Zdrowe stawy i mocne kości – fundament aktywnego życia
Zdrowe i mocne kości oraz stawy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu sprawności organizmu. Pozwalają utrzymywać prawidłową mobilność i funkcję układu ruchu na co dzień i cieszyć się z aktywności fizycznej niezależnie od wieku. w jakich sytuacjach warto rozważyć wsparcie diety odpowiednimi składnikami? Jakie związki są szczególnie istotne w kontekście zdrowia kości i stawów?

Kto powinien rozważyć stosowanie suplementów diety na stawy i kości?
Silny i sprawny układ kostno-stawowy jest szczególnie ważny dla osób aktywnych fizycznie. Wiele dyscyplin sportowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy gry zespołowe, wiąże się ze zwiększonym obciążeniem układu ruchu, dlatego odpowiednia profilaktyka, wspierająca jego prawidłową funkcję, może być istotna. O zdrowie układu ruchu warto również dbać w przypadku pracy fizycznej, która naraża kości i stawy na regularny wysiłek.
Suplementy na stawy są polecane zwłaszcza osobom w podeszłym wieku. Z wiekiem naturalnie zmniejsza się synteza m.in. kolagenu i glukozaminy, co pośrednio przekłada się na zmiany w elastyczności tkanek. Właściwe odżywienie może wspierać komfort ruchu na co dzień.
Zdrowe stawy i mocne kości mają też duże znaczenie dla osób z nadmierną masą ciała. Dodatkowe kilogramy powodują, że stawy są silnie obciążone, co może zwiększać zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Jak wybierać suplementy wpływające pozytywnie na układ kostno-stawowy?
Wybierając suplement diety wspierający zdrowie stawów, można natknąć się na wiele różnych preparatów. Które składniki są szczególnie istotne z punktu widzenia funkcjonowania układu kostno-stawowego?
Kolagen
Kolagen to białko wewnątrzustrojowe stanowiące około 30% wszystkich protein w organizmie człowieka. Występuje w praktycznie każdej tkance łącznej, zapewniając jej wytrzymałość i elastyczność. Włókna kolagenowe pomagają utrzymać aparat ruchu w dobrej formie. Są zlokalizowane zarówno w ścięgnach, jak i chrząstkach stawowych, nadając im elastyczność i wytrzymałość.
Po 26. roku życia poziom naturalnego kolagenu zaczyna stopniowo maleć. Co więcej, w strukturze stawów pod wpływem długotrwałego wysiłku fizycznego dochodzi do powstania mikrourazów, których organizm nie jest w stanie samodzielnie naprawić. Suplementacja odpowiednio dobranym kolagenem pomaga uzupełnić jego poziom [1].
Glukozamina i chondroityna
Dobry suplement na stawy powinien zawierać też glukozaminę lub chondroitynę, a najlepiej oba te związki jednocześnie z uwagi na ich działanie synergistyczne. Glukozamina to aminomonosacharyd i pochodna glukozy. Stanowi prekursor m.in. chondroityny będącej jednym z głównych składników chrząstki stawowej. Znajduje się także w mazi stawowej. Podobnie jak w przypadku kolagenu, możliwość organizmu do syntezy glukozaminy maleje wraz z wiekiem [2,3].
Z kolei chondroityna należy do grupy glikozaminoglikanów i stanowi jeden ze składników chrząstki stawowej. Pomaga zmniejszyć tarcie między powierzchniami stawowymi i zwiększa ich elastyczność, chroniąc przed uszkodzeniami [3].
Witaminy i minerały na stawy
Do prawidłowego funkcjonowania organizm człowieka potrzebuje nie tylko energii, ale też odpowiednio wysokiej podaży witamin i minerałów. Substancje te uczestniczą w licznych procesach metabolicznych i mogą wspierać utrzymanie zdrowia kości oraz prawidłowe funkcjonowanie układu ruchu.
Witaminy o korzystnym wpływie na układ ruchu to przede wszystkim silne przeciwutleniacze - witamina A i witamina C, które wspierają usuwanie wolnych rodników z organizmu, łagodząc w ten sposób rozwijające się mikro stany zapalne. Duże znaczenie ma też utrzymanie odpowiedniego poziomu witaminy D3. Kalcytriol, czyli aktywna postać witaminy D, jest odpowiedzialny m.in. za przyswajanie z jelit wapnia i fosforu. Te zaś związki biorą udział w mineralizacji kości [4].
Do pierwiastków mających wpływ na układ kostno-stawowy zalicza się także mangan, cynk, miedź i selen. Wyniki badań wskazują, że pomagają one utrzymać prawidłową gęstość kości [5].
Suplementy na stawy i kościprzynoszą najlepsze rezultaty, kiedy są stosowane długookresowo. W ten sposób organizm ma możliwość przyswojenia odpowiedniej ilości składników odżywczych i regeneracji.
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Bibliografia:
- Nowicka-Zuchowska A., Rola kolagenu w organizmie, Lek w Polsce, vol. 30, nr 03’20 (346);
- Meng Z, Liu J, Zhou N. Efficacy and safety of the combination of glucosamine and chondroitin for knee osteoarthritis: a systematic review and meta-analysis. Arch Orthop Trauma Surg. 2023;143(1):409-421;
- Bishnoi M, Jain A, Hurkat P, Jain SK. Chondroitin sulphate: a focus on osteoarthritis. Glycoconj J. 2016;33(5):693-705;
- Kmieć P. i in., Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminą D, Forum Medycyny Rodzinnej 2017, tom 11, nr 1, 38-46;
- Pasco, Julie A., Kara B. Anderson, Lana J. Williams, Amanda L. Stuart, Natalia K. Hyde, and Kara L. Holloway-Kew. 2024. "Dietary Intakes of Copper and Selenium in Association with Bone Mineral Density" Nutrients 16, no. 16: 2777
Artykuł sponsorowany