Reklama

Reklama

Czy to normalne?

Węch psa - tropiciela, koszmary senne albo nieustanne swędzenie skóry. Czy odmienny stan może aż tak odmienić życie? Ależ tak! Oto nietypowe ciążowe przypadłości.

Zanim sama nie dołączyłaś do grona przyszłych mam, hasło "ciąża" kojarzyło ci się zapewne z porannymi mdłościami, zachciankami i opuchniętymi kostkami. To przecież klasyka ciążowych dolegliwości. Ale nie w każdym przypadku. Zdarza się, że przyszłą mamę dręczą całkiem inne, zaskakujące, czasem nieco wstydliwe problemy. Zamiast zadręczać się wątpliwościami i szukać przyczyn nietypowych kłopotów - przeczytaj ten tekst. Przekonasz się, że to, co na pozór może wydawać się nienormalne, dla ciężarnej zaczyna być normą. W końcu nie bez powodu mówi się, że ciąża to taki niezwykły stan!

Reklama

Bardzo cieszę się, że jestem w ciąży, a jednak często płaczę bez powodu.

Częste zmiany nastrojów są charakterystyczne zwłaszcza dla pierwszego trymestru ciąży. Pod wpływem hormonów zmienia się nie tylko twoje ciało, ale też psychika. Właśnie dlatego możesz w jednej chwili być zła i smutna, by za kwadrans wpaść w euforię. To normalne - nie oceniaj się więc zbyt surowo. Jeśli jednak twój kiepski nastrój utrzymywałby się przez kilka tygodni - zgłoś się do lekarza. Około 10 procent przyszłych mam cierpi na depresję przedporodową, która objawia się długotrwałym uczuciem przygnębienia, brakiem ochoty na jakąkolwiek aktywność, a także stanami lękowymi.

Dotąd byłam okropna bałaganiarą, teraz nie mogę się powstrzymać od sprzątania.

Nagła, niemal napadowa chęć do robienia porządków to u kobiet ciężarnych - zwłaszcza pod koniec III trymestru ciąży - coś naturalnego. Psychologowie określają takie zachowanie jako "syndrom wicia gniazda". Za porządkowe zrywy również odpowiadają hormony. Pod koniec III trymestru zmniejsza się ilość podtrzymującego ciążę progesteronu, a wzrasta poziom oksytocyny oraz adrenaliny. Hormony te mają dać matce siłę do porodu i opieki nad noworodkiem. Wcześniej jednak ich energetyczne działanie skłania ją do domowych porządków.

Często męczą mnie koszmary nocne. Śnią mi się koszmary nocne.

Niepokojące sny mogą pojawiać się częściej tuż przed porodem (wtedy stresujesz się jego przebiegiem oraz zmianami, jakie wkrótce cię czekają). Opowiedz o złym śnie przyjaciółce - taka opowieść "wyrzuci" go z twojej głowy. Jeżeli martwisz się o zdrowie dziecka, obejrzyj ostatnie zdjęcia maluszka z USG. To ułatwi ci odzyskanie spokoju.

Miewam nagłe napady czułości w stosunku do męża, choć wcześniej nie byłam wylewna.

Za przypływ uczuć do partnera odpowiada rozwijający się instynkt macierzyński i hormony, które przygotowują cię do opieki nad maleństwem. Wzrost poziomu estrogenów sprawia, że masz ochotę opiekować się wszystkimi wokół - dlatego nawet kobiety, które wcześniej były raczej chłodne i nie lubiły okazywać publicznie uczuć, nagle stają się opiekuńcze i bardzo czułe.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | węch | ciało | swędzenie | hormony

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje