Tarczyca i dolegliwości z nią związane

Artykuł sponsorowany

Tarczyca jest narządem, który znajduje się poniżej krtani. Wygląda ona niepozornie, jednak ma bardzo ważne znaczenie, jeżeli chodzi o hormony ludzkie. To ona odpowiedzialna jest za stworzenie tyroksyny, trójjodotyroniny i kalcytoniny.

W przypadku nadczynności tarczycy dąży się do tego, aby zmniejszyć ilość produkowanych hormonów
W przypadku nadczynności tarczycy dąży się do tego, aby zmniejszyć ilość produkowanych hormonówmateriały promocyjne

Kiedy wykonać badania na tarczycę?

Badania na tarczycę mogą zostać zlecone w dwóch przypadkach. Jeżeli lekarz zauważy, że pacjent ma niedoczynność tarczycy lub nadczynność tarczycy. I tak też dzieli się objawy choroby, z jakimi zmagać się mogą pacjenci.

W przypadku niedoczynności tarczycy (wtedy, kiedy ma się do czynienia ze zbyt małą ilością tyroksyny i trójjodotyroniny, przez co następuje zwolnienie procesów metabolicznych), występują takie objawy jak: przybieranie na wadze, przewlekłe zmęczenie i senność, zaparcia, problemy z oddychaniem, suchość skóry, łamliwość i suchość włosów, zawroty głowy, stałe odczuwanie zimna, obrzęki podskórne, spadek koncentracji, pogorszenie nastroju i samopoczucia psychicznego, bóle mięśni, sztywność i bóle stawów. Kobiety mające problem z niedoczynnością, mają również zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciąże.

Nadczynność tarczycy (zbyt duża ilość hormonów tarczycy, doprowadzająca do przyspieszonych procesów metabolicznych) ma się do czynienia z takimi objawami jak: drżenie rąk, nadmierna potliwość, uczucie gorąca, wytrzeszcz oczu, kołatanie serca, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia miesiączkowania, zaburzenia nastroju, zbyt szybki spadek masy ciała.

Badania w diagnostyce chorób tarczycy

Lekarz może zlecić następujące badania na tarczycę:

  • stężenie TSH, czyli hormonu tyreotropowego,
  • stężenie FT3 (trójjodotyroniny),
  • stężenie FT4 (tyroksyny),
  • steżęnie anty TG (przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie),
  • stężenie anty TPO (przeciwciał przeciwko peroksydazie).

Czy każde badanie hormonów tarczycy zawsze trzeba wykonywać? Oczywiście, że nie. Dużo zależne jest od tego, z jakimi objawami będzie się miało do czynienia. To lekarz, po dokładnej analizie przypadku chorobowego, decyduje o tym, jakie hormony tarczycy należy dokładnie zbadać.

Dlaczego należy zbadać przysadkę mózgową

Choroby tarczycy może powodować nieprawidłowe działanie przysadki mózgowej. To niewielki organ, który waży zaledwie 0,5g. Jednak jego siła sprawcza jest ogromna, ponieważ może ona mieć związek z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

Przysadka składa się z trzech płatów:

  • przedniego (gruczołowego) - odpowiedzialny m.in. za wytwarzanie TSH, ACTH (adrenokortykotropina), FSH (folikulotropina),
  • pośredni - miejsce tworzenia MSH (melanotropina), endorfin,
  • tylny - to tu tworzy się wazopresyna i oksytocyna.

Niedoczynność przysadki mózgowej może powodować do wtórnej niedoczynności tarczycy i nadnerczy. Nadczynność przysadki to także pobudzone procesy metaboliczne, jakie wywołuje tarczyca.

Co należy wiedzieć o chorobie Hashimoto?

Z tarczycą powiązana jest choroba Hashimoto. Co to jest?

Na to zjawisko medyczne często mówi się również przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Trzeba uważać, ponieważ jest to choroba zaliczana do zapalnych. Choroby Hashimoto powodują najczęściej niedoczynność tarczycy.

Czym objawia się ta choroba? Otóż pacjenci zauważają u siebie m.in. zmęczenie i senność, większa wrażliwość na zimno, wypadanie włosów, sucha skóra, powiększenie języka, nadmierne przybieranie na wadze, depresja, problemy z pamięcią.

Badanie TSH

Należy do najczęściej wykonywanych, jeżeli chodzi o różne przypadłości związane z tym organem. Nie można bowiem zapomnieć, że w diagnostyce tarczycy bardzo ważne są badania, dzięki czemu będzie można podjąć dalsze kroki odnośnie leczenia.

Niekoniecznie trzeba będzie zdecydować się na cały pakiet tarczycowy, ponieważ już samo TSH jest w stanie dużo powiedzieć o pacjencie.

Poziom hormonu tyreotropowego jest w stanie powiedzieć, czy ma się do czynienia ze spowolnionym procesami metabolicznymi, czy też wręcz odwrotnie. Hormon TSH w zbyt dużej ilości oznacza niedoczynność. Jego minimalna ilość jest oznaką nadczynności tarczycy.

Leczenie chorób tarczycy

Podzielić można je na dwa rodzaje. Wszystko bowiem zależne jest od tego, czy następuje zbyt szybka utrata masy ciała, czy też nadmierne przybieranie na wadze.

W przypadku nadczynności tarczycy dąży się do tego, aby zmniejszyć ilość produkowanych hormonów. W bardzo ciężkich przypadkach lekarz może zdecydować o usunięciu tego organu. Nieco lżejsze przypadki nie wymagają tak radykalnych posunięć. Lekarz może zdecydować o podaniu tyreostatyków lub też wykonaniu leczenia promieniotwórczym izotopem jodu.

Niedoczynność wymaga z kolei codziennego przyjmowania syntetycznej L-tyroksyny. Trzeba jednak zapoznać się ze szczegółowymi informacjami odnośnie przyjmowania, ponieważ decyduje to o wchłanianiu tyroksyny do organizmu człowieka. W tym jednak przypadku koniecznością okazuje się także zmiana pewnych nawyków żywieniowych, a także wprowadzenie większej aktywności sportowej.

Funkcjonowanie tarczycy

Badania tarczycy zlecone zostaną przez lekarza. Ten organ znajdujący się w przedniej części szyi wymaga systematycznej kontroli leczenia, aby móc obserwować spodziewane efekty.

Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ tarczyca pełni ważną rolę w organizmie człowieka. To ona odpowiedzialna jest za:

  • metabolizm białka i tłuszczów,
  • przemianę tkanki kostnej,
  • regulację tempa przemiany materii, czyli za prawidłową kontrolę wagi,
  • przemianę cholesterolu w wątrobie,
  • odpowiedzialne jest za regulację i wchłanianie glukozy,
  • funkcjonowanie ukłądu nerwowego (pacjenci często zauważają u siebie zmienny nastrój, w tym również depresję),
  • odpowiednie wykorzystanie witamin przez organizm.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas