Rośnij zdrowo, maluszku!

Odpowiednie odżywianie malca w 1. roku życia programuje nawyki żywieniowe dziecka na długie lata. Dzięki nim maluch może uniknąć wielu chorób w życiu dorosłym.

Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko matki.
ThetaXstock

Zdrowy Start w Przyszłość to program stworzony specjalnie dla rodziców przyszłych i obecnych. Pomoże im we właściwym karmieniu dzieci i kształtowaniu u nich prawidłowych nawyków żywieniowych, co może zaowocować zmniejszeniem występowania wielu różnych chorób cywilizacyjnych, jak otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. Warto zadbać o swoją dietę jak najwcześniej, nawet już w ciąży. Nawyki żywieniowe, których nauczysz się sama, z łatwością przekażesz później swojemu dziecku. A ono będzie je stosowało także w dorosłym życiu. Pamiętaj, że "czym skorupka za młodu nasiąknie?"

Bezcenne karmienie piersią

Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko matki. Zawiera wszystkie składniki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju maleństwa. Dlatego przez pierwsze pół roku życia najlepiej, gdy niemowlę jest karmione wyłącznie piersią.

Naucz się rozpoznawać sygnały, jakie wysyła twoje dziecko: głodu - płacz, odruchowe szukanie piersi, sytości - odwracanie od niej główki. Dzięki temu będziesz wiedziała, czy twoje maleństwo się najada.

Wybierz wygodną pozycję, np. siedzącą: nogę, na której leży ręka podpierająca głowę dziecka, oprzyj na podnóżku, główkę malca umieść w swoim zgięciu łokciowym, a jego tułów na przedramieniu. Dłonią drugiej ręki ujmij pierś i włóż do ust maluszka brodawkę wraz z otoczką. Dzięki temu ułatwisz mu ssanie. Zbyt płytkie uchwycenie brodawki przez dziecko sprawi, że maluch zaciśnie dziąsła na delikatnej brodawce, co jest bolesne i może spowodować pęknięcie jej naskórka.

Mleko modyfikowane

W sytuacji, gdy mama z różnych powodów nie może karmić piersią, powinna po konsultacji z lekarzem pediatrą zacząć karmić dziecko mlekiem modyfikowanym. Nowoczesne mieszanki są wzorowane na składzie mleka kobiecego. Zawierają: bezcenne białko niezbędne do wzrostu dziecka, probiotyki (czyli kultury dobrych bakterii, które regulują pracę układu pokarmowego, zapobiegając m.in. biegunkom oraz zaparciom), wielonienasycone kwasy tłuszczowe (organizm potrzebuje ich do rozwoju mózgu oraz układu nerwowego), witaminy i składniki mineralne. W zależności od potrzeb dziecka, warto dobrać odpowiednie mleko. Umieszczone na opakowaniach oznaczenia ci w tym pomogą:

HA - mleko hypoalergiczne, dla dzieci, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego (bo np. ich rodzice czy rodzeństwo cierpią na alergię). To produkty, w których białko zostało poddane częściowej hydrolizie, dzięki czemu mają obniżone właściwości alergizujące.

AR - mleka dla dzieci z tendencją do ulewań, tzw. antyrefluksowe

R - to mleka modyfikowane zagęszczone kleikiem ryżowym. Zawarta w nich skrobia jest powoli trawiona w brzuszku, dzięki czemu smyk na dłużej zachowa uczucie sytości.

Junior - dla dzieci powyżej 1. roku życia. Ich skład jest dostosowany do potrzeb organizmu starszego i bardziej aktywnego brzdąca.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas