Reklama

Reklama

Separacja alternatywa dla rozwodu

Wasze małżeństwo od dłuższego czasu się nie układa i myślisz o rozstaniu z mężem? Jeśli nie chcesz rozwodu, rozważ separację. Najpierw jednak przeczytaj, co oznacza w praktyce.

Jak wynika z nazwy, separacja jest rozdzieleniem małżonków. Jednak w przeciwieństwie do rozwodu, będąc w separacji, w świetle prawa wciąż jesteście małżeństwem. Często to etap przejściowy, wstęp do rozwodu, ale nie musi nim być - są one od siebie zupełnie niezależne.

Reklama

Akceptuje ją przeciwny rozwodom Kościół katolicki. Wiara, która wiele kobiet odwodzi od rozwodu, nie zabrania więc separacji. Decydują się na nią także żony pijących mężów, którzy obiecują leczenie lub panie, które nie chcą spłacać długów męża, nie wyrażającego zgody na intercyzę (separacja ją wprowadza).

Nie żyjecie ze sobą, choć jesteście małżeństwem? To tzw. separacja faktyczna. Jest przesłanką do orzeczenia przez sąd separacji prawnej, którą uzasadnia "zupełny rozkład pożycia" - sfery fizycznej (nie sypiacie ze sobą), psychicznej (wygasła między wami uczuciowa więź) i gospodarczej (nie finansujecie razem potrzeb rodziny).

Co się zmieni - skutki prawne

Sąd okręgowy orzekając separację, jednocześnie decyduje o tym, jak uporządkowane będą wasze wspólne sprawy od momentu wyroku. Przebieg i skutki sprawy zależą od indywidualnej sytuacji, m.in. od tego, czy wniosek o separację składacie razem, czy osobno, czy sąd w ogóle będzie orzekał o winie i jakie macie roszczenia względem siebie.

Dzieci i opieka nad nimi to podstawowa kwestia, którą bierze pod lupę sąd. Ich dobro jest jednym z warunków otrzymania separacji. Nie ma problemu, jeśli macie dorosłe, samodzielne dzieci. Kiedy jednak są młodsze albo pełnoletnie, ale wciąż się uczące, sprawa się komplikuje.

Nawet gdy oboje zgodnie chcielibyście wystąpić o separację i spełniony byłby warunek "zupełnego rozkładu związku", sąd jej nie udzieli, jeśli miałyby z tej przyczyny ucierpieć wasze małoletnie dzieci.

Kiedy wniosek o separację składa jedno z was, w uzasadnionym przypadku sąd rozstrzygnie nawet o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem. Może na przykład powierzyć ją jednemu z rodziców i ograniczyć władzę drugiego. Jeśli jest taka potrzeba, uregulowane zostaną też kontakty z dzieckiem. Podobnie kwestie kosztów jego utrzymania i wychowania. W praktyce najczęściej wygląda to tak, że jedno z was musi płacić alimenty na dziecko temu, które z nim mieszka. Rodzic opiekujący się dzieckiem zyskuje status samotnie wychowującego, może więc rozliczać się wspólnie z nim od chwili uprawomocnienia się wyroku o separacji.

Gdy jesteście małżeństwem, każde dziecko, które urodzisz, jest niejako "z urzędu" przypisane twojemu mężowi. Istotnym skutkiem separacji jest zniesienie domniemania ojcostwa w stosunku do dzieci urodzonych po upływie 300 dni od jej orzeczenia.

Majątek i mieszkanie - Jednym z najważniejszych skutków separacji jest powstanie rozdzielności majątkowej małżonków. Każde z was zaczyna zarabiać na własne konto z dniem uprawomocnienia się wyroku. Niemożliwe jest ustanowienie jej z datą wsteczną. Co ciekawe, rozdzielność majątkową wolno wam utrzymać nawet po zniesieniu separacji.

Jeśli tego chcecie, wasz wspólny majątek zostanie podzielony. Możecie podpisać w tej sprawie umowę lub, jeśli się nie dogadacie, rozstrzygnąć to na drodze sądowej. Gdy jednak z tego powodu sprawa o separację miałaby się znacznie przedłużyć, sąd raczej zrezygnuje z przeprowadzania podziału i konieczne będzie założenie osobnej sprawy.

Dowiedz się więcej na temat: skutki | alimenty | podział | mieszkanie | separacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje