Pokrywa doniczkę szczelną kołderką. Rośliny potrzebują szybkiej interwencji

Kwiaty domowe wprowadzają do wnętrz przyjemny klimat, a wiele z nich posiada też właściwości oczyszczające powietrze. Nie będą jednak w dobrej kondycji, jeśli zignorujemy problem pojawiania się pleśni w doniczce. Mimo spełnienia wszystkich wymagań ozdobnych okazów często prozaiczne błędy doprowadzają do tego, że na wierzchniej warstwie gleby pojawia się biały, szary lub brunatny nalot. Prezentujemy przyczyny powstawania pleśni w doniczkach – dzięki tej wiedzy łatwo wyeliminujesz zagrożenie.

Jak nie dopuścić do pojawienia się pleśni w doniczce? Zwróć uwagę na kilka rzeczy
Jak nie dopuścić do pojawienia się pleśni w doniczce? Zwróć uwagę na kilka rzeczy123RF/PICSEL

Nigdy nie lekceważ. Pleśń w doniczce jest szkodliwa

Wykwity pleśni w doniczce trudno przeoczyć. Jeśli zbagatelizujemy ich obecność, z czasem opanują całą powierzchnię gleby. Nie tylko nie wygląda to estetycznie, ale przede wszystkim wpływa negatywnie na rośliny, ograniczając przepływ powietrza i dostęp korzeni do tlenu. Długotrwała obecność pleśni osłabia kwiaty, spowalnia ich wzrost, a w końcu prowadzi do ich obumierania.

Co więcej, zarodniki pleśni unoszące się w powietrzu, mogą być szkodliwe także dla ludzi, zwłaszcza alergików i osób z chorobami układu oddechowego. Zdarza się, że prowadzą do nasilenia objawów uczuleniowych, w tym objawów skórnych, trudnego do opanowania kataru i kaszlu, a także ataków duszności.

Pleśń w doniczce z rośliną może ją osłabić i doprowadzić do jej obumierania. Jest szkodliwa także dla domowników
Pleśń w doniczce z rośliną może ją osłabić i doprowadzić do jej obumierania. Jest szkodliwa także dla domowników123RF/PICSEL

O tej porze roku miej się na baczności

Sezon największych problemów w uprawie roślin doniczkowych właśnie trwa. Pleśń w doniczce najczęściej atakuje kwiaty jesienią oraz zimą. Wszystko przez panujące w mieszkaniach specyficzne warunki. Nie można jednak usprawiedliwiać tego stanu rzeczy wyłącznie sezonem grzewczym. Często przyczyną wystąpienia ognisk szkodliwych grzybów są także błędy w pielęgnacji roślin domowych.

Dlaczego w doniczce pojawia się pleśń?

Pleśń rozwija się w wilgotnym środowisku o ograniczonej cyrkulacji powietrza. W doniczce zauważasz biały, szarawy, brunatny, ewentualnie zielonkawy osad? Oprócz działań doraźnych należy przyjrzeć się warunkom, w jakich uprawia się rośliny ozdobne.

Po pierwsze — stanowisko. Najbardziej narażone na pleśń są okazy ustawione blisko grzejników i innych źródeł ciepła. Niedostateczna ilość światła, z jaką borykamy się w sezonie jesienno-zimowym, również sprzyja rozwojowi szkodliwych grzybów. Nie zapominaj o czynniku wilgoci — umiejscowienie doniczek blisko nawilżaczy powietrza również będzie zwiększać ryzyko wykwitów pleśni.

Z tego samego powodu należy z dużą uwagą podejść do podlewania i zraszania kwiatów doniczkowych. Zbyt częste dostarczanie wody powoduje, że gleba pozostaje stale wilgotna. W połączeniu z wyższą temperaturą w domu stwarza to idealne warunki dla pleśni.

Pleśń w doniczkach z kwiatami pojawia się głównie jesienią i zimą. Zachowaj czujność
Pleśń w doniczkach z kwiatami pojawia się głównie jesienią i zimą. Zachowaj czujność123RF/PICSEL

Kolejną przyczyną jest brak otworów odpływowych w doniczce, a także zbyt zbita ziemia. Takie warunki uniemożliwiają prawidłowe odprowadzanie wody. Jeśli do tego dodamy kiepską cyrkulację powietrza, wynikającą z ustawienia roślin w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach — prędzej czy później ziemia w doniczce będzie pełna ognisk pleśni. Początkowo mogą być niewielkie, ale są w stanie opanować całą powierzchnię i zainfekować korzenie.

Domowe sposoby na pleśń w doniczce

Im wcześniej zareagujemy, tym lepiej. Na początkowym etapie z powodzeniem możemy wykorzystać naturalne sposoby na pleśń w doniczce, dzięki którym przy minimalnym wysiłku i kosztach będziemy w stanie opanować problem. Bez korzystania z profesjonalnych, chemicznych preparatów.

W pierwszej kolejności usuń zainfekowaną warstwę ziemi, zastępując ją świeżym i suchym podłożem. Następnie wykorzystaj jeden z poniższych patentów.

  • Cynamon na pleśń w doniczce — aromatyczna przyprawa działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Wysyp cienką warstwę na powierzchni ziemi, by chronić swoje okazy przed kolejnymi wykwitami.
  • Węgiel aktywny — produkt z domowej apteczki, który również pomoże rozwiązać ogrodnicze problemy. Dodanie go do podłoża oczyszcza ziemię z bakterii i patogenów, poprawia jakość gleby, a do tego pomaga usunąć brzydki zapach, który może towarzyszyć pleśni.
  • Czosnek — w formie suszonej rozsyp na powierzchni ziemi. Możesz użyć także świeżych ząbków, krojąc je na mniejsze cząstki i wbijając je w ziemię.
Pielęgnowanie skrzydłokwiatów w domuInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas