Taryfa G12w - kto najbardziej na niej skorzysta?

Artykuł sponsorowany

Czym wyróżnia się taryfa G12w? Dlaczego warto postawić na taką formę rozliczenia za energię elektryczną? I kiedy sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

article cover
materiały promocyjne

Taryfa G12w - przyjrzyjmy się jej bliżej

Jak czytać skrót taryfy G12w? Podobnie jak w przypadku innych opcji z grupy "G" taryfa ta przeznaczona jest dla gospodarstw domowych.

Cyfra "1" wskazuje na moc umowną, która w tym wariancie wynosi 40 kW. Oznacza to, że w jednej chwili wszystkie sprzęty dostępne w gospodarstwie domowym może zasilać maksymalnie 40 kW. I w większości przypadków taka moc umowna jest w zupełności wystarczająca.

Cyfra "2" informuje o tym, iż mamy do czynienia z taryfą dwustrefową (dzienną i nocną), natomiast literka "w" wskazuje na to, że korzystna stawka za energię elektryczną obowiązuje nie tylko w godzinach nocnych, ale również w weekendy, święta i dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy zapłacisz mniej za prąd?

Taryfa G12w od E.ON Polska to gwarancja niższej stawki za energię elektryczną w strefie nocnej: od poniedziałku do piątku w godzinach 22:00-06:00. Natomiast w sobotę i niedzielę (strefa weekendowa) mniej za prąd zapłacisz przez całą dobę. To oczywiście nie wszystko, bowiem niższe stawki za prąd obowiązują również w czasie świąt oraz dni, które są ustawowo wolne od pracy.

Dla kogo taryfa G12w?

W jakich przypadkach najlepiej sprawdzi się taryfa G12w? To dobre rozwiązanie w gospodarstwach domowych, gdzie domownicy większość dni roboczych spędzają poza domem. W tygodniu brakuje ci czasu, by poprasować lub poodkurzać? A może pranie lub zmywarkę nastawiasz w godzinach nocnych? Jeżeli dorzucimy do tego weekend, podczas którego nadrabiasz zaległości z całego tygodnia — czy to w sprzątaniu, czy oglądaniu seriali to taryfa G12w sprawdzi się tu doskonale.

Co ważne, tego typu opcja to dobry wybór nie tylko przy zasilaniu gospodarstwa domowego, ale również garażu, pomieszczenia gospodarczego czy domku letniskowego. Są to miejsca, w których prowadzimy większą aktywność szczególnie w weekendy: relaksujemy się w ogrodzie, majsterkujemy czy nadrabiamy zaległości z rzeczami, na które w tygodniu brakuje nam czasu.

Taryfa G12w a działalność gospodarcza

Ponieważ taryfa obejmuje gospodarstwa domowe, w wybranym miejscu nie można prowadzić działalności. Wyjątek stanowi jednoosobowa działalność gospodarcza — tutaj musisz pamiętać jednak o tym, że w budynku, gdzie zarejestrowałeś działalność, nie możesz przyjmować klientów oraz prowadzić z nimi rozliczeń. W takim przypadku powinieneś postawić na taryfę energetyczną dla firm.

materiały promocyjne

Pamiętaj, że...

Przed zmianą taryfy dobrze jest przeprowadzić obserwację zużycia energii elektrycznej w wybranych godzinach. Dzięki temu ustalisz, czy zmiana ta jest w ogóle konieczna. Jeżeli zauważysz, że większość sprzętów uruchamiasz w weekendy, a duże zużycie prądu w tygodniu przypada na godziny nocne, wówczas taryfa G12w będzie dla Ciebie.

Pamiętaj również o tym, że w takim wariancie obowiązuje także strefa dzienna — z reguły w tygodniu trwa ona od 6:00 do 22:00. W tym czasie cena za 1 kWh będzie większa, niż w godzinach od 22:00 do 6:00 i weekendy.

Dlaczego warto zdecydować się na zmianę taryfy energetycznej?

Szczególnie dzisiaj widać, jak niepewne są ceny energii elektrycznej. W dobie, kiedy podwyżki dotykają praktycznie każdego sektora to naturalne, że szukamy sposobów na to, by oszczędzać.

Odpowiednie dopasowanie taryfy energetycznej do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego może znacząco obniżyć rachunki za prąd. Co za tym idzie, w ciągu roku w swoim budżecie zachowasz znacznie więcej środków. 

Jeżeli już teraz wiesz, że największe zużycie prądu w Twoim domu przypada na godziny nocne oraz weekendy, taryfa G12w to dobry krok ku oszczędzaniu. W ostatecznym rozrachunku zmiana taryfy może przyczynić się do obniżenia rachunków za prąd nawet o 30%.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas