Reklama

Reklama

Ciąża i Święta - jak to pogodzić?

O tym, że Święta to nie tylko wielki stres, ale jeszcze masa pracy, wiesz dobrze. Ale jak przetrwać ten okres wtedy, gdy spodziewasz się dziecka?

Trzepanie dywanów, mycie okien w mróz, godziny spędzone w kuchni, czy męczące zakupy - nawet jeśli do tej pory byłaś przyzwyczajona do planowania i organizowania świąt Bożego Narodzenia i wszystkie obowiązki wypełniałaś znakomicie,

teraz, gdy jesteś w ciąży, musisz uświadomić sobie jedno: większość wyczerpujących prac powinnaś sobie w tym roku odpuścić.

Nie daj się wpędzić w paranoję!

Przecież nieumyte okno czy niewytarte kurze z najwyższych półek nie świadczą wcale o tym, że jesteś bałaganiarą, lub nie radzisz sobie z natłokiem prac - wręcz przeciwnie! Świadczą o twoim rozsądku i zapobiegliwości.

Reklama

Znajdujesz się przecież w wyjątkowym stanie, dbać musisz nie tylko o siebie, ale też o maleństwo, które nosisz pod sercem.

Mycie okien w niesprzyjającą pogodę może wywołać infekcję, a przesunięcie komody tylko po to, by wytrzeć zalegający za nią kurz?

Strach pomyśleć... Dlatego pamiętaj, że podczas tych Świąt to ty powinnaś być najważniejsza; nie porządki czy siaty z zakupami.

Pomoc potrzebna od zaraz!

Prawdopodobnie będą to jedyne święta, podczas których nie powinnaś się przepracowywać. Twój stan może nie pozwolić ci na marnowanie czasu w długich kolejkach w sklepie czy noszeniu ciężkich przedmiotów.

Dlatego jeśli dotychczas to ty organizowałaś Wigilię, w tym roku przekaż ten przywilej innym członkom rodziny: na przykład kuzynce, cioci czy siostrze, które do tej pory co roku gościłaś. Nie powinnaś mieć żadnych skrupułów, przecież im pomożesz;

przygotujesz kilka wigilijnych potraw, upieczesz jedno ciasto.

Poza tym, rodzina z radością wyręczy cię w męczących przygotowaniach. Możesz być pewna!

Przygotuj dekoracje

Podczas gdy pozostali członkowie rodziny będą biegać po sklepach, gotować i załatwiać różne sprawy, ty zajmij się bardziej przyjemnymi,

ale niezwykle potrzebnymi zajęciami, takimi jak np. przygotowanie ozdób choinkowych, świątecznych dekoracji, czy wypisywanie świątecznych kartek z życzeniami.

Możesz też zaopiekować się młodszymi dziećmi, które z chęcią wysłuchają opowieści i bajek związanych z historią świąt Bożego Narodzenia.

Naucz je także jak przygotować najprostsze ozdoby na choinkę - doskonała zabawa gwarantowana!

Ciesz się Świąteczną atmosferą!

Pamiętaj, że są to ostatnie dni kiedy możesz cieszyć się wolnym czasem. Już wkrótce staniesz się mamą co oznacza wiele nowych obowiązków.

Póki możesz, odpoczywaj, słuchaj kolęd, ciesz się widokiem choinki, relaksuj się i nie rób nic, co nie sprawia ci przyjemności.

Unikanie stresu wyjdzie na zdrowie zarówno tobie jak i twojemu dziecku. A jeśli siedzenie przy suto zastawionym stole po prostu cię zmęczy - wyciągnij męża lub bliską ci osobę,

która na co dzień nie ma dla ciebie czasu na spacer.

Ości i... nie tylko!

Pomimo tego, że są Święta a ty kochasz świąteczną grzybową, pierogi z kapustą i grzybami czy karpia, pamiętać musisz,

że w tym roku musisz podchodzić bardzo ostrożnie do jedzenia. Przede wszystkim uważaj na karpia. Jego ości mogą poważnie zaszkodzić każdemu, ale atak duszności u kobiety będącej w błogosławionym stanie to prawdziwe zagrożenie!

Jeśli przy wigilijnym stole nie zasiada ktoś, kto potrafi fachowo udzielić pierwszej pomocy w takim przypadku, możesz mieć spore kłopoty!

Dlatego nie jedz łapczywie, powoli oddzielaj każdy kęs potrawy, a najlepiej postaw na filet z innej ryby, na przykład z soli.

Pamiętać musisz również o tym, że grzyby, nieodzowny składnik wigilijnych potraw, są ciężkostrawne - zwłaszcza jedzone w tak dużej ilości.

Dlatego zamiast talerza grzybowej, dużej porcji krokietów i dokładki pierogów, postaw lepiej na barszcz czerwony i... symboliczną ilość ciężkostrawnych potraw na talerzu.

Umiar będzie najlepszym przyjacielem twojego maleństwa!

Joanna Bielas

MWMedia
Dowiedz się więcej na temat: mycie | mycie okien | ciąża | święta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje