Wkładka domaciczna – dla kogo i jak działa?
Artykuł sponsorowany
Na rynku dostępny jest szeroki wybór metod antykoncepcji, a jedną z nich jest wkładka domaciczna. To długoterminowa i łatwo odwracalna forma antykoncepcji z wysokim wskaźnikiem skuteczności. Sprawdź, jakie są rodzaje wkładki domacicznej i kiedy nie powinna być ona stosowana.
Wskazania do stosowania wkładki domacicznej
Nie istnieją medyczne wskazania do stosowania wkładki domacicznej. Stanowi ona wyłącznie jedną z hormonalnych metod antykoncepcji. To domaciczny system zakładany na 3-5 lat. Należy zatem do grupy środków antykoncepcyjnych długo działających i w pełni odwracalnych. Wkładka domaciczna sprawdzi się u kobiet, którym zależy na bezpiecznej i skutecznej antykoncepcji, a które nie chcą jednocześnie pamiętać o codziennej samokontroli. Jak każda forma zapobiegania nieplanowanej ciąży nie daje ona pewności przed zapłodnieniem. Skuteczność antykoncepcyjna wkładki domacicznej przekracza 99%. W przypadku wkładki niehormonalnej ryzyko zajścia w ciążę nie przekracza 0,8%. Wkładka hormonalna ma skuteczność około 99,8%. Należy także zaznaczyć, że wkładka domaciczna nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Do założenia wkładki domacicznej dochodzi podczas wizyty u ginekologa po uprzedniej kwalifikacji do zabiegu.
Jak działa wkładka domaciczna?
Wkładka domaciczna dostępna jest w dwóch wersjach - hormonalnej i niehormonalnej, stanowiącej rozwiązanie dla kobiet, które nie mogą przyjmować środków hormonalnych na stałe. Wkładka domaciczna hormonalna łączy w sobie właściwości wkładki miedzianej i działania hormonów - progestagenu. Powoduje ona zanik nabłonka gruczołowego wewnątrz jamy macicy. Odpowiada za hamowanie tworzenia się naczyń krwionośnych, a w efekcie za utrzymywanie się cienkiej błony śluzowej wyściełającej macicę. Hormonalna wkładka domaciczna prowadzi również do zagęszczenia śluzu szyjki macicy, co utrudnia transport plemników do wnętrza ciała kobiety. Niehormonalna wkładka domaciczna opiera swoje działanie na uwalnianiu jonów miedzi lub srebra. Związki te tworzą miejscowy stan zapalny, któremu towarzyszy obrzęk i przekrwienie śluzówki jamy macicy. Ten rodzaj wkładki uniemożliwia przemieszczanie się plemników do jajowodów i zmniejsza zdolność komórki jajowej do zapłodnienia.
W jakich przypadkach wkładka domaciczna jest niewskazana?
Na wstępie należy zaznaczyć, że wkładka domaciczna może być zakładana zarówno kobietom, które już rodziły, jak i nieródkom. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania tej metody antykoncepcji jest ciąża. Odstęp od ciąży do założenia wkładki nie powinien być mniejszy niż 6 tygodni. Inne ważne przeciwwskazania to:
- nietypowa budowa macicy,
- dużych rozmiarów mięśniaki zniekształcające macicę,
- choroby przenoszone drogą płciową,
- niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych,
- stany zapalne w obrębie narządów miednicy mniejszej,
- nieprawidłowy wynik cytologii,
- choroby nowotworowe w obrębie narządu rodnego, wątroby i piersi,
- rozpoznana lub podejrzewana alergia na miedź,
- nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze,
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
- ostre i przewlekłe choroby wątroby,
- ostra porfiria.
Artykuł sponsorowany