Zero Waste - jak nie marnować jedzenia?
Artykuł sponsorowany
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa rocznie wyrzuca się na świecie około 1,3 miliarda ton żywności. Taka ilość wystarczyłaby, aby nakarmić 3 miliardy ludzi. Wyrzuca się resztki z obiadów, przeterminowane produkty, nieświeże owoce i warzywa… W ten sposób marnuje się bardzo dużo żywności. Jak to zmienić? Rozwiązaniem jest kuchnia Zero Waste! Poznaj zasady kuchni Zero Waste i dowiedz się, jak nie marnować jedzenia!
Zasady kuchni Zero Waste
Ekologiczny styl życia, recykling, a w szczególności kuchnia Zero Waste cieszą się coraz większą popularnością. Świetnie! Oznacza to, że dostrzegamy problem, chcemy go wyeliminować i dowiedzieć się, jak nie marnować jedzenia. Zasady kuchni Zero Waste są bardzo proste:
- planuj posiłki
- rozsądnie rób zakupy
- odpowiednio przechowuj produkty
- przetwarzaj żywność
- wykorzystuj resztki
Kuchnia Zero Waste to planowanie i tworzenie posiłków w taki sposób, aby pozostało jak najmniej resztek i odpadów. Z pozoru wydaje się to łatwe, ale kuchnia Zero Waste to nie tylko resztki z obiadu. Nie zapomnij o ogórku i tej połowie jogurtu, które zostały Ci po zrobieniu mizerii...
Jak nie marnować jedzenia?
Tak naprawdę posiłki zaczynają się już w sklepie! Planuj je i mądrze rób zakupy! Dzięki temu, zarówno w Twojej kuchni, jak i poza nią, nie będzie marnować się tak dużo jedzenia!
1. PLANUJ POSIŁKI
Zaplanuj posiłki na kilka najbliższych dni, dokładnie sprecyzuj, jakich produktów i w jakich ilościach potrzebujesz danego dnia i rób zakupy na bieżąco.
2. WYBIERAJ PRODUKTY NA WAGĘ!
Przede wszystkim nie kupuj zbyt dużych ilości jedzenia. Po co kupować kilogram cebuli, jeśli potrzebujesz tylko dwóch sztuk?! Jak nie marnować jedzenia? Kupuj produkty na wagę! Sklepy coraz częściej przyjazne są filozofii Zero Waste! W hipermarketach Auchan znajdziesz wiele artykułów spożywczych dostępnych na wagę! Zamiast dużych opakowań zbiorczych wybierz dowolną ilość produktów i zapakuj je we własne opakowania wielokrotnego użytku! W ten sposób ograniczysz również inne odpady - torby foliowe, plastikowe pojemniki, itp.
3. WYBIERAJ PRODUKTY Z KRÓTKĄ DATĄ WAŻNOŚCI
Co dzieje się z produktami, którym skończył się termin przydatności do spożycia? Zmarnują się! Niestety z tym problemem zmaga się wiele sklepów. Powstają straty w postaci wielu ton zmarnowanej żywności!
Owoce, warzywa, ryby, mięsa, wędliny, sery i wiele innych artykułów to żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia. Świadome sieci sklepów, takie jak Auchan, bardzo często obejmują te produkty promocjami i rabatami - abyśmy mogli korzystać z ich świeżości i byli zadowoleni z zakupu. Niestety brak świadomości konsumentów sprawia, iż większość z nas sądzi, że promocja oznacza nieświeży, niepełnowartościowy produkt. To bzdura!
Planuj posiłki, kupuj produkty na wagę oraz te z krótkim terminem ważności - to wciąż świeża żywność! Kupując na bieżąco małe ilości jedzenia, wykorzystasz wszystko tego samego dnia! Nie zmarnuje się... ani w Twojej kuchni ani w sklepie!