Zniszczone włosy. Jak o nie zadbać? Jakich kosmetyków użyć?

Artykuł sponsorowany

Kruchość, łamliwość i suchość, zwiększone wypadanie, wzrost porowatości, utrata blasku i matowienie, trudność w rozczesywaniu, plątanie i kołtunienie to typowe objawy bardzo zniszczonych włosów.

Jakie są domowe sposoby na zniszczone włosy?
Jakie są domowe sposoby na zniszczone włosy?Adobe Stock

Za ten stan odpowiadają czynniki mechaniczne, takie jak tarcie, nieostrożne czesanie, ale też liczne zabiegi stylizacyjne, dieta uboga w substancje odżywcze czy farbowanie, rozjaśnianie i trwała ondulacja. Jak odbudować zniszczone włosy i na co zwrócić uwagę podczas wybierania produktów do codziennej pielęgnacji włosów? Sprawdź i zadbaj o włosy we właściwy sposób.

Domowe sposoby na zniszczone włosy

Odbudowa zniszczonych włosów może przebiegać na różne sposoby. Zanim sięgniemy po zaawansowane metody i pomoc specjalistów, warto wypróbować domowe sposoby na zniszczone włosy, które są jednocześnie bezpieczne i naturalne. W tym celu dobrym sposobem może okazać się maska regenerująca do włosów wykonana samodzielnie. Zaletą takiej metody na odbudowę włosów jest niski koszt, pewny i całkowicie naturalny skład, a także możliwość dopasowania produktów do własnych potrzeb.

Pierwsza z masek na mocno zniszczone włosy to kompozycja składająca się z oleju lnianego, awokado oraz jednej łyżki stołowej miodu. Wszystkie składniki po zmiksowaniu wystarczy nałożyć na włosy i pozostawić na około 30-40 minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Taka regeneracja dedykowana jest zwłaszcza włosom wysokoporowatym.

Na włosy zniszczone po rozjaśnianiu sprawdzi się domowa maseczka wykonana z rozgniecionego widelcem banana wymieszanego z jedną łyżką stołową miodu. Raz na dwa tygodnie dobrze jest też zastosować maskę wykonaną z jajka zblendowanego z trzema łyżkami oliwy z oliwek.

Na co dzień, po każdym myciu włosów na zniszczone końcówki i całe włosy można też nałożyć domowe odżywki. W tym celu wystarczy 3-4 łyżki stołowe miodu wymieszać z 2 łyżkami stołowymi oliwy z oliwek, nałożyć na mokre włosy, a po 15 minutach spłukać. Dobrym wyborem będzie też zmieszanie 3 łyżek oleju ze słodkich migdałów z 3 łyżkami jogurtu naturalnego. Miksturę należy trzymać na włosach owiniętych ręcznikiem ok. 45 minut. Obie kompozycje są szczególnie polecane do pielęgnacji zniszczonych włosów farbowanych.

Jeśli chcesz pogłębić wiedzę na temat pielęgnacji włosów odwiedź portal włosomaniaczek Oh My Hair.

Profesjonalna pomoc

Ekstremalnie zniszczone włosy mogą wymagać pomocy specjalisty i wykonania profesjonalnych zabiegów, podczas których możliwe będzie zadziałanie na wnętrze włosa. Regeneracja włosów u fryzjera to głównie takie zabiegi jak:

odbudowa keratynowa - uzupełnienie braków i uszkodzeń w wewnętrznej strukturze włosa oraz nadanie im gładkości oraz połysku,

sauna na włosy - regeneracja i odżywienie poprzez głębokie wnikanie odpowiednio dobranych preparatów,

botoks włosów - aplikacja do wnętrza włosów naturalnych substancji, m.in. keratyny, kolagenu czy kwasu hialuronowego,

● zabiegi z użyciem podczerwieni i ultradźwięków.

Pielęgnacja na co dzień

W odbudowie włosów suchych i zniszczonych ważna jest również codzienna pielęgnacja. Warto w tym celu wybrać szampon do włosów zniszczonych o łagodnej formule, który nie zawiera konserwantów, SLS, SLES, barwników, substancji zapachowych i związków drażniących. Dobrym wyborem będą dermokosmetyki przebadane klinicznie z dodatkiem naturalnych olejków, ceramidów, keratyny oraz witamin.

Istotna jest również odżywka, którą należy nakładać na włosy z pominięciem skóry głowy, a następnie trzymać na włosach przez kilka minut i dokładnie spłukać. Produkt tego typu działa na powierzchni włosa, wzmacnia i wygładza oraz zapewnia włosom ochronę do czasu następnego mycia. Dobrze jest, aby odżywka do zniszczonych włosów pochodziła z tej samej linii co szampon do zniszczonych włosów. Pozwoli to wzmocnić efekty pielęgnacji.

Produkty regenerujące

Mocno zniszczone i wysuszone blond włosy
Mocno zniszczone i wysuszone blond włosyAdobe Stock

W przypadku częstego farbowania włosów i ich rozjaśniania odpowiedź na pytanie, jak zadbać o zniszczone włosy, powinna uwzględniać w stosowanych produktach serum regenerujące. To gęsty preparat o żelowej, oleistej konsystencji zawierający silnie skoncentrowane związki i substancje odżywcze. Produkt ten działa zarówno na powierzchni włosa, jak i dociera do wewnątrz jego struktury. To doskonały sposób na zniszczone końcówki, jak i do stosowania na całej długości włosów.

Na mocno zniszczone włosy dobrze jest też zastosować szampon regenerujący wraz z odżywką. W odróżnieniu od produktów uniwersalnych kosmetyki o takim działaniu oczyszczają, nawilżają, odbudowują, wzmacniają i dodają blasku włosom. Często też wyróżniają się korzystniejszym składem i mniejszą zawartością konserwantów, barwników czy substancji SLES i SLS.

Przypadki ekstremalne

Na ekstremalnie zniszczone włosy warto stosować olejowanie, a nałożone preparaty pozostawiać na włosach nawet na całą noc. W przypadku maseł i olejów do zabiegu olejowania bardzo ważna w odbudowie włosów zniszczonych jest porowatość. W zależności od rodzaju włosów należy dobierać produkty o innym składzie:

włosy wysokoporowate - wskazane są kosmetyki zawierające olej: z krokosza, z ogórecznika, lniany, sojowy, z nasion chia, kukurydziany, z nasion dyni, z nasion maku, z orzechów włoskich, konopny, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, z pestek winogron, z czarnuszki czy z wiesiołka,

włosy średnioporowate - wskazane są preparaty zawierające: olej słonecznikowy, sezamowy, z awokado, arachidowy, macadamia, rycynowy, arganowy, z pestek z moreli, z pestek śliwki, kameliowy, rokitnikowy, ryżowy z orzechów laskowych, musztardowy, ze słodkich migdałów, a także oliwę z oliwek,

włosy niskoporowate - sprawdzą się w tym przypadku produkty zawierające: masło kakaowe, shea, mango, tucuma, bacuri, ucuuba, murumuru, kawowe, cupuacu oraz olej kokosowy.

Na wyjątkowo zniszczone włosy należy też częściej stosować maski, uważając jednocześnie, aby nie obciążyć włosów. Takie zabiegi warto stosować nawet 3-4 razy w tygodniu. Pomocne może być też częstsze stosowanie serum na zniszczone końcówki.

Zapobieganie zniszczeniom

Aby uniknąć problemów ze zniszczonymi włosami, warto skupić się na zapobieganiu zniszczeniom. To nie tylko dobór kosmetyków o dobrym składzie i wysokiej jakości, ale też ograniczenie stosowania zabiegów stylizacyjnych, dbanie o zdrową dietę bogatą w witaminy A, B, C i E oraz biotynę.

Podsumowanie

Regeneracja i odbudowa bardzo zniszczonych włosów wymaga podjęcia działań, na których efekty należy poczekać minimum 3-4 tygodnie. Ważna jest zatem konsekwencja i regularne używanie dedykowanych preparatów.

Źródła:

● Kondratowicz-Pietruszka, Elżbieta. "Kwasy tłuszczowe wybranych olejów roślinnych tłoczonych na zimno." Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie 899.23 (2012): 27-46.

● Matysek-Nawrocka, Marlena, Maria Bernat, and Michał Koziarski. "Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów." Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki: 7.

● Chrząstek, Lidia, Barbara Dondela, and Małgorzata Deska. "Bezpieczne składniki kosmetyków-lipidy i ich pochodne." Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Technika, Informatyka, Inżynieria Bezpieczeństwa 3 (2015): 9-27.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas