa kapsułowa?
Szafa kapsułowa to jeden z fenomenów ostatnich sezonów. Sama koncepcja powstała w latach 70. XX wieku. Została stworzona przez Susie Fox - właścicielkę londyńskiego butiku, późniejszą autorkę książki "Wardrobe" (1988 r.). Jej pragnieniem było zaprojektowanie garderoby, która będzie łatwa do komponowania w różne zestawy, mimo ograniczenia liczby ubrań do niezbędnego minimum. Miał to być sprzeciw wobec konsumpcjonizmu, ale też praktyczny pomysł na usprawnienie procesu wyboru stylizacji. Kapsułowa szafa miała umożliwiać skomponowanie zestawów na każdą okazję[1].
Ideę garderoby składającej się z konkretnej liczby ubrań podchwyciła projektantka Donna Karan. W 1985 roku zaprezentowała kolekcję z 7 elementów:
- czarnego body;
- dopasowanej czarnej marynarki;
- czarnego kaszmirowego swetra;
- białej koszuli;
- czarnej skórzanej kurtki;
- czarnej dopasowanej spódnicy typu wrap skirt;
- czarnej sukienki.
Okazało się, że nawet tak mało ubrań może dać wiele różnych stylizacji, jeśli dobierze się uniwersalne, ponadczasowe, klasyczne fasony, a następnie doda im charakteru poprzez komplety dodatków[2].
Jakie ubrania można uznać za uniwersalne i dlaczego warto je mieć w garderobie kapsułowej?
Jakie ubrania można więc uznać za odpowiednie do stworzenia bazy dla szafy kapsułowej? Z jednej strony jest to kwestia indywidualna. Nawet sama Susie Fox pisała w swojej książce, że najważniejsze jest dopasowanie elementów garderoby do stylu życia[3]. Przy komponowaniu garderoby w pigułce bierze się więc pod uwagę swoje potrzeby i preferencje. Ważne jest to, co lubimy nosić oraz to, co nam w stylizacjach przeszkadza.
Istnieją jednak takie ubrania, po których nie widać upływu czasu i trudno byłoby nam określić, z jakiej epoki pochodzą. To one będą stanowić kwintesencję szafy kapsułowej. Czym się charakteryzują?
- Prostota
Uniwersalne kroje są proste i przez lata się nie zmieniają. Każda ingerencja w fason (zmiana konstrukcji, dodanie ozdób) może być z biegiem czasu uznana za dziwną lub niemodną. Będzie również trudniejsza do wystylizowania, czyli zestawiania z innymi elementami garderoby.
- Neutralność
Ubrania uniwersalne nie krzyczą, ale po cichu przekazują informację o swojej klasie i szlachetności. To nie ich kolor lub ekstrawagancki fason przyciągać będzie uwagę, ale to, jakiego szyku dodają osobie, która je nosi.
- Ponadczasowość
Ubrania tego typu noszono zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i współcześnie. Prawdopodobnie jeszcze długo nie wyjdą z mody, bo się jej opierają. Raczej nie znajdziemy ich w najnowszych trendach, chyba że w formie, która jest ich zmodyfikowaną interpretacją.
- Wszechstronność zastosowania i łatwość stylizacji
Dlaczego ubrania proste, neutralne i uniwersalne są tak pożądane przy budowie szafy kapsułowej? Głównym powodem jest łatwość ich łączenia i tworzenia spójnych stylizacji. O wiele prościej dopasować spódnicę i żakiet do białego T-shirtu, jak np. tego z bawełny organicznej od Vistuli, niż do bluzki z falbankami w kwiaty. Podobnie: bawełnianą czarną sukienkę o klasycznym kroju (dopasowana góra i lekko rozkloszowany dół) tej samej marki można założyć zarówno na codzienny spacer, jak i randkę czy wyjście do teatru.
- Dobre dopasowanie
Tylko ubrania, które dobrze leżą na sylwetce będą ją komplementować, czyli ukazywać wszystko, co w niej najpiękniejsze. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru oraz zaufanej marki, która dba o zachowanie odpowiednich konstrukcji oraz jakość szycia. Ubrania uniwersalne będą dobrze wyglądać nawet po wielu praniach (z zachowaniem zasad zawartych na metce) oraz posłużą przez długi czas.
- Doskonała jakość
Aby jednak długo cieszyć się perfekcyjnie dobraną do swoich potrzeb garderobą kapsułową, trzeba postawić na materiały dobrej jakości. Najlepsze i najbardziej komfortowe w noszeniu będą te naturalne: len, bawełna wysokogatunkowa, wełna (np. kaszmir, merino), lyocell (inaczej tencel) oraz wiskoza zaliczana do sztucznych (wytwarza się ją w laboratorium z włókien roślinnych). Syntetyki takie jak np. poliester mogą ewentualnie stanowić niewielki procent składu.
Must have w szafie, czyli jakie uniwersalne ubrania warto w niej mieć?
Jakie konkretne fasony oraz kolory spełniają wyżej wymienione kryteria i mogą stanowić doskonałą podstawę szafy kapsułowej? Niektóre z nich są na tyle uniwersalne, że znajdą się zarówno w garderobie damskiej, jak i męskiej. Można zaliczyć do nich:
- koszulę z długim rękawem - krój bazujący na klasyce z męskiej szafy, bez zmiany w obrębie kołnierzyka (np. zaokrągleń, wydłużeń), ozdób czy elementów pozwalających na podwinięcie rękawów. Zazwyczaj wymienia się kolor biały, ale odpowiedni będzie też błękit oraz w nieco mniejszym stopniu granat i czerń. Jeśli chodzi o wzory, można tutaj wprowadzić pionowe pasy;
- gładki T-shirt - bez nadruków, napisów i zdobień, np. w postaci falbanek. Rękaw powinien być luźny, sięgający mniej więcej do połowy ramienia, jak np. w koszulce damskiej Vistula. Kolor zwykle biały, ale też czarny i granatowy;
- koszulka polo - wywodzi się z klasycznego stroju golfowego. Jej charakterystycznym elementem jest zapięcie na guziki i kołnierzyk. Uniwersalna będzie gładka, zazwyczaj biała, granatowa, czarna;
- longsleeve, czyli bluzka z długim rękawem - z dekoltem w łódkę lub serek, bez ingerencji w długość rękawów, nadruków i ozdób. Najbardziej uniwersalne będą kolory: biały, czarny i granatowy
- golf - cienki, gładki, ewentualnie w wersji zimowej o splocie warkoczowym lub z widocznym grubszym prążkiem. Biały lub czarny, ewentualnie beżowy, karmelowy, granatowy, kremowy. Powinien być wykonany z wełny merino, kaszmiru lub dzianiny bawełnianej. Może mieć domieszkę lnu;
- cienki wełniany sweter - zasady podobne jak przy bluzce z długim rękawem i golfie: najlepiej z wełny merino, kaszmiru, ewentualnie bawełny. W kolorze czarnym doda klasy i powagi, w białym rozświetli cerę;
- rozpinany kardigan - przyda się do narzucenia na każdy rodzaj "góry" lub sukienki, sprawdzi się w mniej formalnych okolicznościach zamiast marynarki. Najlepiej w kolorze białym lub czarnym, ale też beżowym, szarym, granatowym, kremowym;
- spodnie garniturowe i chino - wzorowane na klasycznych i szytych od wielu lat krojach męskich. Wykonane z tkaniny (do garnituru z wełnianej, chino z bawełnianej), o prostym kroju i średnim stanie. Ponadczasowe kolory to: uniwersalny czarny, ale też granatowy, szary, beżowy, biały;
- proste jeansy - najczęściej w klasycznym odcieniu niebieskim, ale też czarne. O prostej nogawce (ewentualnie w modzie damskiej lekko zwężanej ku dołowi), nieopinające ciała, a więc bez dodatku elastanu;
- garnitur - u kobiet klasyczne spodnie mogą zostać zastąpione cygaretkami. Marynarka dopasowana (ale nie mocno taliowana), długości do połowy biodra. U mężczyzn proste spodnie w kant i marynarka jednorzędowa (rzadziej dwurzędowa). Kolory: czarny, granatowy, grafitowy, a na lato - beżowy (u kobiet też biały).
W damskiej szafie kapsułowej przydadzą się również:
- top na ramiączka - odpowiedni na lato lub podczas chłodów jako pierwsza warstwa. Może być na cienkich lub grubszych ramiączkach, z dekoltem okrągłym, kwadratowym lub w serek. Na co dzień z bawełny lub jej mieszanki z lnem, a na wyjścia z jedwabiu lub wiskozy. Najczęściej w kolorach: białym, czarnym, cielistym, ale też granatowym;
- spódnica lub sukienka z ołówkowym, ewentualnie rozkloszowanym dołem - wykonana z dobrej jakości tkaniny (w wersji codziennej można zdecydować się na dzianinę), odpowiednia zarówno do biura, jak i na kolację, czy większe wyjście (przy zmianie dodatków). Najczęściej mówi się o klasycznej "małej czarnej", ale równie odpowiednia będzie: biała, ecru, beżowa (w stylizacjach wiosenno-letnich), granatowa. Dla niektórych ponadczasowa będzie także sukienka w kolorze czerwieni.
Uniwersalne mogą być również dodatki. W obu garderobach kapsułowych sprawdzi się średniej grubości, czarny lub brązowy pasek ze złotą lub srebrną klamrą. U kobiet będą to również: kolczyki z pojedynczą perłą i sznur pereł średniej długości, czarna lub brązowa torebka o prostym kroju (bez ozdobników, np. inspirowana Hermés Birkin, Chanel), czółenka na średnim obcasie z lekko zaokrąglonym czubkiem. Do kanonu weszły również trampki w jednolitym kolorze z białymi sznurówkami oraz niektóre modele sportowego obuwia.
Podczas komponowania garderoby kapsułowej warto inspirować się powyższą listą, ale dostosować ją do własnego stylu życia oraz upodobań. Najważniejsze w tworzeniu stylu jest samopoczucie. Żadna stylizacja nie będzie wyglądała dobrze i ponadczasowo, jeśli nie będziemy się w niej czuć naturalnie. W obrębie klasycznych fasonów można więc wprowadzać własną, wcześniej ustaloną paletę ulubionych kolorów. Szafa kapsułowa dopuszcza również pewien procent ubrań bardziej ekstrawaganckich lub z aktualnych trendów. Warto jednak zauważyć, że dopiero po zestawieniu z neutralną bazą, będą one mogły błyszczeć w pełni.
[1] Na podstawie: https://web.archive.org/web/20100624065718/http://confidencetricks.susiefaux.com/?page_id=17.
[2] Na podstawie: https://www.vogue.com/slideshow/donna-karan-seven-career-highlights-cold-shoulder.
[3] Tamże.
Artykuł sponsorowany