Spokojnie, to ulewanie

Martwisz się, że malcowi po posiłku wypływa z buzi za dużo pokarmu? Można temu zapobiec.

ThetaXstock

czyli wylewanie części pokarmu - mleka lub nadtrawionych resztek, które przypominają twarożek. Czasem zdarza się to tuż po posiłku, innym razem nawet po godzinie czy dwóch od ostatniego karmienia. Nie musisz się tym martwić, o ile maluch prawidłowo przybiera na wadze, a jego kupki nie są zbyt luźne. Możesz jednak temu skutecznie zapobiegać. Sprawdź, jak to robić.

NIE PRZEKARMIAJ

Gdy maluch wypije za dużo mleka, oddaje jego nadmiar. Jeśli więc widzisz, że dziecko odwraca główkę, zakończ karmienie. Gdy masz dużo pokarmu, zanim podasz malcowi pierś, odciągnij trochę mleka - nie będzie łapczywie łykał i łapał powietrza. Jeśli karmisz butelką, pilnuj, by smoczek miał małą dziurkę i cały był wypełniony mlekiem.

PILNUJ ODBICIA

Po każdym karmieniu przez kilka minut trzymaj dziecko pionowo, najlepiej połóż je sobie na ramieniu. Taka pozycja ułatwia wydostanie się nadmiaru gazów z żołądka. Ponieważ część dzieci przy odbiciu obowiązkowo ulewa strużkę mleka, załóż malcowi śliniaczek lub połóż sobie na ramieniu pieluchę tetrową. To uchroni odzież przed pobrudzeniem.

KŁADŹ GŁÓWKĘ WYŻEJ

Maluszek powinien leżeć z lekko uniesioną główką, by w razie ulania zmniejszyć ryzyko zachłyśnięcia się mlekiem. W tym celu z jednej strony łóżeczka pod jego nogi podłóż drewniane klocki albo pod materacyk włóż ręcznik lub kocyk. Możesz też kupić specjalną poduszkę dla dzieci ulewających. Dostaniesz ją np. w internecie.

ZMIEŃ MLEKO

Jeśli karmisz butelką i brzdąc często ulewa, sięgnij po mleko o zwiększonej gęstości, np. NAN AR, Enfamil AR. Zawiera ono amylopektynę lub skrobię ziemniaczaną, która gęstnieje dopiero w brzuszku i zapobiega cofaniu się pokarmu do przełyku. Jeśli to nie pomoże, wypróbuj zagęszczacz do mleka Nutriton. Możesz go dodać do mleka modyfikowanego lub zmieszać ze swoim, odciągniętym pokarmem. Preparat ten kupisz w aptece, bez recepty.

NIE SPIESZ SIĘ

Gdy karmisz dziecko, przewijasz je lub nosisz, rób to bez pośpiechu. Kąp malca półtorej godziny po jedzeniu. Pamiętaj też, by nie karmić smyka, gdy się wierci i nie zostawiać go samego, kiedy leży na plecach, bo może się zachłysnąć.

Konsultacja: lek. med. Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas