Reklama

Reklama

Wiosenne osłabienie

Za oknem coraz cieplej, a twój brzdąc zamiast radości odczuwa zmęczenie? To z pewnością chwilowy spadek formy. Oto, jak mu zaradzić.

Choć być może trudno ci w to uwierzyć, twój maluch "na wiosnę" reaguje podobnie jak ty: bywa senny, ma trudności z porannym wstawaniem i szybko się męczy. Często brakuje mu także cierpliwości, jest drażliwy i miewa kłopoty z koncentracją. Lekko osłabione dziecko, któremu brak energii i sił, jest bardziej podatne na wszelkie infekcje. Dlatego pediatrzy zalecają, by nie bagatelizować wiosennego osłabienia, lecz zatroszczyć się o prawidłowy tryb życia brzdąca. Podpowiadamy, co możesz zrobić.

Reklama

Spacery na radość

Pogoda panująca przez kilka ostatnich miesięcy nie zachęcała do wędrówek po parkach i skwerach. A przecież nic tak dobrze nie służy dziecku jak ruch na świeżym powietrzu. Zapewnia dobry apetyt, lepszy sen i energię. Dlatego teraz, aby nadrobić zimowe zaległości, maluch powinien przebywać na świeżym powietrzu minimum trzy godziny, a najlepiej dłużej (pierwsze promyki słońca dostarczą szkrabowi witaminy D3, niezbędnej do prawidłowego wzrostu kości). Z tego skądinąd bardzo przyjemnego obowiązku zwalnia was tylko ulewny deszcz lub porywający wiatr.

Ponieważ wiosną pogoda bywa zmienna, aby uchronić smyka przed przeziębieniem, ubieraj go na cebulkę. Gdy słońce wyjrzy zza chmur, zdejmiesz brzdącowi np. sweterek czy kamizelkę, by się nie zgrzał. Jeśli wychodzisz na spacer z niemowlęciem, pamiętaj, że powinno mieć tylko o jedną warstwę ubrania więcej niż ty.

Na spacerze z 2- lub 3-latkiem, zachęcaj malca do aktywności fizycznej, gdyż nic tak nie wzmocni jego kości i mięśni jak ruch. Jak najczęściej odwiedzajcie więc place zabaw lub ogródki jordanowskie. Gry i zabawy ruchowe rozwijają nie tylko umiejętności fizyczne i społeczne smyka, ale także wpływają na rozwój jego mózgu (dzieci aktywne ruchowo łatwiej się uczą). Sił witalnych doda dziecku także uprawianie sportu. Wiosna to doskonały czas na naukę jazdy na trójkołowcu (może spróbować jej już 2-latek), hulajnodze, wrotkach czy rolkach (idealne dla 4-6-latków, pamiętaj, że szkrab obowiązkowo musi mieć kask i ochraniacze!).

Preparaty na wzmocnienie

Zimowe infekcje z pewnością wyczerpały organizm niejednego malucha. Teraz, kiedy szkrab już przestał na okrągło chorować, aby go wzmocnić, możesz podać mu odpowiedni do jego wieku specyfik, np. witaminy, tran lub leki ziołowe. Zanim jednak sięgniesz po konkretny lek, skonsultuj się z pediatrą. To ważne nawet w przypadku zwykłych witamin. Bo choć wspomagają one młody organizm w walce z bakteriami i wirusami oraz z wywołanymi przez nie chorobami, nadmiar niektórych z nich może być szkodliwy (np. A, D, E, K), tak samo jak ich niedobór.

Dowiedz się więcej na temat: odporność | tran | organizm | osłabienie | wiosenne | maluch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje