Przedwczesne siwienie to sygnał organizmu. Sprawdź, czy nie masz tych niedoborów

Czy borykasz się z przedwczesnym siwieniem? Twoje włosy stały się cienkie, łamliwe, a może nawet zaczęły wypadać garściami? Winny może być niedobór kluczowych składników odżywczych. Sprawdź, jakie witaminy i minerały wzmacniają włosy od wewnątrz i pomagają zahamować proces siwienia. Co musisz koniecznie włączyć do diety już dzisiaj?

Jak sobie poradzić z przedwczesnym siwieniem?
Jak sobie poradzić z przedwczesnym siwieniem?CanvaProINTERIA.PL

Włosy - nie tylko ozdoba, ale też barometr zdrowia

Piękne, lśniące włosy to marzenie wielu osób, ale co zrobić, gdy nagle zaczynają wypadaćłamać się lub przedwcześnie siwieją? Okazuje się, że kondycja włosów to nie tylko kwestia genów - ogromną rolę odgrywa dieta i odpowiednie składniki odżywcze.

Trzeba pamiętać, że włosy to nie tylko ozdoba, ale skomplikowane struktury biologiczne, które odzwierciedlają stan naszego organizmu. Ich kondycja zależy od diety, stylu życia oraz poziomu stresu, a przedwczesne siwienie czy nadmierne wypadanie mogą być sygnałem alarmowym.

Warto więc zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych, zwłaszcza siarki witaminy B5, które odgrywają kluczową rolę w zdrowiu włosów.

Budowa włosa - dlaczego siarka jest tak ważna?

Włosy w 80% składają się z keratyny. Pozostałe 20% to woda i tłuszcze.

Keratyna odpowiada za wytrzymałość i elastyczność włosów. Zbudowana jest z aminokwasów siarkowych, dlatego niedobór siarki prowadzi do osłabienia struktury włosów, ich łamliwości oraz nadmiernego wypadania.

Bez odpowiedniej ilości tego pierwiastka keratyna traci swoje właściwości.

Oprócz tego, siarka jest niezbędna do syntezy kolagenu i elastyny - białek, które stanowią podstawę strukturalną skóry, stawów, ścięgien. Wpływa też pozytywnie na kondycję skóry, pomagając w walce z problemami takimi jak trądzik oraz poprawiając jej elastyczność i jędrność.

Rola witaminy B5 w zdrowiu włosów

Witamina B5 pomaga w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik
Witamina B5 pomaga w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik 123RF/PICSEL

Kwas pantotenowy, czyli witamina B5, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia włosów. Jest niezbędny do produkcji melaniny - pigmentu odpowiedzialnego za naturalny kolor naszych kosmyków.

Niedobór witaminy B5 może prowadzić do zmniejszonej produkcji melaniny, co skutkuje przedwczesnym siwieniem.

Witamina B5 nie tylko wpływa na pigmentację, ale także wspiera strukturę włosa, jego nawilżenie oraz wzrost. Odpowiada również za prawidłowe funkcjonowanie nadnerczy i pomaga w leczeniu problemów skórnych, takich jak trądzik - wspiera regenerację komórek

Czy witamina B5 może zahamować siwienie?

Badania naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego sugerują, że witamina B5 może nie tylko spowolnić proces siwienia, ale nawet przywrócić naturalny kolor włosów.

W czasopiśmie Skin Appendage Disorders opisano przypadek pacjentów, u których suplementacja pantotenianem wapnia - połączeniem kwasu pantotenowego z wapniem - doprowadziła do skutecznej repigmentacji.

Każdego dnia przyjmowali oni 200 mg tej substancji, a po miesiącu zaobserwowano pierwsze efekty. Choć badanie obejmowało niewielką grupę, wyniki wskazują na potencjalną rolę witaminy B5 w utrzymaniu koloru włosów.

Jakie są przyczyny siwienia?

Siwienie jest naturalnym procesem związanym z wiekiem. Skąd biorą się siwe włosy?

Kolor włosów zależy od wspomnianej melaniny - pigmentu produkowanego przez melanocyty znajdujące się w cebulkach włosowych. Z wiekiem ich aktywność spada, co prowadzi do utraty barwnika i pojawienia się siwizny.

U niektórych osób proces ten zaczyna się dopiero po czterdziestce, ale inni mogą zauważyć pierwsze siwe włosy już przed 25. rokiem życia.

Poza niedoborem witaminy B5 i siarki, do innych przyczyn przedwczesnego siwienia należą:

  • Niedobór witaminy E, B12 i B9 (kwasu foliowego) - brak tej witaminy może prowadzić do niedożywienia mieszków włosowych, co skutkuje wypadaniem i siwieniem włosów.
  • Niedobory minerałów - brak miedzi, żelaza, selenu czy cynku może wpływać na zdrowie włosów i przyspieszać ich siwienie.

Należy pamiętać, że niedobory siarki zakłócają wchłanianie m.in. żelaza, krzemu, wapnia, manganu, cynku, więc mogą pogłębiać problem.

Co wpływa na przedwczesne siwienie?

Czy da się opóźnić siwienie włosów?
Czy da się opóźnić siwienie włosów?123RF/PICSEL

Niestety, ale skłonność do wczesnego siwienia może być dziedziczna. Nie oznacza to jednak, że nie możesz nic zrobić, aby to przyhamować. Pamiętaj, że twoja dieta i styl życia mogą ograniczyć wpływ genów na starzenie.

Jednym z czynników, który znacząco pogarsza stan nie tylko włosów, ale całego organizmu, to palenie tytoniu - toksyny zawarte w dymie papierosowym uszkadzają mieszki włosowe i przyczyniają się do utraty pigmentu.

Często przedwczesne siwienie jest także efektem silnego lub przewlekłego stresu - wytwarzane wówczas prozapalne substancje i wolne rodniki uszkadzają melanocyty, co przyspiesza proces utraty barwy.

Ponadto, choroby takie jak nadczynność i niedoczynność tarczycycukrzyca, problemy z nerkami czy PCOS mogą wpływać na wcześniejsze siwienie.

Dieta dla zdrowych i lśniących włosów

Cebula i czosnek są doskonałym źródłem siarki, włącz je do codziennej diety!
Cebula i czosnek są doskonałym źródłem siarki, włącz je do codziennej diety!123RF/PICSEL

Aby cieszyć się zdrowymi włosami, warto postawić na produkty bogate w siarkę, która wzmacnia keratynę, oraz witaminę B5, wspomagającą pigmentację i regenerację włosa.

Produkty bogate w siarkę:

  • cebula, czosnek, szczypior,
  • jajka, mięso drobiowe, ryby,
  • warzywa krzyżowe - brokuły, kalafior, brukselka, kapusta, jarmuż, rzeżucha, rzepa, rzodkiew, brukiew,
  • soczewica, fasola, groch,
  • orzechy,
  • nabiał,
  • algi spirulina, chlorella.

Źródła witaminy B5:

  • wątróbka, podroby,
  • ryby (łosoś, pstrąg, makrela) i owoce morza,
  • wieprzowina, wołowina, drób,
  • nabiał, jaja,
  • soczewica,
  • otręby pszenne, zarodki pszenne,
  • orzechy, orzechy ziemne, pestki słonecznika,
  • grzyby, zwłaszcza shiitake,
  • guawa, ziemniaki, awokado.

Produkty wspierające produkcję melaniny

Wśród preparatów zawierających składniki stymulujące syntezę tego pigmentu w organizmie, warto wyróżnić:

  • Aminokwasy i prekursory: L-tyrozyna jest kluczowym aminokwasem wykorzystywanym w produkcji melaniny. Suplementacja tyrozyną może wspomóc naturalny proces jej syntezy.
  • Minerały: Miedź umożliwia działanie enzymu, który odpowiada za przemiany niezbędne do powstawania melaniny. 
  • Witaminy i antyoksydanty: Witaminy A, C, E oraz inne antyoksydanty pomagają chronić melanocyty przed stresem oksydacyjnym, co może pośrednio wspierać ich funkcję.
  • Specjalistyczne preparaty: Na rynku dostępne są również preparaty, takie jak produkty zawierające peptydy (np. niektóre formy melanotanu), które mają na celu stymulację produkcji melaniny. Jednakże, ze względu na kontrowersyjny charakter niektórych z tych preparatów, ich stosowanie powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem lub specjalistą.

Jeśli zależy ci na mocnych, lśniących włosach i chcesz uniknąć przedwczesnego siwienia, zwróć uwagę na to, co jesz. Dieta bogata w siarkę i witaminę B5 to podstawa zdrowej fryzury, ale warto zadbać też o zredukowanie stresu i rzucenie palenia.

Maseczka na siwe włosy - dzięki niej odzyskają kolor!Interia DIY