Pozytywny test ciążowy - co robić krok po kroku

Spóźnia ci się miesiączka i podejrzewasz, ze jesteś w ciąży. Biegniesz do apteki, kupujesz test i z wypiekami na twarzy czekasz na jego wynik. Okazuje się, że jest pozytywny. Co dalej?

Wszystkie testy ciążowe działają w bardzo podobny sposób
© Panthermedia

Jeśli jego stężenie jest podwyższone, uznaje się to za potwierdzenie ciąży. Aby mieć niemal stuprocentową pewność, najlepiej przeprowadzić test w dniu spodziewanej miesiączki lub kilka dni później.

Jeśli będzie pozytywny, kolejnym krokiem powinna być wizyta u ginekologa.

Nawet jeżeli podczas badania nie potwierdzi jeszcze ciąży, powiedz, jakie przyjmujesz leki, suplementy, witaminy, szczególnie jeśli leczysz się na chorobę przewlekłą np. nadciśnienie tętnicze. Niewykluczone, że trzeba będzie zmienić je na inne.

Aby określić, który to tydzień ciąży, lekarz może zlecić ci beta HCG z krwi. Zrobisz je w każdej przychodni.

Prywatnie kosztuje ok. 25 zł. Gdy badanie z krwi też potwierdzi ciążę, kolejna wizyta u lekarza powinna mieć miejsce między 6. a 8. tygodniem.

Wówczas specjalista założy ci kartę ciąży, gdzie wpisywane będą wyniki twoich badań, pomiary masy ciała i ciśnienia tętniczego krwi. Karta ciąży będzie ci potrzebna też po porodzie, by otrzymać becikowe (1000 zł).

Podczas wizyty lekarz może zrobić USG oceniając, który to tydzień ciąży, czy jest umiejscowiona w macicy, i czy zarodek rozwija się prawidłowo.

Zrób badania które są bardzo ważne

Podczas pierwszej wizyty lekarz ustali termin porodu. Zważy cię i zmierzy ciśnienie tętnicze krwi. Od tej pory będzie sprawdzał twoją wagę i kontrolował ciśnienie tętnicze podczas każdej kolejnej wizyty.

Pobierze też cytologię (jeśli nie robiłaś jej w ciągu ostatnich 6 miesięcy). Zleci też kolejne badania. Lista ich jest dość długa.

Jeśli nie masz oznaczonej grupy krwi, zleci ci to lekarz. Podczas ciąży lub porodu może bowiem dojść do krwotoku i wtedy konieczna jest transfuzja krwi. Na wszelki wypadek zaświadczenie z oznaczoną grupą krwi powinnaś nosić zawsze przy sobie.

Trzeba też pobrać krew na morfologię, której wynik odpowie na pytanie, czy nie masz niedokrwistości.

Należy także sprawdzić WR, czyli odczyn Wassermana, który wykrywa kiłę. Lekarz sprawdzi, czy byłaś szczepiona przeciw WZW typu B, jeśli tak, to czy masz wystarczający poziom przeciwciał.

Sprawdzi też, czy nie masz wirusa WZW C.

Do listy badań dochodzi jeszcze ogólne badanie moczu oraz oznaczenie poziomu glukozy we krwi, aby jak najwcześniej wykryć ewentualną cukrzycę. Ważne są też badania hormonów tarczycowych (TSH, Ft3 i Ft4), które sprawdzają czynność tego gruczołu. Lekarz skieruje cię jeszcze na badania przeciwciał w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki.

Mają na celu sprawdzenie, czy przed ciążą miałaś kontakt z tymi patogenami. Jeśli nie miałaś kontaktu, to nie masz przeciwciał i musisz się chronić przed zakażeniem w ciąży. Jeśli masz przeciwciała, to twoje nienarodzone dziecko jest bezpieczne.

Gdy wyniki przeciwciał toksoplazmozy i cytomegalii są ujemne, powinny być regularnie sprawdzane w ciąży co 3 miesiące.

Lekarz powinien też zlecić badanie na HIV. W razie wykrycia zakażenia podaje się matce leki, zmniejszające ryzyko zarażenia dziecka wirusem.

Stosuj higienę intymną wskazaną dla ciężarnej

Od początku ciąży w twoim organizmie zachodzi dużo zmian. Wzrasta np. poziom progesteronu. Na skutek tego pH pochwy jest mniej kwaśne. Wówczas naturalna ochrona pochwy i miejsc intymnych jest obniżona i wzrasta ryzyko infekcji.

Dlatego stosuj kosmetyki do higieny intymnej dla kobiet w ciąży. Dobrą ochronę przed infekcjami zapewni ci też stosowanie probiotyku.

Zawiera on pałeczki kwasu mlekowego, które utrzymują właściwe pH pochwy, a tym samym korzystnie wpływają na jej mikroflorę.

Warto wiedzieć, że w ciąży pojawia się inna, charakterystyczna wydzielina w pochwie, nie są to upławy. Nie towarzyszy jej też świąd ani pieczenie.

Zmień swoje menu uważaj na to, co jesz

Gdy pojawią się poranne mdłości, zaraz po przebudzeniu wypij szklankę wody, jak lubisz może być z cytryną. Jeśli mdłości są nasilone i towarzyszą im wymioty, możesz wypić herbatkę imbirową lub dodać odrobinę startego imbiru do filiżanki herbaty.

Odstaw bezwzględnie wszystkie używki, alkohol, w każdej postaci i papierosy. Nie jest wskazane picie kawy ze względu na zawartość kofeiny. Unikaj też mocnej czarnej herbaty i słodkich, gazowanych napojów.

Nie jedz surowego mięsa np. tatara ani surowych i półsurowych wędlin np. kiełbas, polędwicy łososiowej, metki. Zrezygnuj z wędzonych ryb. Mogą być źródłem zakażenia toksoplazmozą, salmonellą lub listerią.

Potencjalne źródło zakażenia listeriozą stanowią też dojrzewające i pleśniowe sery. Powstrzymaj się też od jedzenia fast foodów.

Zawierają bardzo dużo soli, szkodliwych kwasów tłuszczowych trans, sztucznych barwników, dodatków konserwujących oraz polepszaczy smaku.

Używaj kosmetyków które nie zaszkodzą dziecku

W ciąży farbuj włosy tylko delikatnymi szamponami koloryzującymi lub stosuj naturalne metody farbowania np. takie jak henna.

Najlepiej unikaj trwałych, mocnych farb i rozjaśniaczy.

W gabinecie kosmetycznym nie poleca się przyszłej mamie zabiegów głęboko nawilżających z użyciem kwasów owocowych.

Wykluczone są również te, które wykonuje się z użyciem aparatury np. masaż limfatyczny, ultradźwięki oraz zabiegi rozgrzewające tzw. termiczne.

Jeśli obawiasz się rozstępów, bo np. miała je twoja mama, już od pierwszych tygodni ciąży stosuj systematycznie kosmetyki, które temu zapobiegną.

Smaruj nim biust, brzuch i pośladki - w tych miejscach rozstępy tworzą się najczęściej.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas