Zmarszczki mimiczne – jak z nimi walczyć?

Artykuł sponsorowany

Pierwsze zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już w wieku nastoletnim, ponieważ odpowiedzialne są za nie ruchy ekspresyjne mięśni. Zwykle nierówności takie są drobne i akceptowalne. Problem pojawia się, gdy zaczynają się utrwalać i jest ich wiele. Zmarszczek nie można całkowicie uniknąć, ale można znacznie spowolnić proces ich powstawania i zredukować te, które nam przeszkadzają. Dowiedz się więcej na ten temat!

article cover
materiały promocyjne

Co przyczynia się do powstawania zmarszczek mimicznych?

Zmarszczki mimiczne, inaczej dynamiczne lub ekspresyjne, powstają w miejscu kurczenia mięśni, czyli tam, gdzie skóra najczęściej się porusza. Tkanki wprawiane są w ruch pod wpływem ekspresji twarzy. Wszystkie gesty, jakie wykonujemy w trakcie okazywania emocji, wpływają na powstawanie zmarszczek mimicznych.

Obszarami szczególnie podatnymi na dynamikę są okolice oczu, brwi i ust, a także czoło. Najbardziej nielubianymi nierównościami są te, które powstają w następstwie negatywnych emocji (złości, zdziwienia). Są to poziome linie na czole i tzw. "lwia zmarszczka" między brwiami. Z kolei częste uśmiechy sprawiają, że marszczymy oczy, a to przyczynia się do powstawania "kurzych łapek" przy zewnętrznych kącikach, a także zmarszczek nosowo-wargowych (tzw. "doliny łez").

Początkowo zmarszczki mimiczne są płytkie. Na tym etapie zwykle można je usunąć lub znacznie zmniejszyć ich widoczność. Z czasem, bez właściwej pielęgnacji, drobne nierówności szybciej przeobrażają się w zmarszczki statyczne, które obejmują już głębsze struktury tkanek.

Naturalne metody walki ze zmarszczkami - pielęgnacja

W profilaktyce przeciwstarzeniowej i walce z już powstałymi zmarszczkami mimicznymi szczególną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja i styl życia. Chociaż niedoskonałości dynamiczne są zupełnie normalne, to jednak istnieje wiele czynników przyspieszających ich powstawanie, a tych możemy unikać.

Sucha skóra jest najbardziej podatna na marszczenie, dlatego przede wszystkim tkanki należy intensywnie nawilżać. Kosmetyki stosowane na co dzień powinny więc dbać o zatrzymanie wody w skórze. Organizm należy nawadniać także od wewnątrz, dlatego ważna jest zdrowa dieta i unikanie używek, zwłaszcza dymu papierosowego.

Do powstawania zmarszczek mimicznych przyczyniają się również promienie słoneczne i zanieczyszczenia. Nie można więc zapominać o kremach z wysokim filtrem i właściwym oczyszczaniu cery. Systematycznie warto też wykonywać peelingi. Złuszczając warstwę rogową naskórka, można jednocześnie nieco spłycić drobne zmarszczki.

Zastosowanie toksyny botulinowej przy zmarszczkach mimicznych

W przypadku zmarszczek mimicznych zastosowanie znajdują również zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Substancja ta wykazuje działanie paraliżujące - relaksuje mięśnie, uniemożliwiając im pełne kurczenie, a tym samym blokuje powstawanie zmarszczek dynamicznych.

Zabiegi takie polegają na podaniu niewielkiej ilości preparatu za pomocą cienkiej igły. Rezultaty narastają stopniowo - zwykle są widoczne po maksymalnie kilku dniach od podania toksyny. Efekty natomiast utrzymują się od kilku miesięcy do ok. roku. Po tym czasie zabieg zwykle można powtórzyć. Toksyna botulinowa znajduje zastosowanie przy już powstałych zmarszczkach dynamicznych, ale stosuje się ją także profilaktycznie.

Zabiegi z toksyną botulinową oferuje praktycznie każda klinika medycyny estetycznej w Warszawie. Warszawa jest dużym miastem, gdzie można znaleźć wiele gabinetów, ale podejmując decyzję warto wziąć pod uwagę renomę kliniki i doświadczenie lekarzy. Do przeprowadzenia bezpiecznego zabiegu z toksyną botulinową niezbędne jest posiadanie odpowiednich umiejętności.

Zabiegi regeneracyjne stosowane przy utrwalonych zmarszczkach

Toksyna botulinowa sprawdza się tylko w przypadku zmarszczek mimicznych - substancja ta nie jest przeznaczona do usuwania głębokich, utrwalonych bruzd. Przy bardziej zaawansowanych nierównościach stosuje się natomiast wiele innych metod.

Jedną z możliwości są różnego rodzaju zabiegi regeneracyjne. Polegają one na stymulacji skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Mowa o zabiegach z wykorzystaniem laserów, jak również różnych formach nakłuwania skóry. Utrwalone zmarszczki można też wypełnić. Do tego stosuje się różnego rodzaju wypełniacze tkankowe, jak również nici rewitalizujące.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas