Reklama

Prorodzinne przepisy

Ostatnie regulacje prawne mają poprawić sytuację młodych rodziców. Koniecznie je poznajcie!

Dbanie o rodzinny budżet powinno polegać nie tylko na rozsądnym wydawaniu pieniędzy. Przedsiębiorczy rodzice szukają też dodatkowych źródeł dochodu oraz potrafią walczyć o własne interesy.

Mogą to zrobić tylko pod warunkiem, że znają przepisy prawne i wiedzą, jakie gratyfikacje przysługują im z tytułu pojawienia się dziecka oraz jakie mają możliwości podreperowania domowych finansów.

Od stycznia wchodzą w życie nowe przepisy - sprawdźcie zatem, jak przedstawia się wasza sytuacja.

Zadbaj o becikowe

Należy ci się 1000 zł, bez względu na to, gdzie mieszkasz i ile zarabiasz. Jest tylko jeden warunek, wprowadzony od listopada 2009 r.: musisz odbyć w czasie ciąży co najmniej trzy wizyty u ginekologa, z czego pierwszą nie później niż w 10. tygodniu.

Reklama

Lekarz musi wydać ci zaświadczenie na specjalnym formularzu.

Po urodzeniu dziecka składasz je, razem ze skróconym aktem urodzenia maluszka i podaniem o becikowe, w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej.

Niektóre gminy wypłacają też drugie becikowe, tzw. samorządowe. Zadzwoń do urzędu gminy i sprawdź, czy ci przysługuje.

Najbiedniejszym rodzinom, przysługuje jeszcze trzecie becikowe, czyli 1000 zł dodatku do zasiłku rodzinnego. Mogą także wystąpić o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka.

Weź urlop dodatkowy

Od 1 stycznia 2010 r. zmieniają się przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego. Nie ma już znaczenia, czy rodzisz swoje pierwsze, czy trzecie dziecko; liczy się tylko to, ile dzieci urodziłaś jednocześnie. P

rzy jednym dziecku przysługuje 20 tygodni podstawowego urlopu, przy bliźniętach - 31 tygodni, a przy trojaczkach 33 tygodnie. Nowością w kodeksie pracy jest urlop dodatkowy, (przy jednym dziecku - do dwóch tygodni, przy ciąży mnogiej - do trzech).

Możesz go wykorzystać, ale nie musisz. Jeśli chcesz wrócić do pracy po wykorzystaniu urlopu podstawowego, masz do tego prawo.

Możesz też w czasie urlopu dodatkowego pracować na część etatu (nie więcej niż pół) u swojego pracodawcy.

Pozwoli ci to łagodniej wrócić do pracy, nie znikając od razu z życia dziecka na 8 czy 9 godzin. Nawet, jeżeli twoje dziecko urodziło się w 2009 r., ale 1 stycznia 2010 r. urlop macierzyński jeszcze trwa, masz prawo do urlopu dodatkowego po jego zakończeniu!

Namów męża na tacierzyński

Od 1 stycznia 2010 r. kodeks pracy daje twojemu partnerowi dodatkowy, płatny tydzień urlopu ojcowskiego. Może go wykorzystać w dowolnym momencie, od narodzin dziecka do jego pierwszych urodzin.

A więc, jeśli dziecko urodziło się w 2009 r., zanim wprowadzono przepis, ale jeszcze roku nie skończyło, tata może wykorzystać dodatkowy urlop.

Dorabiaj na wychowawczym

Podczas urlopu wychowawczego (na którym masz tylko ubezpieczenie zdrowotne, ale nie dostajesz świadczeń finansowych) możesz zarabiać, pracując np. na umowę o dzieło, umowę-zlecenie zarówno w firmie, w której jesteś zatrudniona, jak i u innego pracodawcy.

Jest tylko jeden warunek: praca podczas urlopu wychowawczego nie może uniemożliwiać ci sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Wolno ci więc pracować w domu, np. przy komputerze. Ale nie możesz wychodzić na całe dnie z domu ani jeździć w delegacje.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: gminy | dziecko | urlop | becikowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy