Reklama

Reklama

10 sposobów na gładką skórę

Delikatne ciałko malutkiego dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. Czyli... jakiej? Podpowiadamy!

Kiedy kilka miesięcy temu zostałam mamą, okazało się, że skóra synka nie jest tak gładka, jak w reklamach produktów dla niemowląt - zwierza się Joanna Niemczyk z redakcji "Mam dziecko". - Była wysuszona i pomarszczona.

Reklama

Po paru tygodniach wyglądała jeszcze gorzej. Pojawiły się szorstkie krostki na policzkach i odparzenia na pupie. Nie byłam pewna, co robię nie tak. Na szczęście przyszła nam z pomocą dr Lidia Ruszkowska, dermatolog dziecięcy współpracujący z redakcją.

Pani doktor podkreślała, że skóra niemowlaka jest niezwykle cienka, a przez to delikatna - dlatego łatwo ulega podrażnieniom. Przekonywała też, że można ich uniknąć dzięki wystrzeganiu się pewnych dość częstych błędów i odpowiedniej, pielęgnacji.

Zastosowałam się do rad udzielonych przez panią doktor i teraz mój Olek rzeczywiście ma gładką skórę. Twoje dziecko też może taką mieć. Poznaj te rady!

1. Buzia - chroń ją, gdy malec się ślini

W życiu każdego niemowlaka pojawia się chwila, kiedy zaczyna się ślinić. Zwykle następuje to około 3. miesiąca życia malca. Po prostu jego ślinianki stają się bardziej aktywne, produkując większe niż dotychczas ilości śliny.

Dziecko nie potrafi jej jeszcze połykać, dlatego jego broda jest ciągle mokra. Podobnie dzieje się, gdy smyk zaczyna ząbkować. Wówczas produkcja śliny również idzie pełną parą i... malcowi cieknie z buzi niemal bez przerwy. Jednak taka sytuacja nie służy jego skórze.

Ślina zawiera bowiem enzymy trawienne, które często mogą powodować na brodzie i szyi szkraba wysypkę. Aby zapobiec krostkom, delikatnie osuszaj buzię dziecka miękkim śliniakiem.

Kilka razy w ciągu dnia smaruj skórę wokół ust maścią, która złagodzi podrażnienia, np. Linomag. Zakładaj malcowi śliniaczek, który ochroni przed wilgocią jego szyję i ubranko.

2. Fałdki - zawsze o nich pamiętaj

W pachwinach, szyi i zgięciach stawów maleństwa łatwo gromadzą się kurz, złuszczony naskórek i resztki kosmetyków.

Powietrzu trudno tam dotrzeć, dlatego w tej okolicy skóra często jest spocona. Tymczasem wilgoć w połączeniu z zabrudzeniami to nie najlepsza mieszanka. Naskórek szybko staje się zaczerwieniony i odparzony.

Dlatego podczas kąpieli maluszka nie zapominaj o fałdkach czy zakamarkach skóry (np. za uszami!) i myj je zawsze bardzo dokładnie. Jeśli któregoś dnia nie kąpiesz brzdąca, przemyj te miejsca gazą zmoczoną w ciepłej wodzie z mydłem dla niemowląt (lub przetrzyj nawilżanymi chusteczkami).

3. Pupa - dbaj o nią szczególnie

Ta część ciała jest wyjątkowo narażona na odparzenia. Nic dziwnego, skoro przez 24 godziny na dobę pieluszka szczelnie ją zakrywa i pozbawia dopływu powietrza. W dodatku skóra przez cały czas styka się z moczem i kupką, które ją podrażniają, co może sprawiać dziecku ból.

Aby oszczędzić malcowi nieprzyjemnych doznań, przede wszystkim często go przewijaj. Jeśli właśnie zostałaś mamą, zmieniaj maleństwu pieluszkę tuż po karmieniu, gdyż noworodek załatwia się po każdym posiłku.

Po kilku tygodniach, gdy maluszek będzie nieco starszy, przewijaj go co 2-3 godziny i zawsze wtedy, gdy zrobi kupkę. Jeśli w pieluszce było siusiu, miejsca intymne i fałdki przetrzyj wilgotną chusteczką, a jeśli coś więcej - umyj je wodą z mydłem, a potem dokładnie osusz, np. pieluchą tetrową. U chłopca, podczas toalety zwróć uwagę na miejsce pod jądrami.

Właśnie tam pozostają resztki kupki i moczu. U dziewczynki myj intymną część ciała od góry do dołu, by nie przenieść bakterii z odbytu do pochwy i cewki moczowej. Podczas każdego przewijania pozwól dziecku przez kilka minut poleżeć bez pieluchy.

Takie wietrzenie to najlepszy sposób, by zapobiec odparzeniu. Zanim założysz czystą pieluchę, posmaruj pupę i jej okolicę tłustą maścią lub kremem.

Dowiedz się więcej na temat: temperatura | dziecko | skóra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje